przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Informacja o bieżących sprawach/aktualności współpracy Międzynarodowej Miasta Szczecin

Skandynawia w Szczecinie

W dniach 4-6 kwietnia 2014 roku miały miejsce pierwsze Dni Skandynawskie organizowane przez Miasto Szczecin. Inicjatywa powstała z potrzeby odświeżenia i intensyfikacji istniejących relacji partnerskich (szwedzkie Malmö i duński Esbjerg są miastami partnerskimi Szczecina), rozszerzenia platformy współpracy gospodarczej z firmami skandynawskimi oraz chęci prezentacji samych krajów i ich kultury.

Dni Skandynawskie odbywały się w ramach czterech modułów: gospodarka, edukacja, kultura oraz sport, i obejmowały szereg imprez i wydarzeń, w tym: konferencję biznesową pn. „Skandynawski model współpracy w Szczecinie”, debatę edukacyjną „Tajemnica fińskiego systemu edukacji”, wystawy fotograficzne i literackie, odczyty, spotkania, konkursy literackie i plastyczne w szkołach, koncerty, imprezę sportową Bieg Skandynawski i inne.

Z tej okazji odwiedzili Szczecin ambasadorowie Szwecji, Danii, Finlandii i Radca Minister Ambasady Norwegii, a także burmistrz Miasta Malmö i wiceburmistrz Miasta Esbjerg. Mieli oni okazję zwiedzić miasto i zapoznać się z jego aktualnymi osiągnięciami, problemami i planami na przyszłość. Delegację obu miast podejmowali zastępcy Prezydenta Miasta Krzysztof Soska i Bogdan Jaroszewicz.

 

Warto stworzyć długotrwałe i cykliczne forum spotkań, ułatwiające nawiązywanie kontaktów biznesowych, połączonych z prezentacją oferty gospodarczej – przekonywali uczestnicy pierwszych Dni Skandynawskich. To pierwsze tak duże wydarzenie dedykowane współpracy ze Skandynawią, połączone z licznymi wydarzeniami o charakterze biznesowym, kulturalnym oraz sportowym.

Cieszymy się, że wielu naszych sąsiadów z Północy odwiedziło Szczecin w miniony weekend. Dni Skandynawskie to doskonała okazja do nawiązania współpracy na wielu płaszczyznach– powiedział Krzysztof Soska zastępca prezydenta Szczecina–Niewątpliwie będziemy kontynuować Dni Skandynawskie w kolejnych latach.

Dni Skandynawskie zostały zainicjowane konferencją biznesową „Skandynawski model współpracy w Szczecinie – wymiana wiedzy i doświadczeń”. Podczas paneli dyskusyjnych rozmawiano m.in. o współpracy pomiędzy państwami znajdującymi się w obszarze morza bałtyckiego, a także o roli jaką Szczecin może odegrać w kontaktach pomiędzy Skandynawią a Europą.

Naszym wspólnym obszarem zainteresowań jest obszar morza bałtyckiego. Dlatego będziemy się starać żeby wspierać oraz rozwijać naszą współpracę– powiedział Staffan Herrström Ambasador Szwecji –Szczecin odgrywa wiodącą rolę w tych działaniach, dlatego życzę władzom miasta dalszych sukcesów we wszystkich aspektach tej współpracy – dodał Jari Vilen, Ambasador Finlandii.

Nie zabrakło również okazji do porozmawiania o odnawialnych źródłach energii oraz wsparciu w rozwoju nowoczesnych technologii. Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że wiele działań, które do tej pory były realizowane, były przejawem otwartości oraz wymiany wielu pomysłów, przynoszących pozytywne efekty w każdej dziedzinie.

Musimy być otwarci na innowacje dzięki czemu będziemy mogli z powodzeniem patrzeć w przyszłość – powiedział Steen Hommel Ambasador Danii.

Gości ucieszył fakt, że wkrótce w Szczecinie ruszy nowy kierunek studiów – Skandynawistyka. Dzięki niemu studenci będą mogli się wykazywać bardzo dobrą znajomością języków np. norweskiego, szwedzkiego, a także posiądą wiedzę, która umożliwi im lepsze poznanie kultury państw skandynawskich, ich prawa, czy też zagadnień związanych z biznesem. Dzięki tym studiom miasto jak i region stanie się bardziej atrakcyjne dla inwestorów skandynawskich, ponieważ będą wiedzieli, że mogą liczyć na współpracę z ludźmi, którzy znają ich metodologię pracy, ich sposób myślenia i działania.

Anne Grete Riise Radca Ministra Ambasady Królestwa Norwegii zaznaczyła, że możemy mówić o nowym ożywieniu jeśli chodzi możliwości współpracy, które teraz się otwierają – Szczecin oferuje przestrzeń, która może być dużą zachętą dla firm z państw skandynawskich. Musimy tworzyć korzystne warunki dla wymiany biznesu i dostrzegać te możliwości, które pozwolą nam powiedzieć w jakim kierunku powinniśmy podążać – dodała Anne Grete Riise.

Dni Skandynawskie to nie tylko spotkania biznesowe. Bogaty program został wzbogacony również o również szereg wydarzeń towarzyszących. Na chętnych czekały koncerty, wystawy oraz wydarzenia sportowe.

W Szkole Podstawowej Nr 35 odbyła się debata podczas, której mogliśmy się dowiedzieć jak wyglądała droga do sukcesu fińskiej oświaty. W tej samej szkole odbyły się także pokazy artystyczne przygotowane przez szczecińskie dzieci. Jednym z ciekawszych punktów programu Dni Skandynawskich był z całą pewnością koncert Silje Nergaard, który zgromadził pokaźną widownię. Oprócz tego mieszkańcy mogli zapoznać się z kulturą skandynawską dzięki wystawom, które zostały zorganizowane w różnych punktach miasta.

Zakończeniem Dni Skandynawskich, była impreza sportowa, która odbyła się na Różance. Wzięło w niej udział ok. 150 osób. Chętni mieli okazję zmierzyć się w dwóch wyścigach – biegu na dwa kilometry i marszu „z kijkami” na trzy. Trasa wiodła wokół Arkonki, a meta obu wyścigów znajdowała się na samej Różance gdzie odbywał się piknik. Każdy chętny mógł odebrać okolicznościowe koszulki, wziąć udział w konkursach dotyczących Skandynawii czy poczęstować się słodyczami.

Pierwsze Dni Skandynawskie już za nami.
W przyszłym roku Skandynawia zawita do Szczecina ponownie.

Delegacja Miasta Malmö na Zamku Książąt Pomorskich – od prawej: Burmistrz Kent Andersson, jego małżonka Monica Blomberg, pan Krzysztof Cegliński, dyrektor Instytutu Polskiego w Malmö, jego małżonka pani Teresa Ceglińska oraz Anna Gawrys, asystentka burmistrza.

od lewej: przewodniczka Joanna Malujda, pani Heidi Ritter, małżonka pana Rasmussena, wiceburmistrz Miasta Esbjerg Frost Rasmussen, państwo Ceglińscy z Malmö

udostępnił:
Biuro Prezydenta Miasta
wytworzono:
2014/04/16
odpowiedzialny/a:
Patrycjusz Ceran
wprowadził/a:
Miriam Lam
dnia:
2014/07/02 09:34:51
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Miriam Lam 2014/07/02 09:34:51 nowa pozycja
Miriam Lam 2014/04/16 15:02:18 nowa pozycja
Miriam Lam 2014/04/16 14:47:23 nowa pozycja