przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/34/11
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 16 LISTOPADA 2011 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:30

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Leszek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Opiniowanie uchwał na sesję RM dnia 21 listopada br.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania; za - 8, wstrzym..- 1 przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu 10 listopada br.


Ad. pkt. 3.
Opiniowanie uchwał na sesję RM dnia 21 listopada br.


364/11– pozbawienia kategorii drogi gminnej poprzez wyłączenie z użytkowania jako drogi publicznej na terenie miasta Szczecin

projekt uchwały omówił p. M. Przepiera Dyrektor WGK i OŚ – wyjaśnił, iż zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o drogach publicznych organem właściwym do pozbawienia drogi dotychczasowej kategorii jest organ właściwy do zaliczenia jej do odpowiedniej kategorii.  Zaliczenie i pozbawienie kategorii dróg gminnych jest kompetencją Rady Miasta Szczecin.

 Komisja w wyniku głosowania: za- 7, wstrzym.-1 zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały

 375/11– zmiany uchwały w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin

projekt uchwały omówił p. M. Przepiera Dyrektor WGK i OŚ – wyjaśnił, iż wprowadzenie zmian w Uchwale Nr LXIII/1175/06 Rady Miasta Szczecin z dnia 16 października 2006 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin  stanowi spełnienie żądania rozpoznania wniosku Prokuratora Okręgowego w Szczecinie z dnia 24 lutego 2011 r.

p. H. Jerzyk Wiceprzewodniczący RM-wnosi o zdjęcie uchwały z porządku obrad sesji celem doprecyzowania uzasadnienia uchwały.

p. M. Duklanowski- czy projekt uchwały musi być przyjęty przez RM w miesiącu listopadzie, bowiem wchodzi w życie nowa ustawa nakazująca gminom wprowadzenie wielu zmian w omawianym zakresie ?

p. M. Przepiera– wskazywali prokuratorowi na ww. aspekt, niestety nie zgodził się na taka argumentację.

Komisja  w wyniku głosowania: za 8, wstrzym.- 1 przyjęła wniosek radnego p. H. Jerzyka.

 366/11– zatwierdzenia taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na 2012 rok

p. M. Przepiera - zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Szczecinie w dniu 21.10.2011 r. złożył wniosek o zatwierdzenie taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Taryfy przedstawione we wniosku zostały określone zgodnie z przepisami wyżej cytowanej ustawy oraz z przepisami wykonawczymi do tej ustawy rozporządzenia.

 p. L. Duklanowski- wnosi o niewprowadzanie  podwyżki dla „opłaty abonamentowej za dwumiesięczny okres rozliczeniowy zł/wodomierz” ( par. 1 – tabela pkt.3)

 głosowanie: za – 5, wstrzym.- 3 wniosek przeszedł.

 p. W. Dzikowski-zwrócił uwagę na fakt, iż cena odprowadzenia ścieków dla odbiorców indywidualnych nie posiadających kanalizacji jest bardzo wysoka. Jako RM winniśmy podjąć inicjatywę, aby zmniejszyć stawki w punktach zlewowych. Zapytał co się stanie z punktu widzenia prawnego, jak RM nie podejmie omawianej uchwały.

 p. M. Przepiera– z punktu widzenia prawnego nie przyjęcie uchwały przez RM i tak spowoduje wprowadzenie taryfy przygotowanej przez ZWiK.

 Komisja w wyniku głosowania: za- 7, wstrzym.-2 zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały

384/11– ustalenia opłat za usuwanie i przechowywanie pojazdów usuniętych z dróg na parkingach strzeżonych oraz kosztów powstałych w wyniku wydania dyspozycji usunięcia, a następnie odstąpienia od usunięcia pojazdu

p. M. Przepiera- przyjęcie nowych stawek opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego przechowywania na parkingu strzeżonym wynika z Obwieszczenia Ministra Finansów z dnia 12 września 2011 r., zamieszczonego w Monitorze Polskim Nr 85 Poz. 830 w związku art. 130a ust. 6c ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. – Prawo o ruchu drogowym.

Komisja w wyniku głosowania: za- 7, wstrzym.-2 zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały

360/11– likwidacji samorządowego zakładu budżetowego pn. „Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego” w celu utworzenia jednostki budżetowej pn. „Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego”

p. M. Przepiera- celem likwidacji zakładu budżetowego pn. „Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego” jest utworzenie nowej formy organizacyjno prawnej jaką jest jednostka budżetowa. Założenie jest takie, iż jednostka budżetowa pozwoli miastu na większą kontrole zadań wykonywanych przez ZDiTM.

p. J. Bródka- czy w związku z tym będzie wyłonienie nowego Dyrektora jednostki?

p. M. Przepiera – tak w drodze konkursu, ale obecny Dyrektor może przystąpić do konkursu.  

p. I. Bobrek Dyrektor Biura Budzetu- zaproponowana formuła jednostki budżetowej spowoduje ,iż będzie ona pracowała na tzw. budżecie zadaniowym, będzie wiekszy nadzór wydawanych środków.

Komisja w wyniku głosowania: za- 7, wstrzym.-2 zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały

389/11– zmiany uchwały Nr XXIII/600/08 z dnia 16 czerwca 2008 r. z późniejszymi zmianami w sprawie sposobu ustalania w transporcie zbiorowym wysokości opłat dodatkowych z tytułu przewozu osób i zabranych ze sobą do przewozu rzeczy

390/11 – zmiany uchwały Nr XXIX/736/08 z dnia 5 grudnia 2008 r. z późniejszymi zmianami w sprawie cen i opłat za usługi przewozowe lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez Gminę Miasto Szczecin oraz określenia osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnych i ulgowych przejazdów

Prezentacji multimedialnej dokonał p. M. Przepiera -aktualne ceny biletów komunikacji miejskiej organizowanej przez Gminę Miasto Szczecin obowiązują bez zmian od maja 2007 r. W okresie od 2007 r. do proponowanego terminu wprowadzenia zmian w taryfie opłat za przejazdy środkami komunikacji miejskiej ustalonego na 1.02.2012 r., nastąpiły dość znaczne podwyżki cen towarów i usług. Uwzględniając wykonane wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych (tzw. inflację) w latach 2007 – 2011 wynosiły one odpowiednio:

  • za rok 2007 – 2,5%
  • za rok 2008 – 4,2%
  • za rok 2009 – 3,5%
  • za rok 2010 – 2,6%
  • za rok 2011 – 2,3%  

(jest to średnioroczny wskaźnik inflacji przewidywany za rok 2011 na podstawie ustawy budżetowej na rok 2011, uchwalonej w dn. 20.01.2011 r.: Dz. U. Nr 29, poz. 150. Mając na uwadze sytuację gospodarczo ekonomiczną kraju, prognozowane wykonanie tego wskaźnika w stosunku do wykonania faktycznego, może okazać się zaniżone). Rosnący poziom cen towarów i usług, wyeksploatowany pod względem zużycia stan pojazdów (autobusów i tramwajów), realizujących przewozy pasażerskie regularnej komunikacji miejskiej, rosnące koszty eksploatacji pojazdów /paliwo, energia i inne/ uzasadnia konieczność zwiększenia środków na dalszą wymianę zużytych środków komunikacji miejskiej. Dlatego wzrost wpływów do budżetu Miasta z tytułu podwyżki cen biletów przyczyni się do możliwości wymiany taboru oraz do poprawy bezpieczeństwa i komfortu jazdy pasażerów. Analizując taryfę i zmiany jakie w niej zachodziły w innych miastach Polski można zauważyć, że od 2007 r. /ostatnia podwyżka cen biletów w Szczecinie 01.05.2007 r./ podwyżki cen biletów wprowadzane były już kilkakrotnie. Spośród 14 największych miast w Polsce, aż 9 miast w roku 2011 podniosło ceny biletów komunikacji miejskiej.

 p. J. Bródka- zapytała dlaczego nie ma biletu 10-cio minutowego. Zwróciła uwagę , na zbyt wysoką cenę kary za przejazd bez biletu ( 260 zł.)

 p. Przepiera- analizy ekonomiczne wskazują na nieopłacalność wprowadzenia taryfy 10-minutowej. Przyjrzą się wysokości kary.

 p. M. Duklanowksi- wnosi o zdjęcie ww. uchwał z sesji celem doprecyzowania ( min. spójności formy językowej zmienianych paragrafów ).

p. H. Jerzyk – popiera wniosek,  czy nie warto zastanowić się nad zwiększeniem ceny biletu jednorazowego na 2, 2 zł a obniżenie zaproponowanej podwyżki biletów miesięcznych.

Komisja  w wyniku głosowania: za 5, wstrzym.- 2 przyjęła wniosek radnego p. M. Duklanowskiego.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Komisja w wyniku głosowania: 7 (jednomyślnie)  zaopiniowała pozytywnie   nieodpłatne przekazanie materiałów drogowych z depozytu dla:

  •  Rady Osiedla   Podjuchy  z przeznaczeniem na  wymianę płyt chodnikowych na terenie rady. 




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Leszek Duklanowski
udostępnił: BRM, wytworzono: 2011/11/09, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Beata Tubacka, dnia: 2011/12/02 12:40:36
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2011/12/02 12:40:36 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2011/11/25 10:09:28 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2011/11/14 08:15:01 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2011/11/09 09:27:20 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2011/11/09 09:23:50 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2011/11/09 09:22:55 nowa pozycja