przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-10/54/13
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. INICJATYW SPOŁECZNYCH
Z DNIA 11 MARCA 2013 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Tomasz Grodzki - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji wg załączonej listy obecności załącznik nr 1.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Prezentacja projektów Architekt Miasta Ewy Nosek pn. Strategia przekształceń terenów nadbrzeżnych w obrębie Osiedla Stare Miasto oraz projekt Macieja Sochanowskiego "Koncepcja rozwiązań komunikacyjnych w obrębie Podzamcza"
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.


Protokół komisja przyjmie na kolejnym posiedzeniu.


Ad. pkt. 3.
Prezentacja projektów Architekt Miasta Ewy Nosek pn. Strategia przekształceń terenów nadbrzeżnych w obrębie Osiedla Stare Miasto oraz projekt Macieja Sochanowskiego "Koncepcja rozwiązań komunikacyjnych w obrębie Podzamcza"


Pierwsza przedstawiła swoją koncepcję  Przewodnicząca Komisji Rozwoju, promocji i Gospodarki Morskiej   M.Herczyńska. Prezentacja multimedialna dotyczyła życia nad rzeką mieszkańców Szczecina, życia skupionego wokół rzeki i prezentacji starego miasta przed wojną i w czasach odleglejszych.

Następnie prezentację   przedstawiła pani Ewa Nosek- Architekt Miasta. Koncepcja pn."Miasto na styku" stanowiła prezentację multimedialną.

Pani Nosek zaznaczyła, że po wojnie urbanistyka nadodrzańska została wypełniona komunikacją. Nastąpił błąd w perspektywie myślenia powojennego Szczecina, brak założenia miasta nadrzecznego. Puste miejsca, zniszczone po wojnie kamieniczki- zastąpiono ulicami, z brakiem dojścia o wody. Należy sprecyzować oczekiwania Szczecinian i zadać sobie pytanie, na które należy odpowiedzieć: dojście do Odry jest dziś możliwe, ale istnieje bariera komunikacyjna. Można to zlikwidować, ale potrzebna jest dziś decyzja.

 Następnie  projekt swojej koncepcji przedstawił radnym inż. Maciej Sochanowski, prezentacja stanowi zał. pisemny do protokołu.

"Koncepcja rozwiązań komunikacyjnych w obrębie Podzamcza"- jest to koncepcja przebudowy terenów pomiędzy Starówką i Odrą. Przy Moście Długim ma powstać zamiast skrzyżowania rondo, przebudowa ulic, odtworzony Most Kłodny i nowe kamienice w miejscu Nabrzeża Wieleckiego. Dyskusje na temat przybliżenia  miasta do Odry trwają od dawna, p.Sochanowski wspólnie  ze stowarzyszeniem SENS zaproponowali  nowe rozwiązania odnośnie komunikacji i ruchu drogowego.

Radny Dawid Krystek stwierdził, że ta  koncepcja jest niezwykle ciekawa, ale ważne są tu koszty. Pyta czy znana jest szacunkowa  wartość  tego przedsięwzięcia?

inż.Sochanowski poinformował, że to ok.35-40 mln zł(bez odtworzenia Mostu Kłodnego).

Radny Piotr Jania nie jest pewny czy to idzie w dobrym kierunku, ma mieszane uczucia, jest w mieście wiele miejsc do zagospodarowania, nad Odrą również.Proponuje skończyć to co się zaczęło a potem snuć wizje odnośnie dalszej rozbudowy miasta.

Radny Arkadiusz Marchewka jest innego zdania, uważa, że jeżeli jest dobra wola, to wszystko można przeprowadzić . Jest zdania, że projekt p.Sochanowskiego jest b.dobry, trzeba właśnie w tym  kierunku zmierzać, taka właśnie miała być polityka naszego miasta, Floating Garden to nie są są fontanny- to właśnie ten projekt odzwierciedla nowe myślenie o mieście. Zadał pytanie  pracownikom Biura PPM czy dzieje się coś w tym kierunku w  naszym mieście?

BPPM-p.Angelica Szerniewicz odpowiedziała, że istnieje  8 koncepcji zagospodarowania miasta w obrębie Starego Miasta, podkreśliła, że wszelkie zmiany dot,Starego Miasta musza brać początek od ul.Dworcowej, trzeba też myśleć o przekroju ul.Wyszyńskiego ze skrzyżowaniem. Most Kłodny, jak najbardziej powinien być odtworzony, bo jeśli on powstanie- to zniknie myślenie o ruchu kołowym na Moście Długim. Południowa część Starego Miasta - o tym też należy pomyśleć.

M.Herczyńska zadała  pytanie jaki zespół decyduje o tych rozwiązaniach w BPPM?

A.Szerniewicz- BPPM- urbaniści i biuro zapytało mieszkańców miasta, co sądzą o tym projekcie, poza tym odbyła się szeroka dyskusja nt.temat. Spodziewano się wiele po tych spotkaniach, niestety niewiele wniosków wpłynęło do BPPM. Na MKUA tez nie zapadły żadne ustalenia. Ale pojawił się SENS ze swoimi pomysłami i Biuro zaczęło rozmowy właśnie z nimi.

Radna Joanna Bródka cieszy się, że projekt powstał i że problemem zajęli się urzędnicy miejscy i nie tylko. Dobrze się stało, że jest wspólne przedsięwzięcie. Radna jest zdania, ze powinien powstać taki "busines plan" aby było wiadomo, na czym się stoi. Wnioskuje,  aby zwrócić się do Prezydenta Miasta o zabezpieczenie środków finansowych w budżecie miasta na wycenę tego projektu. Radna jest jednocześnie zaniepokojona informacjami nt. planowanej budowy ul. Kolumba i rozległości tej inwestycji, prosi o informację nt.temat, bo pomysł ten jest w zaprzeczeniu do zaprezentowanych projektów.

Głos zabrała Ewa Nosek-Architekt Miasta przypomniała, że  Biuro Strategii  i Biuro Projektowe pracują nad tą koncepcją, od 2008 roku pojawiły się nowe rozwiązania i analizy komunikacyjne. Trasa Zamkowa zdaniem p.Nosek jest niedoszacowana, trzeba pomyśleć o tym, czy Most Kłodny jest rzeczywiście potrzebny. Odnośnie ulicy Kolumba, nie wiadomo skąd taka informacja dostała się do gazet, nikt z Biura nie przekazywał tego rodzaju wiadomości. Sama ul.Kolumba- chce zlecić konkurs urbanistyczny, mający na celu pozyskać informację "jaki obszar powinien tam powstać", chce analizy dotyczącej tego terenu, jego potencjału. Uważa, że należy na to patrzeć perspektywiczne jako na całość.

Radny M.Duklanowski zauważył, że koncepcja przedstawiona przez SENS jest b.ciekawa i widzi się myślenie całościowe, ale potrzebny jest jeden projekt nie osiem i trzeba wreszcie podjąć decyzję odnośnie tego, co dalej.

Joanna Bródka podtrzymuje wniosek o o wycenę  projektu, prosi o przegłosowanie.

Leszek Duklanowski uważa, że lepiej jest  zrobić  dodatkowy zjazd z Trasy Zamkowej, niż budować  Most Kłodny. Trudno zabezpieczyć środki na nowe inwestycji, skoro inne rzeczy nie są zakończone. Dodał, że z uwagą zapoznał się z dzisiejszymi projektami, ale trzeba myśleć racjonalnie. 

Przewodnicząca M. Herczyńska poddała pod głosowanie stanowisko Komisji o treści:

Komisja Rozwoju, Promocji i Gospodarki Morskiej RM  zwraca się Pana Prezydenta z wnioskiem o zabezpieczenie środków finansowych w budżecie Miasta na koncepcję dotyczącą rozwiązań komunikacyjnych i zagospodarowania terenów nadodrzańskich (od Dworca Głównego do ul. Jana z Kolna).

W głosowaniu brali tylko udział radni z Komisji Rozwoju, Promocji i Gospodarki Morskiej.

Komisja Inicjatyw Społecznych  z powodu braku quorum nie głosowała. 


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Anna Myślińska
Główny Specjalista BRM
 Tomasz Grodzki
udostępnił: BRM, wytworzono: 2013/03/12, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Anna Myślińska, dnia: 2013/04/15 10:01:58
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2013/04/15 10:01:58 modyfikacja wartości
Anna Myślińska 2013/03/12 10:50:29 nowa pozycja