PROTOKÓŁ NR 0063-2/117/14
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 3 MARCA 2014 ROKU
Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00
Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Maria Magdalena Herczyńska - Przewodnicząca Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z posiedzenia 17.02.br |
3. | Prezentacja koncepcji zabudowy terenu pomiędzy al. Niepodległości a ul. Tkacką (po byłym barze Extra) |
4. | Spotkanie z Architektem Miasta - koncepcje i zamierzenia |
5. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia 17.02.br
Protokół z ww. posiedzenia Komisji został przyjęty w wyniku głosowania /8-za/ jednogłośnie.
Ad. pkt. 3.
Prezentacja koncepcji zabudowy terenu pomiędzy al. Niepodległości a ul. Tkacką (po byłym barze Extra)
P. P. Hofman (Dedeco) – na wstępie prezentacji udzielił kilka podstawowych informacji na temat planowanej zabudowy. Przypomniał, że w listopadzie 2011 spółka Idea Invest wygrała przetarg na wieczyste użytkowanie tego terenu na 99 lat. Na tą lokalizację została wydana decyzja o warunkach zabudowy na cały teren, łącznie ze sklepem „Maraton”. Ale ta działka jest w rękach innych właścicieli i nie doszliśmy do porozumienia. Planowana zabudowa na terenie byłego baru Extra to budynek o 11 kondygnacjach, gdzie od strony ulicy Tkackiej zostanie umiejscowiony jedyny wjazd i wyjazd do garażu podziemnego, składającego się z 2 kondygnacji na 96 miejsc postojowych, dla mieszkańców i najemców. Zwrócił uwagę, że zabudowa w tej części centrum Miasta jest bardzo zróżnicowana z lat 60 i 90-tych oraz „odzieżowiec” i nowe biurowce. Dlatego, aby nie zwiększać różnorodności istniejącej zabudowy, fasada nieruchomości będzie szklana od strony ul. Niepodległości i ul. Tkackiej. Inwestor prowadzi już rozmowy z potencjalnymi najemcami. Następnie przybliżył rzuty na poszczególne kondygnacje budynku. Na parterowej kondygnacji planujemy „przed ogródki” z funkcją gastronomiczną. Na I piętrze planowane są powierzchnie biurowe, dzielone pod zapotrzebowanie danego najemcy. Od II pietra zaczynają się kondygnacje mieszkalne. Razem będzie 66 mieszkań, głównie dwupokojowych o łącznej pow. ponad 3 tys. m2. Obecnie zakończona jest dokumentacja budowlana i jesteśmy tuż przed złożeniem wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i pozwolenie na budowę zostanie wydane w połowie 2016 roku, to rozpoczęcie robót budowlanych nastąpi na jesień 2016 roku.
P. I. Zielińska (Idea Invest) – wspomniała o wyroku NSA, który uznał, że decyzja SKO jest nieważna w sprawie cofnięcia decyzji o warunkach zabudowy. Tryb odwoławczy spowodował jednak, że NSA od początku sprawdza cały wniosek i to powoduje wstrzymanie nas w czasie realizacji inwestycji. Spór z właścicielami Maratonu spowodował już roczne opóźnienie. Podsumowała, że jest to bardzo skomplikowany projekt i wymaga szczególnego zaangażowania, także prawnego.
Radny. Jania – czy nie można inwestorom w tej kwestii pomóc ?
Z-ca Prezydenta Miasta P. Mync – to właśnie decyzje Miasta są zaskarżane. To, że uchronimy decyzję przed zaskarżeniem nie zmienia faktu, że cała procedura formalna musi się odbyć i nikt nie jest tego w stanie przyśpieszyć.
Przewodnicząca Komisji MM. Herczyńska - poprosiła o opinię Architekta Miasta.
Architekt Miasta J. Bondar - na tym etapie trudno zadać jakiekolwiek zapytanie. Można jedynie odnieść się do estetyki planowanej zabudowy. Dotychczasowe realizacje firmy Dedeco świadczą o wysokim poziomie realizowanych projektów.
Radny P. Jania – cieszy go, że planowana zabudowa jest w tym miejscu, które od lat jest martwe. Podoba mu się przeszklona fasada.
Radny A. Marchewka – jest ciekawy przestrzeni otaczającej budynek zarówno od strony al. Niepodległości jak i ulicy Tkackiej. W tym pasażu ma tętnić życie, dlatego chciałby wiedzieć jak zmieni się Al. Niepodległości i czy planowane są zmiany na ulicy Tkackiej ?
P. P. Hofman (Dedeco) - w koncepcji zabudowy uwzględniona została już nowa Al. Niepodległości, po przebudowie.
Radny A. Marchewka – zapytał o podział procentowy powierzchni mieszkalnej i usługowej ?
P. I. Zielińska - 51% to powierzchnia usługowa, a 49% mieszkalna.
Radna J. Balicka – zapytała o plany inwestora odnośnie kolejnych inwestycji w Szczecinie.
P. I. Zielińska (Idea Invest) - kolejne projekty, jakie mamy w planach to rewitalizacja nieruchomości przy ul. Kolumba po starej drożdżarni.
Ad. pkt. 4.
Spotkanie z Architektem Miasta - koncepcje i zamierzenia
P. J. Bondar (Architekt Miasta) – przedstawił się członkom Komisji. Poinformował, że od 13 stycznia br. objął obowiązki Z-cy Dyrektora Biura Strategii i funkcję Architekta Miasta. Jest absolwentem Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej oraz Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej - studia doktoranckie. Następnie przedstawił przebieg swojej dotychczasowej pracy zawodowej. W 1992 roku, zaraz po obronie dyplomu odbył półroczny staż zawodowy w Holandii. Po powrocie przez 3 lata, od 1995 roku był związany zawodowo z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie. Na dzień dzisiejszy nie prowadzi działalności projektowej, a przez ostatnie 10 lat specjalizował się w projektowaniu budynków służby zdrowia m.in. Centrum Nowych Technologii PAM i Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi w Szczecinie przy ul. Strzałowskiej 22 oraz zabudowy apartamentowej w dzielnicy nadmorskiej Świnoujścia. Zdobył szerokie doświadczenie w realizacji inwestycji.
Z-ca Prezydenta Miasta P. Mync – dodał, że Pan Architekt dalej, w niewielkim wymiarze pracuje na Wydziale.
Przewodnicząca Komisji MM. Herczyńska – poruszyła temat szczecińskich zabytków.
Radny A. Marchewka – przywołał wypowiedź Architekta Miasta w mediach, gdzie powiedział, że priorytetem będzie walka z chaosem reklamowym w mieście. Czy ma na to konkretny pomysł ?
P. J. Bondar (Architekt Miasta) – istotna jest tu kwestia posiadanych narzędzi i nie chodzi tu o walkę, ale o wypracowanie rozsądnego kompromisu w kwestii uporządkowania umieszczania reklam, co będzie najlepszym wyjściem. Obecnie każdy nośnik reklamowy, który pojawia się w mieście i jest na nieruchomości należącej do miasta, wcześniej podlega opinii wydanej przez Biuro Strategii. Bardzo ostrożnie tu udzielamy opinii pozytywnych, która jednak nie przesądza o zamontowaniu reklamy, ale jest ważnym elementem i nie jest pomijana w dalszej procedurze. Ważne jest, na ile dana reklama obniża wartość estetyczną danej nieruchomości. Nawiązał do Krakowa, gdzie przestrzeń reklamowa weszła w inną jakość i została całkowicie uporządkowana.
Z-ca Prezydenta Miasta P. Mync - każde ograniczenie musi mieć podstawę w ustawie, a później w zasadach prawa lokalnego. Jego zdaniem, za duża część Miasta jest dewastowana przez reklamy. Obecnie dostępne narzędzia są słabe i potrzeba tu debaty i określeń, czego oczekujemy.
P. J. Bondar (Architekt Miasta) - plan miejscowy jest tutaj skutecznym narzędziem i zauważa, że wnioski o zamieszczenie nośników reklamowych najczęściej pojawiają się na lokalizacje, gdzie nie ma aktualnych planów. Dobrym pomysłem jest uporządkowanie kwestii reklam przy okazji przebudowywanych ulic, np. przy ul. Jagiellońskiej.
Radna M. Jacyna-Witt – jakie jest Pana spojrzenie na architekturę i urbanistykę Szczecina. Nie podoba się jej porównanie Architekta Szczecina z Berlinem.
P. J. Bondar (Architekt Miasta) – podobnie, jak Pani radna postrzega kwestie tożsamości Miasta i jego zdaniem nie jest dobre przeszczepianie pewnych rozwiązań z innych Miast.
Radna J. Balicka – jakie są pana priorytety działań na rok 2014 ?
P. J. Bondar (Architekt Miasta) – przypomniał, że funkcja architekta Miasta jest wpisana w duży zespół osób, pracujących na rzecz Miasta. System jego działania nie predysponuje architekta Miasta do jednoosobowej decyzyjności. Jakość jego pomysłów i wizji musi być konsultowana i opiniowana przez cały zespół.
Radna J. Bródka – zapytała o plany względem zagospodarowania obszaru Międzyodrza i Łasztowni? Co z terenem po szkole króla Maciusia ?
P. J. Bondar (Architekt Miasta) – obszar Międzyodrza jest realizowany w ramach zadań bieżących. Jesteśmy na etapie zakończonej koncepcji na obsługę komunikacyjną tego terenu łącznie z mostem Kłodnym, którym jest kluczowym elementem i będzie miał decydujący wpływ na inwestowanie na tych terenach. Te dwa projekty wchodzą w fazę projektów budowlanych i wykonawczych.
Z-ca Prezydenta Miasta P. Mync – dodał, że nowy most Kłodny będzie projektowany także pod kątem pieszego i rowerzysty.
P. J. Bondar (Architekt Miasta) – jeśli chodzi o plany dot. terenu pod szkole Króla Maciusia to ten temat nie trafił jeszcze do niego.
Z-ca Prezydenta Miasta P. Mync P. Mync – wyjaśnił, że WGN przygotowuje tą nieruchomość do przetargu, gdzie poza ceną decydować będzie także sposób zagospodarowania terenu. Jest to w trybie przygotowania do przetargu.
Radna M. Jacyna-Witt – stwierdziła, że Łasztownia powinna być tak zagospodarowana, aby przyszli inwestorzy realizowali dokładnie to, czego Miasto oczekuje. Dobrym pomysłem jest, aby na jej cyplu uruchomić centrum kongresowe z pięknym widokiem.
P. J. Bondar (Architekt Miasta) – przyznał rację, że cypel musi zostać wyróżniony, a pomysł umiejscowienia w tym miejscu centrum kongresowego jest bardzo dobrym pomysłem, które nada odpowiednią rengę temu miejscu. Ważne jest, aby ten obiekt zarabiał na siebie.
Radny P. Jania – dopiero po budowie mostów będzie można inaczej spojrzeć na Szczecin. Najważniejsze są przeprawy mostowe, do których dostosowuje pozostałe układy komunikacyjne.
P. J. Bondar (Architekt Miasta) – potwierdził, że odpowiedni układ komunikacyjny i drogowy generuje nowe tereny inwestycyjne.
Radny A. Marchewka – zapytał o koncepcję Łasztowni, przedstawioną przez Stowarzyszenia SENS ?
P. J. Bondar (Architekt Miasta) - opracowanie Stowarzyszenie SENS za funkcjonowało medialnie i przełamało wizję niemożliwości. Wiele z tych elementów jest opracowywanych w BPPM. Przymierzamy się, aby ten teren potraktować priorytetowo.
Przewodnicząca Komisji MM. Herczyńska – podkreśliła ważność powstania w Szczecinie centrum kongresowego. Sama ma przykre doświadczenia w organizacji kongresów lekarskich. Obecnie w mieście nie ma jednego miejsca, w którym można zarówno ulokować gości spoza Szczecina i przeprowadzić konferencję. W imieniu Komisji podziękowała Panu Architektowi za przedstawienie swojej wizji rozwoju Miasta.
Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodnicząca Komisji | |
  | ||
Ewa Peryt Inspektor BRM | Maria Magdalena Herczyńska |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2014/03/11 11:19:29 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2014/03/11 11:18:35 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2014/03/11 10:42:17 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2014/03/11 10:41:55 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2014/03/10 11:47:53 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2014/02/25 14:01:28 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2014/02/25 13:59:28 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2014/02/25 12:58:57 | nowa pozycja |