Przejdź do głównego menu Przejdź do treści

Informacje dla OKW - 28 czerwca

8. Najczęściej zadawane pytania - FAQ

 1. Osoba mieszka w Szczecinie, ale przed I turą wyborów dopisała się do spisu w innej gminie (np. wyjeżdżając na urlop). Podczas II tury chce zagłosować już w Szczecinie.
  Jeśli osoba dopisała się do spisu w innej gminie, to została usunięta ze spisu w Szczecinie. Nie ma możliwości ponownie dopisać tej osoby w tych samych wyborach dwa razy do spisu. W takim przypadku osoba chcąca zagłosować nadal znajduje się w spisie wyborców w gminie, w której na własny wniosek się dopisała (np. tam gdzie była na urlopie podczas I tury wyborów).
   
 2. Osoba zameldowała się czasowo i nie ma jej w spisie.
  Meldunek czasowy nie jest uwzględniony w procedurze wyborczej. Meldunek czasowy nie powoduje dopisania do spisu. W takim przypadku należało oddzielnie złożyć wniosek o dopisanie do spisu.
   
 3. Osoba twierdzi, że dopisywała się do spisu przed wyborami 10 maja (które się nie odbyły).
  Dopisanie do  spisu wyborców  na wybory 10 maja (które się nie odbyły) nie skutkuje na obecne wybory, aby zostać ujętym w spisie wyborców na wniosek należało złożyć nowy wniosek do dnia 7 lipca br.
   
 4. Osoba twierdzi, że wysłała wniosek elektroniczny o dopisanie do spisu, a mimo to nie ma jej na spisie.
  Wszystkie wnioski, które wysłane były w terminie, zostały zrealizowane. Każda osoba, która prawidłowo wysłała wniosek, otrzymała potwierdzenie dostarczenia wniosku (UPP). Ponadto Urząd Miasta Szczecin informował mailowo o dopisaniu lub odmowie wpisania do spisu wraz z przyczyną odmowy.
   
 5. Nie można znaleźć wyborcy w spisie wyborców:

  - sprawdzić, czy adres który podaje wyborca znajduje się w tej komisji;

  - odszukać w spisie wyborców pod podanym adresem uwzględniając to, że dla tej samej ulicy najpierw pojawiają się adresy bez litery przy numerze domu, potem pojawiają się adresy z literą przy numerze domu. Może też się zdarzyć, że ulica posiada inna pisownię, np. ul. Mickiewicza lub ul. Adama Mickiewicza.

  - jeśli w dalszym ciągu wyborcy nie ma w spisie wyborców zapytać, czy się wymeldował z pobytu stałego, albo wpisał się do rejestru wyborców pod innym adresem (najczęściej w innej gminie) - teraz lub przed poprzednimi wyborami. Jeśli się wymeldował z pobytu stałego i nie dokonał zameldowania w innym miejscu i nie dopisał się na swój wniosek do spisu wyborców, ani nie został wpisany na swój wniosek do rejestru wyborców to nie może głosować, ponieważ nie jest ujęty w spisie wyborców.
   
 6. Czy osoba, która zagubiła zaświadczenie lub go nie wzięła, może otrzymać kartę do głosowania.
  Do wydania karty do głosowania niezbędne jest oddanie komisji zaświadczenia, zatem nie można wydać karty dla osoby, która nie ma przy sobie zaświadczenia.
   
 7. Czy osoba, która ma w spisie informację Odebrano pakiet wyborczy może otrzymać kartę do głosowania.
  Nie, gdyż odebrała już swoją kartę do głosowania w pakiecie wyborczym.
   
 8. Czy osoba, która ma w spisie adnotację Wysłano pakiet wyborczy może uzyskać kartę do głosowania.
  Tak - samo wysłanie pakietu nie powoduje, że nie można otrzymać karty.
   
 9. Czy można zagłosować na podstawie pełnomocnictwa notarialnego?
  Nie – głosowanie przez pełnomocnika odbywa się wyłącznie na podstawie aktu pełnomocnictwa do głosowania sporządzonego przez Urząd Miasta Szczecin.
   
 10. Czy mogę przekazać telefon do Ewidencji ludności wyborcy?
  Nie - w dniu głosowania pracownicy ewidencji ludności są do dyspozycji TYLKO członków komisji.
   
 11. Nie ma ulicy w spisie wyborców.
  Nie wszystkie ulice, które zostały wymienione w obwieszczeniu, znajdują się w spisie wyborców, ponieważ na niektórych ulicach nikt się nie zameldował i nikt nie dopisał się do spisu wyborców. Zatem jest to sytuacja możliwa.
udostępnił: BRM, wytworzono: 2020/07/11, odpowiedzialny/a: Marta Czapiewska, wprowadził/a: Marta Czapiewska, dnia: 2020/07/11 10:50:07
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Czapiewska 2020/07/11 10:50:07 nowa pozycja