Przejdź do głównego menu Przejdź do treści

Interpelacje i zapytania radnych - VII kadencja 2014-2018

Dot. organizacji ruchu w ciągu al. Jana Pawła II

Numer: 2855
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Zapytanie
Data wpływu: 2018/11/19

W ciągu al. Jana Pawła II na odcinku między pl. Grunwaldzkim a pl. Lotników przekrój jezdni wygląda następująco:
- chodnik zajęty w połowie przez samochody parkujące skośnie dwoma kołami na chodniku,
- dwa pasy ruchu,
- pas między jezdniami z ciągiem pieszym, fontannami, lokalami gastronomicznymi i drogą dla rowerów,
- dwa pasy ruchu,
- chodnik zajęty w połowie przez samochody parkujące skośnie dwoma kołami na chodniku.

Piesi korzystający z chodników między jezdnią a pierzeją kamienicy mają niekomfortowe warunki do swobodnego przemieszczania się. Zwyczajnie żeby się minąć, trzeba iść gęsiego.
Takie warunki dla ruchu pieszego w centrum miasta są zwyczajnie niedopuszczalne. Dodatkowo warto nadmienić, że al. Jana Pawła II od remontu pl. Żołnierza Polskiego i „zaślepienia” wlotu al. Jana Pawła II w kierunku Trasy Zamkowej, straciła na znaczeniu jako trasa przejazdu dużej ilości samochodów.
Wydaje się, że nie stałoby nic na przeszkodzie rozwiązaniu polegającemu na pozostawieniu dla ruchu pojazdów lewego pasa ruchu przy jednoczesnym usunięciu parkujących samochodów z chodnika i pozostawieniu parkowania skośnego. Warto nadmienić, że przed rokiem w wypadku na tym odcinku drogi zginęła motocyklistka. Przyczyną wypadku był brak zachowania należytej uwagi przez kierowcę samochu osobowego przy zmianie pasa ruchu. Można sądzić, że gdyby ruch był prowadzony tylko jednym pasem, nie doszłoby do zmiany pasa ruchu przez kierującego samochodem osobowym, bo poruszać by się można tylko jednym pasem. Może można było w ten sposób uratować życie kosztem tego, że dzisiaj w niektórych przypadkach jedzie się tym odcinkiem o kilka sekund szybciej korzystając z dwóch pasów ruchu.
W związku z powyższym proszę o udzielenie informacji, czy nie byłoby zasadnym umożliwienie parkowania pojazdów w sposób skośny jednak bez wjeżdżania na chodnik tak, aby prawy pas został zajęty przez parkujące samochody, a jednocześnie był traktowany jako pas ruchu zgodnie z zapisami planu miejscowego - podobnie jak ma to miejsce na ul. Niemierzyńskiej?Interpelujący Radni:

Nazwisko i Imię Nazwa klubu
Duklanowski Marek PiS

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

Wydział merytoryczny Odpowiadający Data odpowiedzi Odpowiedź w terminie?
Wydział Gospodarki Komunalnej Michał Przepiera - Zastępca Prezydenta Miasta 2018/11/26 Nie
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2018/11/19, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2018/11/19 08:45:39
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2018/11/19 08:45:39 nowa pozycja