PROTOKÓŁ NR 0063-8/49/12
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. ZDROWIA I POMOCY SPOŁECZNEJ
Z DNIA 21 MARCA 2012 ROKU
Początek posiedzenia - 14:00
Zakończenie posiedzenia - 16:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Jerzy Sieńko - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia |
3. | Rozpatrzenie skargi na działania Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie złożonej przez skarżącego Pana Jana Masłowskiego |
4. | Opiniowanie uchwał na sesję(projekt uchwały nr 135/12, 136/12,140/12) |
5. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia
Komisja w wyniku głosowania przyjęła protokół z dnia 14.03.2012 r. (za- 5, wstrz-1).
Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie skargi na działania Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie złożonej przez skarżącego Pana Jana Masłowskiego
Przewodniczący Jerzy Sieńko przywitał wszystkich przybyłych gości i przypomniał radnym co jest przedmiotem spotkania. Wyraził wolę przyjęcia procedury mającej na celu weryfikację skarg, zwróci się w tej sprawie do Pana Jana Stopyry. Po raz kolejny komisja zajmuje się skargą, której treść budzi obawy i kontrowersje radnych.
Mecenas Hanna Sokulska opowiedziała, że nie ma prawnej możliwości ustalenia procedury weryfikacji skarg. Podała przykład, że wiele sądów w Polsce jest obciążonych skargami od osób leczących się psychiatrycznie. Dodała, że każdy obywatel może napisać skargę a każdy sąd powinien ja rozpatrzyć.
Jerzy Sieńko oddał głos pani dyr.MOPR M.Giezek, poinformowała zebranych że pismem z dnia 6 września 2011 r. pan Jan Masłowski złożył do Wojewody Zachodniopomorskiego skargę na Prezydenta Miasta i jego pracowników, Miejskie Centrum Pomocy Rodzinie i Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR). Skargę tę Wojewoda przekazał do rozpatrzenia Radzie Miasta Szczecin jako organowi właściwemu. Pan Jan Masłowski jest mieszkańcem Zamościa, jednak korzysta z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy w Szczecinie.
Skarga na Dyrektora MOPR dotyczy niezadowolenia z treści odpowiedzi na pisma skarżącego, w szczególności zbędnie, zdaniem pana J. Masłowskiego, powołuje się w tych pismach na różne przepisy prawa. Pani dyrektor przedstawiła komisji fakty związane z osobą skarżącego J.Masłowskiego, choć mieszka w Zamościu, korzysta z pomocy MOPR oraz lekarzy psychiatrów w Szczecinie, posiada II grupę inwalidzką, pobiera pomoc w formie zasiłku w wysokości ok.760 złotych, co znacznie przekracza kryterium dochodowe. Ostatnia wizyta w MOPR w Szczecinie była 3 stycznia, zakończona wywiadem. Decyzje administracyjne, również dotyczące wysokości przyznanej pomocy zapadają w Zamościu. Niezadowolenie pana Masłowskiego odnośnie pomocy dotyczy wysokości kwot przyznanych na zasiłki. Jest rozżalony i czuje się niezrozumiany przez urzędników MOPR. Dodała, że Jan Masłowski jest człowiekiem drobiazgowym, obwiniającym za swoją złą sytuacje życiową otaczające go otoczenie.
Radny Łukasz Tyszler zapytał czy Jan Masłowski podał adres zamieszkania w prowadzonej korespondencji. Radny Łukasz Tyszler sprostował, że swoje pytanie skierował z troski o to czy przypadkiem osoba skarżąca nie jest osobą bezdomną, czy się leczy i objęta jest właściwą opieką.
Przewodniczący Jerzy Sieńko zaproponował aby MOPR przeprowadził wywiad z p.Masłowskim dot. leczenia, opieki medycznej oraz faktu przyjmowania odpowiednich lekarstw. Może potrzebna jest mu pomoc. Może skarżący nie ma kontaktu z rzeczywistością.
Barbara Swica Wicedyrektor MOPR poinformowała, że Jan Masłowski jest doskonale znany w Zamojskim ośrodku pomocy społecznej i ma doskonały kontakt z rzeczywistością,można z nim rozmawiać.
Przewodniczący Komisji oddal głos Macenas Sokulskiej, która odniosła się do zapisów skargi złożonej na Prezydenta i dyrektora MOPR.
Przedmiotem skargi na Prezydenta Miasta jest zarzut bezpodstawnej odmowy przyjęcia od skarżącego wyhaftowanego przez niego obrazu „Ekstaza św. Franciszka” wg El Greco. Pan J. Masłowski prowadził obszerną korespondencję w tej sprawie zarówno z Urzędem Miasta Szczecin jak i Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Z rozmów prowadzonych ze skarżącym wynikało, że chciałby, aby jego dzieło było eksponowane w Muzeum Narodowym w Szczecinie, albo w katedrze pw. Św. Jakuba, w związku z czym poinformowano pana J. Masłowskiego, aby zwrócił się do właściwych instytucji w tej sprawie, bowiem Urząd Miasta nie ma możliwości zapewnienia ekspozycji obrazu w tych miejscach. Skarga na Dyrektora MOPR dotyczy natomiast niezadowolenia z treści odpowiedzi na pisma skarżącego, w szczególności zbędnie, zdaniem pana J. Masłowskiego, powołuje się w tych pismach przepisy prawa, podczas gdy „. . . w tej sprawie potrzebna jest jedynie życiowa mądrość”. Pani Mecenas stwierdziła, że w świetle poczynionych ustaleń zarzuty zawarte w skardze okazały się bezpodstawne, wobec czego skargę należałoby uznać za nieuzasadnioną.
Przewodniczący Jerzy Sieńko poddał pod głosowanie projekt uchwały, w którym uznaje się za nieuzasadnioną skargę pana Jana Masłowskiego z dnia 6 września 2011 r. na:
- Prezydenta Miasta, któremu zarzuca nieuzasadnioną odmowę przyjęcia wyhaftowanego przez skarżącego obrazu „Ekstaza św. Franciszka” wg El Greco,
- Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie, któremu zarzuca niewłaściwą treść odpowiedzi na swoje pisma.
Komisja w wyniku głosowania pozytywne zaopiniowała projekt uchwały w sprawie skargi Pana Jana Masłowskiego (za-6, wstrz-1)
Komisja skieruje przedmiotowy projekt uchwały pod obrady sesji RM w dniu 26 marca br.
Ad. pkt. 4.
Opiniowanie uchwał na sesję(projekt uchwały nr 135/12, 136/12,140/12)
Przewodniczący Jerzy Sieńko przystąpił do opiniowania projektów uchwał na sesję w dniu 26 marca br.:
Projekt uchwały nr 135/12 w sprawie powołania Rady Społecznej w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Ośrodku Terapii Uzależnień od Alkoholu w Szczecinie.
Projekt uchwały omówił i przedstawił Komisji z-ca dyr. Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej pan Jacek Tarabicki. Stwierdził, że projekt uchwały stanowi wypełnienie zapisów art. 48 ust. 5 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r.o działalności leczniczej. Zgodnie z nim, w podmiocie leczniczym radę społeczną powołuje i odwołuje oraz zwołuje jej pierwsze posiedzenie podmiot tworzący. jest to uchwala porządkująca, nie budzi kontrowersji, osoby powołane do składu rady społecznej zostały wskazane przez odpowiednie podmioty i jest to wynikiem wcześniejszych uzgodnień.
Przewodniczący Jerzy Sieńko poddał pod głosowanie o pozytywne zaopiniowanie projektu uchwały Nr 135/12 - za-6-jednogłośnie. Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Przewodniczący Jerzy Sieńko przystąpił do opiniowania projektu uchwały nr 136/12 w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Miasta Szczecin.
Projekt uchwały omówił pan Jacek Tarabicki- Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej. Zgodnie z art. 94 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001r. Prawo farmaceutyczne- rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na danym terenie ustala rada powiatu po zasięgnięciu opinii samorządu aptekarskiego. Rozkład aptek powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewnić dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy. Projekt uchwały został zaopiniowany przez Zachodniopomorską Okręgową Izbę Aptekarską.
Przewodniczący Jerzy Sieńko poddał pod głosowanie pozytywne zaopiniowanie projektu uchwały Nr 136/12 ( Za-6) Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały nr 136/12.
Przewodniczący Jerzy Sieńko przystąpił do opiniowania projekt uchwały nr 140/12 w zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt uczestników w Dziale Wsparcia Dziennego przy ul. Potulickiej 40 i przy ul. Łukasiewicza 6 w Domu Pomocy Społecznej „Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej” przy ul. Romera 21-29, Dziale Pomocy Półstacjonarnej dla Osób z Chorobą Alzheimera w Domu Pomocy Społecznej „Domu Kombatanta im. Gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza" przy ul. Kruczej 17, Ośrodku Wsparcia dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych przy ul. Jakuba Wujka 6.
Projekt uchwały omówił dyr. Tarabicki- WZiPS. W związku z faktem, że w Ośrodku Wsparcia dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych przy pl. Jakuba Wujka 6 w Szczecinie jest realizowany obowiązek szkolny, który organizuje Zespół Szkół Specjalnych Nr 10 zasadnym jest podjęcie stosownej uchwały. Jest to uchwała typowo porządkowa.
Przewodniczący Jerzy Sieńko poddał pod głosowanie o pozytywne zaopiniowanie projekt uchwały Nr 140/12 ( Za-6). Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały.
Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Przewodniczący Jerzy Sieńko poruszył problem sprzedaży alkoholu w punktach nocnych. Podał przykład z rejonu ulicy Parkowej gdzie właściciel sklepu wydzierżawił cześć sklepu osobie, która posiada koncesje zezwalającą na sprzedaż alkoholu. Przewodniczący podkreślił, że sprzedaż alkoholu nadal jest prowadzona w tym miejscu chociaż właściciel wcześniej utracił koncesje. Alkohol sprzedaje ta sama ekspedientka w tym samym miejscu, ale pod inną nazwą. Uważa, że powinno się wypracować procedurę regulującą ww. patologie.
Komisja zaproponowała przekazanie ww. sprawy do Gminnej Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Radna Biernat, która jest człónkiem Komisji zapewniła że poruszy na ww. posiedzeniu omawiany problem.
Innych spraw nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Anna Myślińska Główny Specjalista BRM | Jerzy Sieńko |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Anna Myślińska | 2012/04/10 08:44:50 | modyfikacja wartości |
Anna Myślińska | 2012/03/22 12:38:14 | modyfikacja wartości |
Anna Myślińska | 2012/02/28 13:36:30 | nowa pozycja |