PROTOKÓŁ NR 0063-2/130/14
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 13 LISTOPADA 2014 ROKU
Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 15:00
Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Maria Magdalena Herczyńska - Przewodnicząca Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji |
3. | Rozpatrzenie protestu mieszkańców w sprawie budowy masztu telefonii komórkowej na dachu budynku Poczty Polskiej nr 18 przy ul. Bat.Chłopskich 79 |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji
W wyniku głosowania /8-za/ Komisja jednogłośnie przyjęła protokół z posiedzenia 27.10.br.
Ad. pkt. 3.
Rozpatrzenie protestu mieszkańców w sprawie budowy masztu telefonii komórkowej na dachu budynku Poczty Polskiej nr 18 przy ul. Bat.Chłopskich 79
Przewodnicząca Komisji MM.Herczyńska – powitała mieszkańców Osiedla Zdroje. Zapoznała radnych i gości zaproszonych z protestem mieszkańców w sprawie budowy masztu telefonii komórkowej na dachu budynku Poczty Polskiej nr 18 przy ul. Bat.Chłopskich 79 - stanowi załącznik nr 3 do protokołu. Zwróciła uwagę, że jest to kolejny maszt telefonii komórkowej, stawiany w tym rejonie. W związku z tym zadała następujące zapytania:
- czy budowa takiego masztu na budynku Poczty w centrum dzielnicy Zdroje bez konsultacji społecznych zagraża poczuciu bezpieczeństwa okolicznych mieszkańców ?
- czy ludzie w poczuciu bezsilności są zmuszeni walczyć ażeby w końcu dotrzeć do NSA?
- czy strach mieszkańców o zdrowie i bezpieczne życie we własnym domu nie jest wystarczającą przesłanką dla Pana Prezydenta i urzędników żeby zastanowić się przed wydaniem zgody na kontrowersyjną budowę masztu i żeby w poczuciu odpowiedzialności znaleźć miejsce na obrzeżach miasta?
Przedstawiciel mieszkańców – podziękował Przewodniczącej Komisji za to spotkanie, bowiem Wydział Urbanistyki i Administracji Budowlanej zezwolił na budowę masztu na terenie zabudowanym, bez konieczności wyjaśnienia jego oddziaływania na mieszkańców. Bezkrytycznie przyjęto projekt inwestora, a Wydział nie zweryfikował tego projektu, a taki miał obowiązek. Nie wykonano także oceny oddziaływania masztu na środowisko. Wydział nie dokonał weryfikacji projektu inwestora i nie dokonał samodzielnej kwalifikacji przedsięwzięcia. Nie wydając decyzji pozytywnej, czy negatywnej ubezwłasnowolnił mieszkańców w tej sprawie. Zapytał, jakie środki prawne muszą podjąć, które przywrócą im prawa do bycia stroną w tej sprawie. Następnie przedstawił prezentację, obrazującą odległości masztu do sąsiadujących budynków w tym punktu przedszkolnego Akademii Malucha.
Właściciel przedszkola „Akademia Malucha” – wyjaśnił, że wobec zaistniałej sytuacji rodzice wypisują swoje dzieci z przedszkola, w obawie o ich zdrowie.
Przewodnicząca Komisji MM. Herczyńska – oddała głos zaproszonemu Prezesowi Stowarzyszenia „Prawo do Życia”.
P. Z. Gelzok (Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przeciwdziałania Elektroskażeniom „Prawo do Życia”) - spraw budowy stacji telefonii komórkowej na dachach budynków jest coraz więcej w Polsce. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że stacja bazowa musi być obiektem budowlanym i w związku z tym musi mieć pozwolenie na budowę. Druga kwestia jest taka, że na tym terenie nie ma obowiązującego planu, gdzie NSA wyraźnie mówi, że plan musi obowiązywać przy wydawaniu zgody na stację bazową. Co do kwalifikacji przedsięwzięcia i konieczności przedłożenia oceny oddziaływania na środowisko istnieje spór pomiędzy NSA, sędziami a operatorem sieci. W tej sprawie chciałby otrzymać kwalifikację przedsięwzięcia, która jak rozumie nie jest tajnym dokumentem.
P. W. Rabińska (Dyrektor WUiAB) – przekazała do wglądu dokumentację inwestycji.
P. Z. Gelzok– w pierwszej kolejności należy ustalić, czy to miejsce jest teoretycznie możliwe do zabudowy. Na podstawie otrzymanej dokumentacji przystąpił do obliczania mocy wybudowanego nadajnika w Zdrojach. Stwierdził, że w dokumentacji przedstawionej przez inwestora doszło do manipulacji przy przedstawionych parametrach pola oddziaływania tej anteny. Ta dokumentacja przesądza o tym, że decyzja środowiskowa była wymagana oraz pozwolenie na budowę. Przyjęcie zgłoszenia inwestycji nie zamknęło tej sprawy całkowicie. Nielegalność tej inwestycji jest bezsporna. Dzisiaj NSA jest bezlitosne dla tego typu spraw i nie staje po stronie inwestorów. Jeśli chodzi o szkodliwość stacji bazowych to ostatnie badania mówią, że powodują choroby nowotworowe. Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę o zaostrzeniu norm przy stawianiu masztów bazy telefonii komórkowej. Ma nadzieję, że tą stacje uda się rozebrać. Podobna sprawa była w Warszawie, gdzie urząd zmienił zdanie i zażądał pozwolenia na budowę, a wtedy inwestor sam rozebrał swoją stację.
Przedstawicielka mieszkańców - wyraziła ogromny niepokój w swoim imieniu oraz mieszkańców odnośnie zbyt bliskiego położenia masztu, co wiąże się z poważnymi chorobami w pobliskich mieszkańców. Ludzie budowali ten teren 6-7 lat a teraz wychodzi na to, że nie jest to teren nadający się do zamieszkania i do wychowywania dzieci. Podziękowała za zorganizowanie Komisji Przewodniczącej.
Z-ca Prezydenta Miasta P. Mync – zaproponował mieszkańcom nie prowadzenie sporu nt. wszystkich przesłanek, czy są one prawdziwe, czy nie. Nie zgodził się z wypowiedziami Prezesa Z. Gelzoka. Jego zdaniem część przedstawionych argumentów jest nieprawdziwa. Sam spór do niczego nie doprowadzi. Dlatego proponuje podjęcie wspólnego trybu działań w tej sprawie, co pozwoli na zobiektywizowanie tej sprawy. Proponuje, aby WUiAB zlecił ocenę zaistniałej sytuacji i jeśli potwierdzi ona przedstawione obawy, wówczas wystąpi do PINB o złożenie wniosku o wszczęciu postępowania. Jeżeli będą one niekorzystne dla mieszkańców, to dalej zostanie wysłany wniosek do WINB, a następnie do NSA.
Przedstawiciel mieszkańców – stwierdził, że sposób załatwienia tej sprawy dalej nic nie zmienia dla mieszkańców.
P. Z. Gelzok - zapewnił, że wszystko, co dzisiaj przedstawił jest to oparte o jednolitą linię orzecznictwa NSA. To nie są żadne wymysły.
Przewodnicząca Komisji MM. Herczyńska – wyjaśniła, że taki tryb postępowania jest skierowany w kierunku mieszkańców, ale musimy wiedzieć, kiedy będą zrobione pomiary ? Mieszkańcy nie chcą już czekać i musimy zrozumieć ich obawy.
Z-ca Prezydenta Miasta P. Mync – nie ma innej legalnej propozycji. Jedyne, co możemy zrobić to skierować wniosek do PINB o zbadanie inwestycji i dodatkowo zlecimy ekspertyzę oddziaływania inwestycji na środowisko.
P. Z. Gelzok– jeśli sprawa trafi do PINB, to będzie to trwało bardzo długo. Jest to droga okrężna.
Z-ca Prezydenta Miasta P. Mync – musimy pamiętać, że jest jeszcze inwestor, któremu przysługuje tryb odwoławczy. Obiecał, że w ciągu miesiąca ta ekspertyza będzie gotowa.
Mieszkańcy zapytali, czy Urząd Miasta zmierza zweryfikować procedury w sprawie rozpatrywania wniosków tego typu na przyszłość.
Z-ca Prezydenta Miasta P. Mync – na dzień dzisiejszy nie widzi takiej potrzeby. Być może na skutek tej sprawy zweryfikujemy dotychczasową procedurę.
Przewodnicząca Komisji MM. Herczyńska – poddała pod glosowanie dezyderat następującej treści: „Komisja ds. Rozwoju, Promocji i Gospodarki Morskiej RM po rozpatrzeniu na posiedzeniu 13 listopada br. protestu mieszkańców Zdroje w sprawie budowy masztu telefonii komórkowej sieci Play na dachu budynku Poczty Polskiej nr 18 przy ul. Batalionów Chłopskich 79 w Szczecinie - wnosi do Pana Prezydenta o zlecenie i przedstawienie w przeciągu 30 dni ekspertyzy, która ustali, czy przedmiotowa inwestycja wymaga pozwolenia na budowę i czy stanowi przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko oraz oceni jej oddziaływanie na środowisko”.
Komisja w wyniku głosowania /9-za/ jednogłośnie przyjęła ww. dezyderat.
Radna S. Biernat – podziela obawy mieszkańców osiedla Zdroje. Zwróciła uwagę na niesprawiedliwe procedury przy wydawaniu pozwoleń na budowę. W sytuacji, kiedy mieszkańcy chcą zrobić inwestycję wokół swojego domu, to muszą mieć zgodę sąsiadów, a taki maszt, który emituje niezdrowe fale radiowe na okoliczne sąsiedztwo, nie wymaga żadnych uzgodnień mieszkańców, pomimo, że jest posadowiony tak blisko ich domów. Powiedziała, że tą sprawą zainteresowała już posłów.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie zgłoszono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodnicząca Komisji | |
  | ||
Ewa Peryt Inspektor BRM | Maria Magdalena Herczyńska |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2014/12/09 12:33:21 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2014/11/26 09:55:52 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2014/11/26 09:55:31 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2014/11/06 11:43:29 | nowa pozycja |