przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Informacja o bieżących sprawach/aktualności współpracy Międzynarodowej Miasta Szczecin

Forum Metropolitalne Szczecin – Berlin-Brandenburgia

14 października 2014 roku odbyło się polsko-niemieckie Forum Metropolitalne Szczecin – Berlin-Brandenburgia, będące płaszczyzną do wymiany poglądów na temat roli regionów metropolitalnych i ich wzajemnych powiązań, ze szczególnym uwzględnieniem Szczecina
i Berlina.

Z prpozycja organziacji tego wydarzenia w Szczecinie zwróciło się Samorządowe Forum Sąsiedzkie (Kommunales Nachbarschaftsforum - KNF), nieformalna organizacja funkcjonująca od 1990 roku, której celem jest pielęgnowanie kontaktów między krajami związkowymi Berlin i Brandenburgia na płaszczyźnie samorządowej. Obok KNF organizatorami po stronie niemieckiej były Berlin i Brandenburgia. Organizatorem po stronie polskiej był Urząd Miasta Szczecin wraz z Stowarzyszeniem Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.

Konferencja dawała możliwość wzajemnego poznania się i nawiązania współpracy partnerów z sąsiadujących obszarów metropolitalnych w dziedzinach takich jak transport i komunikacja, infrastruktura społeczna i edukacja, planowanie przestrzenne, turystyka i turystyka wodna, finansowanie współpracy z wykorzystaniem programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej oraz wspieranie gospodarki. Uczestnicy mieli też okazję lepszego poznania struktur administracji i kluczowych instytucji po obu stronach granicy. Organizatorzy spodziewają się, że kontakty te będą owocować w przyszłości wspólnymi projektami i przyniosą wymierne efekty wpływające na poprawę jakości życia obywateli.

 

 

Podczas Forum podpisano rezolucję zawierającą postulat o przyspieszenie prac nad modernizacją połączenia kolejowego Szczecin-Berlin, odgrywającego kluczowe znaczenie dla zintensyfikowania rozwoju gospodarczego między oby metropoliami, celem przekazania jej Kolejom Niemieckim oraz właściwym ministerstwom obu krajów. W dokumencie autorzy wskazują na znaczenie tego połączenia dla poprawy dostępności obu miast, ich lotnisk i portów za pośrednictwem komunikacji kolejowej. Podkreśla się tu także znaczenie portu szczecińskiego jako „portu bałtyckiego” Berlina. Sygnatariuszami dokumentu byli przedstawiciele Miasta Szczecin i SSOM po stronie polskiej (Prezydent Piotr Krzystek) oraz Kraju Związkowego Berlin i Samorządowego Forum Sąsiedzkiego ze strony niemieckiej.

Załączniki:

udostępnił:
rwm
wytworzono:
2014/10/15
odpowiedzialny/a:
PC
wprowadził/a:
Patrycjusz Ceran
dnia:
2014/10/30 08:42:46
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Patrycjusz Ceran 2014/10/30 08:42:46 nowa pozycja
Patrycjusz Ceran 2014/10/30 08:30:52 nowa pozycja