przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/116/14
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, OCHRONY ŚRODOWISKA I MIENIA
Z DNIA 20 LUTEGO 2014 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Leszek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z posiedzenia 06 lutego br.
3. Stan zaawansowania budowy ścieżek rowerowych przy ulicach: 26-Kwietnia,Ku Słońcu, Wyzwolenia i Niepodległości.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia 06 lutego br.


Protokół z posiedzenia 06 lutego br. został przyjęty w wyniku głosowania /7-za/ jednogłośnie.


Ad. pkt. 3.
Stan zaawansowania budowy ścieżek rowerowych przy ulicach: 26-Kwietnia,Ku Słońcu, Wyzwolenia i Niepodległości.


Przewodniczący Komisji L. Duklanowski - w pierwszej kolejności poprosił o przedstawienie koncepcji budowy ścieżki rowerowej przy ul. Ku Słońcu, wzdłuż cmentarza centralnego. Przypomniał, że temat ten wywołał niepokój samych kupców, którzy będą musieli się przenieść z dotychczasowych miejsc handlowych.

P. M. Charęza (Kierownik Zespołu ds. Organizacji Ruchu)  – na wstępie przedstawił ogólny schemat głównych, istniejących dróg rowerowych w Szczecinie oraz plany wykonania nowych ścieżek, na jakie Miasto dostało dofinansowanie na ten rok. Jeśli chodzi o teren przy cmentarzu, to brakuje ścieżki rowerowej na odcinku od szkoły Salezjanów do Bramy centralnej cmentarza. Jest to odcinek 1500m, na którym oprócz nowej ścieżki rowerowej zostanie wykonany także chodnik. Projekt przewiduje dołączenie się do już istniejącej ścieżki rowerowej, na pozostałych odcinkach. Ścieżka będzie szerokości 2 metrów w obie strony oraz chodnik także szerokości 2 m, oddzielone pasem zieleni.  W newralgicznych miejscach, gdzie nakłada się na krótkim odcinku ruch pieszych i rowerów, zostanie wprowadzone specjalne oznakowanie  dla pieszych oraz rowerzystów. Takie znaki ostrzegawcze zostaną umieszczone także na bramach wejściowych na cmentarz oraz na jezdni ostrzegawczy piktogram. Postój taksówek pozostaje na swoim dotychczasowym miejscu.

Przewodniczący Komisji L. Duklanowski – zwrócił uwagę, że w rejonie cmentarza porusza się najwięcej osób starszych, które nie zwracają uwagi na to, co się dzieje na ulicach, a tym bardziej na rowerzystów. Jest za tym, aby w miejscach newralgicznych ustanowić tu preferencje dla pieszych.

Radna J. Lemm – mówimy tu o osobach głównie starszych , gdzie zmiana naprzemiennie chodnika ze ścieżką nie jest dobrym pomysłem. Nie jest to korzystne rozwiązanie ze względów bezpieczeństwa. Nie powinno się postoju dla taksówek traktować w sposób uprzywilejowany i zmieniać przez to przebieg chodnika. Można go spokojnie przenieść w inne miejsce.

P. M. Charęza – stwierdził, że ruch pieszych nie koliduje z  postojem taksówek. Wskazał przebieg chodnika na projekcie w tym miejscu.

Radny M. Duklanowski – wysoko wątpliwa jest lokalizacja ścieżki rowerowej w tym miejscu. Poruszył problem braku miejsc postojowych dla parkujących przez rodziców samochodów przy szkole Salezjanów. Dyrekcja szkoły sama proponowała położenie płyt ażurowych na krótki czas parkowania dla rodziców odwożących dzieci do szkoły. Podsumował, że na proponowana koncepcję ścieżek rowerowych przy II Bramie, Komisja nie powinna wyrazić zgody na proponowany projekt. Rowerzysta na ścieżce rowerowej jest na swojej drodze i nie musi zwracać uwagi na pieszych i ograniczać prędkości. Trzeba to ujednolicić przy każdym odcinku mijania się pieszego z rowerzystą, tym bardziej, że w tym rejonie porusza się specyficzna grupa pieszych.

P. M. Charęza – nie przewiduje się  budowy parkingu przy Salezjanach. Rodzice odwożący dzieci do szkoły powinni wjeżdżać bezpośrednio na teren szkoły.

Przewodniczący Komisji L. Duklanowski – należy w przedstawionym projekcie dokonać drobnych zmian.

Radny J. Posłuszny – ZUK powinien rozwiązać problem poruszających się rowerzystów na cmentarzu, gdzie doszło już do paru wypadków. Zbliża się wiosna i coraz więcej rowerzystów wybiera cmentarz na trasę rowerową.

Radna M.Jacyna-Wit – z czego będzie wybudowana ścieżka rowerowa i jakiego będzie koloru ?

P. M. Charęza – wszystkie nowe ścieżki rowerowe będą asfaltowe, przy czym zastosowanie koloru czerwonego podraża dwukrotnie koszty. Po rozmowach ze środowiskami rowerowymi ustalono, że ścieżka rowerowa może być czarna.

Radna Jacyna-Witt – czy przedłożony projekt daje priorytet pieszym, czy rowerzystom? Trzeba uporządkować to miejsce, a priorytetem powinien być tu pieszy, a nie rowerzysta ze względu na specyficzną rolę tego miejsca. Prezentacja o tym jej nie przekonuje.

P. M. Charęza – zgodnie z przepisami, priorytet mieliby tu rowerzyści. Zgodził się, że pieszy powinien być ważniejszy w miejscach przy przejściach dla pieszych i bramach cmentarza. Wspomniał, że przedstawiony projekt uzyskał pozytywną opinię ZDiTM-u oraz Wydziału Ruchu Drogowego.

Przewodniczący Komisji L. Duklanowski – zgłosił wniosek formalny, aby w przedstawionym projekcie ścieżek rowerowych przy ul. Ku Słońcu wzdłuż cmentarza, Wydział przygotował odpowiednie rozwiązania w newralgicznych miejscach celem stworzenia preferencyjnych warunków dla pieszych.

Komisja w wyniku głosowania /7-za/ jednogłośnie przyjęła ww. wniosek.

Radny M. Duklanowski – prosi o zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo  przy przejściu dla pieszych przy ul. Santockiej, gdzie piesi będą mieli zielone światło i co wtedy z jadącymi rowerzystami?  

P. M. Charęza – w takich sytuacjach, zgodnie z przepisami ruchu drogowego należy zachować szczególną ostrożność.

Przewodniczący Komisji M. Duklanowski – nie może być tak, że głosujemy w budżecie za pozycją „ścieżki rowerowe”, a później wstydzimy się za projekt, ponieważ jest tam dużo wypadków pieszych z rowerzystami.

Radna J. Lemm - bezpieczeństwo pieszych jest tu bezcenne. Jeśli chodzi o miejsca postojowe przed szkołą salezjanów, to przed każdą szkołą i przedszkolem powinno być bezpieczne miejsce dla parkujących rodziców, aby mogli bezpiecznie wysadzić dziecko do placówki. Przedstawione rozwiązania nie są dobre i trzeba je poprawić.

P. M. Charęza – wyjaśnił, że musi działać tu zgodnie z obowiązującym prawem i logiką. Obiecał, że przyjrzy się rozwiązaniom przy III Bramie Cmentarza.

P. D. Matejski (WGKiOŚ) – zapewnił, że Wydział przeanalizuje jeszcze raz wszystkie uwagi radnych, zgłoszone na posiedzeniu.

P. A. Nieczajew – potwierdził, że przy cmentarzu jest wzmożony ruch pieszych w tym osób starszych,  schorowanych i zamyślonych.  Dodatkową trudnością jest przejście przez przejście dla pieszych na dwa cykle.

P. M. Charęza – przedstawił radnym koncepcję budowy dróg rowerowych wzdłuż al.  Wyzwolenia.  Wyjaśnił, że poprawiona zostanie tu lekko sygnalizacja świetlna, a łączny odcinek ścieżki rowerowej wyniesie ok. 475 metrów. Powstał także projekt ścieżki rowerowej przy nowej filharmonii aż do parku. Droga rowerowa przy Placu Żołnierza zostanie połączona z al. Wyzwolenia. Będą zamontowane także stojaki rowerowe, a sama ścieżka wejdzie na jezdnię, która zostanie zawężona do 2 pasów ruchu. Chodnik dalej pozostanie szeroki. Mając na względzie plany SEC-u dot. wymiany sieci ciepłowniczej, proponujemy zmianę parkowania samochodów wzdłuż al. Niepodległości na odcinku 385 m. Likwidujemy miejsca postojowe przy torowisku  na drugą stronę ulicy, co znacznie poprawki bezpieczeństwo osób parkujących samochody. Przebudowana zostanie cała ulica i planowane są nowe nasadzenia. Szerokość chodnika będzie miała ok. 5 metrów.

Radna J. Lemm - powinna tu zaistnieć także mała architektura, ponieważ jest to miejsce o dużym natężeniu ruchu, bardzo zanieczyszczone.

Radny W. Dąbrowski - zwrócił uwagę, że na ul. Powstańców Wielkopolskich wszystkie zastępcze przystanki autobusowe są umiejscowione zbyt blisko przejść dla pieszych, co stanowi niebezpieczeństwo potrącenia przez pobliskie pojazdy.

P. M. Charęza – jeśli chodzi o koncepcję budowy ścieżek rowerowych przy ul. 26-Kwietnia, to tu prace projektowe trwają i do końca czerwca, zgodnie z umową  projektant ma dopiero je przedstawić. Wstępnie ścieżka ma się rozpoczynać przy ulicy Taczaka i Derdowskiego o szerokości 2 m + nowe przejścia dla pieszych. Jest to wstępna koncepcja.

Radny M. Duklanowski - poruszył problem wykonania przejazdu przy ul. Zielonogórskiej na zaplecze szkoły przy ul. Jodłowej. Wiele rodziców, odwożących dzieci do szkoły jedzie tam kawałek pod prąd. Wielokrotnie ten problem był poruszany, aby przebudować kawałek ulicy w celu umożliwienia lewoskrętu do szkoły. Czy ta koncepcja będzie uwzględniała ten odcinek ulicy ?

P. M. Charęza - porozmawia na ten temat z projektantem. Wracając do budowy ścieżki rowerowej na tej ulicy, to największy problem jest przy wiadukcie, gdzie ścieżka musi się urwać ze względu na zbyt dużą różnicę poziomów. Następnie zaprezentował wstępny projekt  przebudowy skrzyżowania ulicy 26-Kwietnia z ulicą Krzywoustego i Boh.Warszawy. Podsumował, że w tym roku zostaną ścieżki rowerowe przy ulicy Rayskiego, Śląskiej, Jagiellońskiej i za rok przy Placu Zwycięstwa.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Ewa Peryt
Inspektor BRM
 Leszek Duklanowski
udostępnił: BRM, wytworzono: 2014/02/18, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Beata Tubacka, dnia: 2014/03/07 10:36:17
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2014/03/07 10:36:17 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2014/02/25 12:38:10 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2014/02/18 09:32:46 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2014/02/18 09:28:50 nowa pozycja