Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Interpelacje i zapytania radnych - VII kadencja 2014-2018

Dot. likwidacji Poradni POZ przy ul. Bohaterów Warszawy 75

Numer: 2390
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Zapytanie
Data wpływu: 2018/02/01

Panie Prezydencie, w dniu 02.05.2016r. skierowałem do Pana obszerne pismo w sprawie nieprawidłowości w funkcjonowaniu przychodni przy ul. Bohaterów Warszawy 75 i AL. Wojska Polskiego 97. Od tamtego czasu nastąpiła radykalna poprawa w ich działaniu, m.in. zmieniono lokalizację laboratorium i usprawniono jego funkcjonowanie (nie ma już kolejek), umożliwiono wcześniejsze rejestrowanie się do lekarzy, w tym także telefoniczne (co wcześniej było niemożliwe). Na szczęście nikt wtedy nie wpadł na pomysł, żeby te przychodnie zlikwidować.
W dniu 24.01.2018r. członkom Komisji Zdrowia przekazano informacje o zmianach w funkcjonowaniu ZOZ -u Szkół Wyższych w Szczecinie, wśród nich także informację o "wygaszaniu" Poradni przy ul. Bohaterów Warszawy 85.
Dla mnie osobiście ta informacja jest najważniejsza, bo znaczną część życia byłem jej pacjentem. Ta przychodnia {zwana też uniwersytecką) działała tam ponad 40 lat świadcząc usługi medyczne dla pracowników i studentów US ( a wcześniej WSP).
Same badania profilaktyczne realizowano dla ok. 2 tys. pracowników US, a ze świadczeń medycznych w ramach NFZ korzystało tysiące studentów i pracowników.
Wprawdzie Rektor US wyraził zgodę na zlikwidowanie przychodni, ale w analogicznej sytuacji przy próbie zlikwidowania przychodni przy ul. Chopina 51A Rektor ZUT- u nie wyraził zgody. Podano też informację, że przed zlikwidowaniem przychodni odbyły się spotkania informacyjne ze wszystkimi pracownikami, i że poinformowano o tym także pacjentów.
Z moich rozmów z pracownikami wynika, że oni o likwidacji jednostki dowiedzieli się w dniu 22.12.2017r. podczas spotkania wigilijnego. Na drzwiach wejściowych przychodni jest kartka o treści "Uwaga!!! (powtórzone 5 razy). Informacja dla Pacjenta". Wśród podstawowych informacji najważniejsza jest ta, iż z dniem 15.01.2018r. Poradnia POZ zostaje przeniesiona do innych lokalizacji (wskazano te lokalizacje).
Krzątający się tam jeszcze pracownicy nie wiedzą kto i kiedy tę kartkę wywiesił. Będąc tam kilka razy widziałem pacjentów czytających ze zdumieniem to ogłoszenie - bo oni właśnie przyszli do swojego lekarza (byli wściekli). Pracownicy innych poradni pytani o to, jak oceniają te zmiany, odmawiali odpowiedzi - bo chcą nadal pracować, albo komentowali to stwierdzeniem "panie to jest dopiero Meksyk", nawiązując do przeniesienia administracji ZOZ-u do budynku po byłym konsulacie meksykańskim. Panie Prezydencie, proszę o odpowiedź na pytania:
- dlaczego Miasto zgodziło się na zlikwidowanie tej przychodni i dlaczego zrobiono to w tak ekspresowym tempie;
- ilu pacjentów w roku 2017 korzystało ze świadczeń medycznych tej przychodni;
- ilu z nich to: pracownicy ( w tym pracownicy US)
emeryci (w tym emeryci US)
studenci (w tym studenci US).
Proszę też o informację, czy planowane zabiegi rehabilitacyjne w Poradni przy ul. Chopina 51A będą realizowane w ramach NFZ, czy będzie to działalność komercyjna.
 Interpelujący Radni:

Nazwisko i Imię Nazwa klubu
Baran Bazyli Koalicja Obywatelska

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

Wydział merytoryczny Odpowiadający Data odpowiedzi Odpowiedź w terminie?
Wydział Spraw Społecznych Krzysztof Soska - Zastępca Prezydenta Miasta 2018/02/08 Tak
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2018/02/01, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2018/02/01 10:45:56
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2018/02/01 10:45:56 nowa pozycja