przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Informacja o bieżących sprawach/aktualności współpracy Międzynarodowej Miasta Szczecin

Wspólnie o transgranicznej gospodarce, Torgelow 13.01.11

Debata Transgraniczna, Torgelow 13.01.11

W czwartek 13 stycznia br. odbyła się w Torgelow III z serii Debat Transgranicznych organizowanych przez Gminę Miasto Szczecin i Powiat Uecker Randow. W trakcie spotkania omawiano różne aspekty związane z planowanym na 1 maja br. otwarciem niemieckiego rynku pracy.

Debatę otworzył gospodarz imprezy – burmistrz Torgelow, pan Ralf Gottschalk. W moderowanej przez pana Mathiasa Brüggmanna (dziennikarz Handelsblatt) dyskusji uczestniczyli ponadto: pan Andrzej Przewoda (dyrektor WUP w Szczecinie), Christan Justa (dyrektor oddziału Federalnej Agencji Pracy w Pasewalk), pani Sylvia Müller-Wolff (przedstawiciel EURES z Karlsruhe), pani Iwona Ziejewska (przedstawiciel EURES ze Szczecina) oraz pani profesor Krystyna Iglicka (Uniwersytet Warszawski). Wspomniani eksperci przedstawili obecną sytuację na rynkach pracy po obu stronach Odry, a także możliwe scenariusze po 1 maja 2011 roku. 

Bardzo ciekawym okazał się przykład gospodarki transgranicznej na pograniczu francusko – niemiecko – szwajcarskim. Następnie głos zabrali przedstawiciele lokalnych władz: zastępca Prezydenta Miasta Szczecin Aleksander Buwelski, Starosta Powiatu Uecker Randow dr. Volker Böhning oraz burmistrz Torgelow. W wypowiedziach dominował spokój i optymizm w odniesieniu do otwarcia niemieckiego rynku pracy w maju 2011 roku. Żadna ze stron nie spodziewa się gwałtownego napływu pracowników z zagranicy, natomiast instytucje zajmujące się doradztwem takie jak np. EURES są przygotowane do pomocy poszukującym pracy. Interesującą opinię wyraził Prezydent Buwelski. Według niego to Szczeciński Obszar Metropolitalny będzie w przyszłości głównym magnesem przyciągającym pracowników, także z zagranicy. Jako najpoważniejsze przeszkody szybkiego rozwoju transgranicznego rynku pracy wielokrotnie w dyskusji wymieniano barierę językową i dysproporcję wynagrodzeń po obu stronach Odry.
 

Projekt „Debaty Transgraniczne” jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Budżetu Państwa (Fundusz Małych Projektów INTERREG IV A Euroregionu Pomerania).
 

udostępnił:
arybacki
wytworzono:
2011/01/17
odpowiedzialny/a:
arybacki
wprowadził/a:
Patrycjusz Ceran
dnia:
2011/01/18 08:25:24
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Patrycjusz Ceran 2011/01/18 08:25:24 nowa pozycja
Andrzej Rybacki 2011/01/17 12:24:11 nowa pozycja