Informacja o bieżących sprawach/aktualności współpracy Międzynarodowej Miasta Szczecin
Punkt Kontaktowo Doradczy - podsumownie pracy w latach 2009-2014
W dniu 16 czerwca 2014 r. w Urzędzie Miasta Szczecin miała miejsce konferencja prasowa, podsumowująca działalność Punktów Kontaktowo-Doradczych Euroregionu Pomerania w Szczecinie i w Löcknitz.
Projekt „Punkt Kontaktowo – Doradczy Euroregionu Pomerania”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego INTERREG IV A oraz przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Landu Mecklenburg-Vorpommern a w drugiej fazie również przez Gminę Miasto Szczecin, działał w okresie od 1 kwietnia 2009 r. do 31 marca 2011 r. (I faza/ Löcknitz) oraz od 1 kwietnia 2011 r. do 31 marca 2014 r. (II faza/ Löcknitz i Szczecin). Głównym celem projektu było wspieranie i rozwijanie integracji społecznej obywateli polskich i niemieckich, zamieszkujących teren Euroregionu Pomerania, jak również tworzenie sieci współpracy między urzędami w Polsce i w Niemczech, poprawa efektywności działania i dostępności urzędów po obu stronach granicy oraz reakcja na przejawy nietolerancji czy ksenofobii.
Punkty działają transgranicznie, z jednej strony wykorzystując utworzoną sieć urzędów i podmiotów trzecich, stanowi łącznik na linii urząd – obywatel, z drugiej strony ułatwia funkcjonowanie podmiotom publicznym w realiach transgranicznych z uwagi na transgraniczną wiedzę i kompetencje zatrudnionych pracowników. W Punktach udzielane są porady i informacje polskim niemieckim obywatelom odnośnie prawnych i socjalnych aspektów ich pobytu w Niemczech i w Polsce, świadczona jest pomoc w wypełnianiu formularzy, tłumaczeniu otrzymanej korespondencji i innych dokumentów, pośrednictwo w rozmowach z urzędami i innymi instytucjami. Punkty doradcze współpracują z właściwymi urzędami i instytucjami w celu wyjaśnienia indywidualnych zapytań interesantów i wspierają urzędy w wykonywaniu ich funkcji publicznych w sprawach transgranicznych.
W trakcie realizacji II fazy projektu, Punkty Kontaktowo-Doradcze udzieliły pomocy łącznie w 24.296 sprawach. Działalność Punktu Kontaktowo-Doradczego zdecydowanie przyczyniła się do poprawy poziomu integracji społecznej, poprawy komunikacji pomiędzy urzędami obu państw, usprawnienia przepływu informacji na linii urząd – obywatel. Jednocześnie największa przeszkoda w komunikacji – bariera językowa – została w dużym stopniu zniesiona.
Z uwagi na fakt, że przedsięwzięcie cieszy się dużą i rosnącą popularnością i ponad 98% interesantów jest zadowolonych z pracy Punktów i uważa dalsze istnienie projektu za zasadne (wg danych z przeprowadzonej wśród interesantów Punktu Kontaktowo – Doradczego Euroregionu Pomerania w Szczecinie ankiety), Prezydent Gminy Miasta Szczecin, Piotr Krzystek i przewodniczący - prezes związku gmin Kommunalgemeinschaft Pomerania e.V., Peter Heise, wyrazili gotowość kontynuowania projektu do 2020 roku. Kolejne wdrożenie projektu, współfinansowanego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego INTERREG V A, planowane jest w drugiej połowie 2015 r.
W chwili obecnej realizowana jest III faza projektu „Punkt Kontaktowo – Doradczy” w Szczecinie ze środków własnych Gminy Miasto Szczecin oraz w Niemczech w oparciu o dotacje celową z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Sportu Landu Mecklenburg – Vorpommern dla powiatu Vorpommern – Greifswald.
- udostępnił:
- Refarat Współpracy Międzynarodowej
- wytworzono:
- 2014/06/16
- odpowiedzialny/a:
- PC
- wprowadził/a:
- Patrycjusz Ceran
- dnia:
- 2014/07/02 09:04:17
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Patrycjusz Ceran | 2014/07/02 09:04:17 | now pozycja |
Patrycjusz Ceran | 2014/07/02 08:58:25 | now pozycja |
Patrycjusz Ceran | 2014/07/02 08:39:19 | now pozycja |