przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/81/13
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. EDUKACJI
Z DNIA 17 KWIETNIA 2013 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Stefania Biernat - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
3. Przedstawienie przez p. Beatę Misiak - Dyrektora Wydziału Oświaty, polityki oświatowej Miasta na najbliższe lata.
4. Rozpatrzenie skargi na bezczynność Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 63.
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.


Ww. punkt porządku obrad przeniesiono na kolejne posiedzenie Komisji.


Ad. pkt. 3.
Przedstawienie przez p. Beatę Misiak - Dyrektora Wydziału Oświaty, polityki oświatowej Miasta na najbliższe lata.


B. Misiak – przedstawiła prezentację "Prognozy demograficzne. Szczecin 2000 - 2030" stanowiącą załącznik nr 3 do protokołu. Podkreśliła, że jest to materiał roboczy, punkt wyjściowy do dyskusji. W podsumowaniu prezentacji poinformowała, że baza, jaką dysponuje Miasto wystarczy dla zaspokojenia potrzeb edukacyjnych mieszkańców Szczecina. Rozwiązaniem problemów demograficznych może być tworzenie zespołów szkół (podstawowa - gimnazjum oraz gimnazjum - ponadgimnazjalna). Nie ma potrzeby likwidacji szkół ani nowych inwestycji. Jest z pewnością konieczność uzyskania akceptacji mieszkańców dla proponowanych zmian, dla pewnej elastyczności systemu.

M. Kolbowicz – dane demograficzne są obiektywne, musimy na tym bazować by nie być zaskoczonym w przyszłości. Zapytał, co z nauczycielami: czy zatrudnianie i zwalnianie ich po 3 latach jest dobrym rozwiązaniem? Czy Wydział ma jakiś pomysł na rozwiązanie tego problemu? Ad. wyludnienie szkół w zachodnich dzielnicach miasta – czy Wydział nie mogłoby tego regulować tak, by w jednej szkole nie wygasły wszystkie oddziały co ostatecznie będzie skutkowało likwidacją szkoły?

B. Misiak – przyznała, że największy problem to nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej. Tu nie uda się "zagospodarować" wszystkich. Część z nich z pewnością znajdzie zatrudnienie w świetlicach i to też może być rozwiązanie dla pustoszejących szkół. Mapy szkól jednak nie można zmienić – to decyzja rodziców oraz konieczność zachowania optymalnej odległości dziecka z domu do szkoły.

J. Lemm – " Zwalnianie ludzi po 3 latach jest łatwe do powiedzenia, szkoda że nie powiedziała Pani nic o staraniach ich zatrudnienia. Dobry nauczyciel to ogromna wartość. Już dziś można pomyśleć o tym, by tworzyć klasy mniej liczne, np. po 20 uczniów, po to by zatrzymać kadrę nauczycieli do czasu, kiedy liczba uczniów znowu wzrośnie." Zapytała też, czy w prezentacji uwzględniono gminy ościenne i dzieci tam mieszkające? Nie wspomniano o ew. budowie nowej szkoły w rozwijających się dzielnicach miasta. Ad. łączenie szkół w zespoły – radna jest sceptyczna w stosunku do tego rozwiązania. Zauważyła także, że cały czas rosną oczekiwania co do jakości oświaty i poziomu kształcenia. Zespoły szkół mogą nie spełnić tych oczekiwań. Powinniśmy dążyć do stworzenia oświaty 21 wieku.

B. Misiak – ad. mniej liczebne klasy przypomniała, że dostajemy subwencję oświatową liczoną na ucznia. Zmniejszenie liczebności klas oznacza większe koszty po stronie miasta. Dane , którymi się posługiwała uwzględniały migrację dzieci z gmin ościennych oraz te, które korzystają z edukacji w szkołach niepublicznych. Mapka dot. liczby dzieci pokazywała we wszystkich osiedlach spadek liczby uczniów – trzeba by odpowiedzieć na pytanie, czy jest konieczna nowa szkoła na okres np. 6 lat. Być może rozwiązaniem byłoby tu dostawienie wydzierżawionego modułu na okres tych kilku lat. Ad. utrzymanie poziomu edukacji – najlepsze szkoły w szczecinie to właśnie te, które są w zespołach szkól. Jest zwolenniczką takiego rozwiązania chociażby dlatego, że w momencie łączenia gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej młodsze dzieci otrzymują nauczycieli ze szkoły ponadgimnazjalnej.

A.Kozłowski – zapytał, jaki jest odsetek rodziców, którzy dzisiaj dla 6-latków wybrali szkołę? Czy będzie zwiększana liczba szkól bezrejonowych?

B.Misiak – przypomniała, że wyniki naboru będą znane w piątek. Cały czas trwają spotkania z dyrektorami szkół podstawowych, by umożliwić wszystkim dzieciom, które nie znalazły swojego miejsca w przedszkolu, przyjęcie do oddziałów przedszkolnych. Dwa dni temu do 1. klasy było zapisanych ok. 850 dzieci.

M. Liktoras – zapytała czy jeśli będzie obowiązek szkolny dla 6-latków, czy jest aktualny plan na 2-latki w przedszkolach i czy jesteśmy na to przygotowani? Ad. zatrudnianie nauczycieli na 3 lata – być może trzeba współpracować z uczelniami wyższymi, by uzyskanie tytułu nauczyciela nie było tak łatwe jak dzisiaj. W Finlandii tylko 10% studentów otrzymuje ten tytuł i nie ma potem żadnych problemów z zatrudnieniem.

B. Misiak – ad. 2-latki w szkołach – taki zapis pojawił się w projekcie ustawy o systemie oświaty, który to dokument nadal nie został przyjęty. Nie wiemy, jakie będą ostateczne jego zapisy. Ad. wykorzystanie nauczycieli – mamy wyjątkowo dużo orzeczeń o potrzebie nauczania indywidualnego. Możliwe, że jeśli uda nam się nieco ograniczyć to zjawisko – to mamy nauczycieli, których będziemy mogli wykorzystać w systemie na czas konieczności zwiększonego zatrudnienia.

M. Świerczek – ZNP - zapytała, jakie są zamierzenia wydziału do 2016 roku? Czy dalej będą łączone przedszkola ze szkołami podstawowymi?

B. Misiak – "Nie mamy w tej chwili żadnych planów dot. łączeń. Jeśli taki pomysł się pojawi, w pierwszej kolejności będziemy rozmawiać ze społecznością szkoły, której to będzie dotyczyło. Dopiero potem będziemy przekazywać sprawę do decyzji Rady Miasta. Nie będziemy wprowadzać niczego na siłę."

L. Rogaś – WOś - przedstawiła prezentację "Oświatowe wskaźniki odniesienia" stanowiącą załącznik nr 4 do protokołu.

M. Kisielewska - podkreśliła, że wskaźniki są punktem wyjścia do zdiagnozowania oświaty. W ramach systemu jest przebadana każda gmina. "Jesteśmy w kontakcie z osobami prowadzącymi projekt, które proszą by ponownie przeliczyć ich wyniki na poziomie gminy tak, by wyeliminować ew. nieścisłości. Wyobrażamy sobie, że formuła będzie otwarta, chętnie spotkamy się z państwem kolejny raz. Chcemy traktować to narzędzie jako rodzaj monitoringu, jeden z elementów oceny kosztów i organizacji szkół a z drugiej strony chcemy to przełożyć na wyniki edukacyjne."

J. Lemm – uznała, że jest potrzeba szerszej debaty, być może sesji tematycznej związanej ze szczecińską oświatą. Każde działanie, nawet tak ogólne jak dzisiejsze, powinno do czegoś prowadzić. Tymczasem nie ma tu żadnych wniosków. Pominięto sprawy finansowe związane z tym tematem. Chciałaby usłyszeć wnioski z tego spotkania. Np. że roku 2013 nie będziemy kończyć brakiem 8 mln na wynagrodzenia dla nauczycieli. Chciałaby, by coś z tych p[prezentacji wynikało.

S. Biernat – przypomniała, że dzisiejsze spotkanie jest dopiero pierwszym czytaniem dokumentów. Podziękowała za materiał i zadeklarowała chęć kontynuacji tego tematu. 


Ad. pkt. 5.
Rozpatrzenie skargi na bezczynność Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 63.


Ww. punkt porządku obrad przeniesiono na kolejne posiedzenie Komisji - w dniu 22.04.13.


Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Pracownicy SOSW Nr 4 – zapytali o plany w stosunku do ich placówki. Teoretycznie nie jest ona likwidowana, ale większość nauczycieli trzeba będzie w tym roku zwolnić ponieważ planowana jest tylko jedna 3. klasa gimnazjum.

J. Lemm – zapytała, czy robiony był nabór w ub. roku szkolnym?

I. Olszewska - Dyrektor SOSW Nr 4 - potwierdziła, że w maju 2012 r. roku miała 10 podań do gimnazjum, jednak w sierpniu nie dostał zgody na utworzenie klasy pierwszej.

J. Lemm – zapytała, czy w tym roku jest zgoda na pierwszą klasę?

I. Olszewska – tak, musimy jednak zebrać minimalną ilość dzieci.

J. Lemm – uważa, że to co się dzieje jest cichym wygaszaniem szkoły. Brak zgody na klasę pierwszą stwarza poważną lukę.

B. Misiak – przypomniała, że oddział w SOSW musi mieć co najmniej 10 uczniów. Jeśli jest kilka takich placówek, trzeba podjąć decyzję, w której z nich zostanie utworzony taki oddział. W tym roku wyraziła zgodę na rozpoczęcie naboru w klasie 1 gimnazjum w SOSW Nr 4 i od jego wyniku zależeć będzie, czy taki oddział zostanie utworzony.

I. Olszewska – poinformowała, ze w ub. roku szkoła miała 10 chętnych dzieci, którym bliżej było na ul. Pokoju niż na Jagiellońską, gdzie ostatecznie został utworzony oddział.

S. Biernat – zaproponowała wizję lokalną w placówce (proponowany termin - maj). Zapoznała także radnych z treścią korespondencji, jaka wpłynęła do Komisji:

1/ pismem p. B. Misiak - Dyrektora Woś w spr. opinii dot. zmiany obwodu Szkoły Podstawowej Nr 7 (załącznik nr 5 do protokołu),

2/ pismem . P. Krzystka - Prezydenta Miasta w spr. skargi na działania dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 54 w Szczecinie (załącznik nr 6 do protokołu),

3/ pismem pracowników SOSW Nr 2 w spr. wyników konkursu na stanowisko dyrektora placówki (załącznik nr 7 do protokołu),

4/ pismem Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" w spr. zmniejszenia w budżecie Miasta kwoty na dokształcanie i doskonalenie zawodowe nauczycieli (załącznik nr 8 do protokołu),

5/ pismem p. S. Osińskiego Dyrektora SP Nr 47 w spr. budowy hali sportowej (załącznik nr 9 do protokołu).

B. Misiak - wyjaśniła, że wykonanie ww. inwestycji zostało przełożone po roku 2016. Podkreśliła też, że jest to jedna z najdroższych inwestycji w mieście.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Stefania Biernat
udostępnił: BRM, wytworzono: 2013/04/11, odpowiedzialny/a: Katarzyna Kamińska, wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2013/05/10 14:33:52
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2013/05/10 14:33:52 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2013/04/11 15:24:31 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2013/04/11 15:15:49 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2013/04/11 10:26:44 nowa pozycja