Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Interpelacje i zapytania radnych - VII kadencja 2014-2018

Dot. organizacji ruchu kołowego w okolicach Dworca Głównego PKP w Szczecinie

Numer: 2475
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2018/03/13

w związku z kilkoma interpelacjami radnych dotyczących problemu taksówek przed dworcem głównym PKP Sekretarz Miasta poinformował w dniu 16.10.2017r. o działaniach służb miejskich mających rozwiązać ten problem. Działania te były konsekwencją ustaleń narady przedstawicieli tych służb z Sekretarzem Miasta (w dniu 24.07.2017r.). Podjęto wtedy szereg działań, których efektem było:
- zmiana oznaczenia postoju taksówek (ze znaku B-36 na B-35);
- kontrole drogowe (w tym przejazdy kontrolowane taksówką), w efekcie których nałożono kierowcom taksówek grzywny i mandaty (na łączną kwotę 3.000,-zł), pouczenia, wniosek do
sądu rejonowego, informowanie urzędu skarbowego;
- kontrole i pouczenia przedsiębiorców.
Wszystkie te działania były realizacją wcześniej przyjętych ustaleń i były związane z nieprawidłowościami funkcjonowania postoju "Kiss Ride". Na zaproszenie Sekretarza Miasta brałem udział w spotkaniu w dniu 24.07.2017r. Od tego czasu przeprowadziłem liczne obserwacje tego co się dzieje w okolicach dworca PKP, odbyłem sporo rozmów z kierowcami taksówek z kilku korporacji, kierowcami niezrzeszonymi, a także z kierowcami autobusów na przystankach przy dworcu.
Z informacji przekazanych radnym przez Sekretarz Miasta wynika, że działania służb miejskich skoncentrowane były na funkcjonowaniu postoju "Kiss Ride", a głównie na niewłaściwe zachowania kierowców taksówek, i że miały charakter represyjny.
Z moich ustaleń wynika, że nieprawidłowości jest dużo więcej, i że dotychczasowe działania ich nie rozwiążą.
Jednym z głównym problemów jest usytuowanie postoju "Kiss Ride" i właściwego postoju taksówek. Przystanek "Kiss Ride" usytuowany jest bezpośrednio przed wyjściem z dworca głównego (po zejściu ze schodów ruchomych). Wyjście z dworca dzieli od przystanku "Kiss Ride" chodnik i metalowa barierka. Taksówki zatrzymują się tylko na krótki postój . Po drugiej stronie jezdni na przeciw przystanku "Kiss Ride" jest 12 miejsc postojowych, w tym 2 zastrzeżone dla samochodów policyjnych. Na pozostałych parkują samochody osobowe i niestety bardzo często jest tam zaparkowanych kilka taksówek ( 3 - 5), których kierowcy w chwili zwolnienia się miejsca na "Kiss Ride" gwałtownie się wycofują, albo jadą "pod prąd", żeby stanąć przy barierce. To manewr ryzykowny i niebezpieczny.
Bardzo niebezpieczne sytuacje powstają, gdy podróżni wychodzący z dworca (zwykle z bagażami) omijają barierkę i usiłują dojść do tych taksówek zaparkowanych po drugiej stronie ruchliwej jezdni, nie korzystając z przejścia dla pieszych, które jest kilkanaście metrów dalej w kierunku starego wyjścia z dworca.
Podkreślam, że ten odcinek jezdni jest bardzo niebezpieczny ze względu na przejeżdżające autobusy i samochody, pieszych przechodzących w poprzek jezdni i taksówek usiłujących przemieścić się na przystanek "Kiss Ride".
Za przejściem dla pieszych a przed starym wyjściem z dworca po drugiej stronie jezdni jest 9 miejsc postojowych dla samochodów. Niestety przed zaparkowanymi tam samochodami też oczekuje kilka taksówek(wzdłuż jezdni), by dojechać do przystanku "Kiss Ride" ,gdy zwolni się tam miejsce.
Od przystanku "Kiss Rid w kierunku zejścia z kładki łączącej perony po prawej stronie jezdni jest dość rozległy plac (kompletnie nie wykorzystany) , a jeszcze dalej jest zatoka autobusowa przed przystankiem busów BERLINeks (przy zejściu z kładki). Tam zwykle jest zaparkowanych 5-6 taksówek, których kierowcy oczekują na podróżnych właśnie schodzących z kładki łączącej perony. Pytani dlaczego nie oczekują na postoju taksówek odpowiadają , że tu jest duża szansa na pasażera, a na postoju tylko traci się czas, bo na ogół podróżni nawet nie wiedzą, że tam jest postój taksówek.
Właściwy postój taksówek jest oddalony od wejścia głównego ok. 130 m (za sporym wzniesieniem) i jest zasłonięty przystankami kilku linii autobusowych. Jeżeli na którymś przystanku jest chociaż jeden autobus, to postój taksówek dla wychodzących z dworca pasażerów jest kompletnie niewidoczny. Jeżeli na przystankach jest dwa lub trzy autobusy a na właściwym postoju taksówek jest przynajmniej jedna taksówka , to kolejno podjeżdżający autobus nie ma już gdzie się zatrzymać.
Paradoksem jest to, że najmniej taksówek oczekuje na podróżnych na właściwym postoju (jedna lub dwie a najczęściej żadna). Oczekujący kierowcy taksówek pytani odpowiadają, że tutaj szanse na pasażera są mniejsze, ale nie chcą ryzykować kolejnego mandatu oczekując przy wyjściu z dworca, i że tam czasem bywa niebezpiecznie.

Panie Prezydencie, znany psycholog amerykański E.Aronson pisał w swoich pracach o "sile sytuacji", gdy zmienia się sytuacja - zmienia się zachowanie człowieka. Ekonomista H.Thaler otrzymał w 2017 roku nagrodę Nobla z ekonomii zachowań (pierwsza taka nagroda w historii tej dziedziny ) za udowodnienie wpływu sytuacji na zachowanie człowieka. Może warto to uwzględnić organizując racjonalnie ruch kołowy w okolicy dworca. Przecież podróżni wychodząc z dworca rozglądają się przede wszystkim za taksówkami a nie autobusami, trzeba więc im ułatwić dotarcie do taksówek. Tym bardziej, że szczecińskie taksówki są najtańsze w kraju ( tak twierdzą taksówkarze ) i podróżni chętnie z nich korzystają, zwłaszcza że jeżeli jest ich kilku (rodzina, przyjaciele), to taniej jest pojechać taksówką niż autobusem.
Zdaniem taksówkarzy i kierowców autobusów wystarczy postój taksówek usytuować na przestrzeni od przystanku "Kiss Ride") do starego wyjścia z dworca, przystanki autobusowe przesunąć od starego wejścia w dół jezdni. Albo jeszcze lepiej przystanek "Kiss Ride" przesunąć trochę do przodu -tam gdzie jest ( po prawej stronie jezdni) niewykorzystana przestrzeń i zaraz za nim zrobić postój taksówek w kierunku starego wyjścia z dworca i dalej przystanki autobusowe (wtedy postój taksówek będzie widoczny dla podróżnych schodzących także z kładki).
Umożliwi to rozsądne zagospodarowanie przestrzeni przed dworcem. Będzie właściwe miejsce na przystanek "Kiss Ride", postój taksówek i przystanki autobusowe.
Panie Prezydencie, proszę zlecić specjalistycznym służbom miejskim przeanalizowanie proponowanej zmiany, bo represjami i karaniem nie zmieni się zachowania ludzi, twórzmy sytuacje, które je zmienią.
 Interpelujący Radni:

Nazwisko i Imię Nazwa klubu
Baran Bazyli Koalicja Obywatelska

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

Wydział merytoryczny Odpowiadający Data odpowiedzi Odpowiedź w terminie?
Wydział Gospodarki Komunalnej Marcin Pawlicki - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin 2018/03/22 Tak
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2018/03/13, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2018/03/13 10:15:02
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2018/03/13 10:15:02 nowa pozycja