przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/60/12
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. KULTURY
Z DNIA 12 PAŹDZIERNIKA 2012 ROKU


Początek posiedzenia - 11:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Jędrzej Wijas - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
3. Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta (projekty o numerach: 323/12, 325/12, 332/12, 333/12).
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.


Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 10.10.12 przyjęty został w głosowaniu: za - jednomyślnie.


Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta (projekty o numerach: 323/12, 325/12, 332/12, 333/12).


Projekt uchwały nr 333/12 w spr. nadania nazwy urzędowej ulicy

Komisja zaopiniowała jednomyślnie - pozytywnie.

Projekt uchwały nr 323/12 w spr. zamiaru zmiany Statutu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie w części dotyczącej zakresu działania i lokalizacji filii bibliotecznych oraz zamiaru likwidacji Filii Numer 42 oraz Filii Numer 45

A. Stankiewicz – Dyrektor Wydziału Kultury - omówiła projekt uchwały. Podkreśliła, że Filia przy ul. Potulickiej jest b. mała, obsługuje ok. 360 osób rocznie. Jej zadania przejmą filie przy ul. Mieszka I i przy ul. Narutowicza. Z kolei siedzibą drugiej filii jest nieruchomość należąca do Przedsiębiorstwa "Jedynka", które w ostatnim czasie b. podniosło wysokość czynszu. Tu również w najbliższej okolicy są filie, które przejmą czytelników (ul. Sikorskiego i Boh. Warszawy). W obu przypadkach rady osiedli pozytywnie zaopiniowały zamiar likwidacji omawianych placówek. Czynsze za te dwie filie będą przeznaczone na działania w EMPiK-u. Likwidacja filii nie pociągnie za sobą zwolnień pracowników.

W głosowaniu: za – jednomyślnie, Komisja pozytywnie zaopiniowała ww. projekt uchwały.

Projekt uchwały nr 325/12 w spr. uchylenia uchwały dotyczącej przyjęcia Mecenatu Miasta nad Muzeum Narodowym w Szczecinie

A. Stankiewicz - poinformowała, że ww. projekt uchwały zostanie zdjęty z porządku obrad sesji Rady Miasta.

Projekt uchwały nr 332/12 zmieniającej uchwałę w sprawie utworzenia instytucji kultury pod nazwą "Ośrodek Teatralny Kana" w Szczecinie

A. Stankiewicz – wyjaśniła, że uchwała proponuje, by wyposażyć Ośrodek Teatralny Kana w prawo własności dwóch lokali. Jest to zakończenie procesu, który trwał od kilku lat.

M. Kozłowski - Wydział Gospodarki Nieruchomościami - wyjaśnił proces regulacji stanu prawnego nieruchomości. Kilkanaście lat temu, przy prywatyzacji tej nieruchomości, popełniono kilka błędów. Ponieważ do regulacji musieli stanąć wszyscy współwłaściciele, proces ten był długotrwały. 

A. Stankiewicz – poinformowała, że Kana do tej pory płaciła czynszu w wysokości 30 tys. zł rocznie. W tej chwili ta pozycja zniknie z ich budżetu. Będą mogli również pozyskiwać środki z podnajmu. Ty samym kończymy proces wyposażania instytucji.

Ww. projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie w głosowaniu: za – jednomyślnie.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


J. Wijas – zapoznał radnych z treścią pisma p. A. Zbylut w spr. rozstrzygnięcia konkursu na podmiot prowadzący Trafostację Sztuki (załącznik nr 3 do protokołu) oraz pisma Dyrektora Muzeum Narodowego w spr. koncepcji Baltic Contemporary na działalność "Trafostacji Sztuki" (załącznik nr 4 do protokołu). Wyjaśnił, że nie zaprosił żadnej ze stron, ponieważ procedura przetargowa nadal trwa i nie chce wkraczać w czynności wykonawcze Prezydenta, ani też zdejmować z niego odpowiedzialności która na nim spoczywa. Poprosił o komentarz p. I. Miller – Dyrektora Biura ds. Zamówień Publicznych.

I. Miller – oświadczyła, że sytuacja jest kuriozalna, niezgodna z prawem i etyką. Niedopuszczalne jest, by w trakcie procedury przetargowej wywierać jakikolwiek nacisk w celu uzyskania jakiegokolwiek wyboru przez członków komisji przetargowej. Jest to wykroczenie, które jest karalne. "P. Zbylut żąda, byście państwo przy jej udziale dokonali oceny oferty konkurencyjnej w stosunku do tej złożonej przez nią samą. To się nadaje do prokuratury". Wyjaśniła jednocześnie, że wszelkie pisma, które są składane w postępowaniu komisja bierze pod uwagę. W przetargu zostały postawione pewne warunki i zadaniem komisji jest ocenić, czy zostały one spełnione. Komisja analizuje wszelkie pisma, jakie do niej wpływają, ale pod uwagę bierze tylko te informacje, które są istotne w związku z procedurą przetargową. Oświadczyła, że nie chce odnosić się do zarzutów "Zachęty". Zapewniła, że w każdym przetargu rozstrzyganym przez miasto, prawidłowy sprzeciw powinien pojawić się w momencie, kiedy komisja ogłosi swój werdykt. Są prawem dostępne środki, których można wykorzystać w takim przypadku.

M. Jacyna - Witt – uznała, że błędem jest to, co zrobił Prezydent: ogłosił przetarg a nie konkurs na zarządzanie Trafostacją Sztuki. Wówczas dobro instytucji kultury byłoby ważkim argumentem przy podejmowaniu decyzji. "W tym wypadku musimy patrzeć literalnie na przepisy i zdajemy sobie z tego sprawę. "

I. Miller – poinformowała, że w ostatnim czasie wyszły rekomendacje Ministerstwa Kultury, które to ministerstwo rekomenduje właśnie przetarg jako formę b. dobrą do dokonania takiego wyboru.

J. Wijas – podziękował za powyższe wyjaśnienia. Poinformował radnych, że po zakończeniu procedury wyboru operatora "Trafostacji Sztuki" zaprosi obie zainteresowane strony do udziału w posiedzeniu Komisji.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Jędrzej Wijas
udostępnił: BRM, wytworzono: 2012/10/11, odpowiedzialny/a: Katarzyna Kamińska, wprowadził/a: Katarzyna Kamińska, dnia: 2012/11/28 08:26:25
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2012/11/28 08:26:25 modyfikacja wartości
Katarzyna Kamińska 2012/10/11 08:45:13 nowa pozycja