Informacja o bieżących sprawach/aktualności współpracy Międzynarodowej Miasta Szczecin
II edycja konferencji o kompetencjach międzykulturowych
25 czerwca 2013 roku po raz drugi odbyła się konferencja pn. „ Kompetencje międzykulturowe kluczem efektywnej współpracy międzynarodowej i transgranicznej”. Spotkanie zostało zorganizowane wspólnie przez Urząd Miasta Szczecin, Wielonarodowy Korpus Północ-Wschód w Szczecinie oraz Centra Usługowo-Doradcze Euroregionu Pomerania i odbyło się na terenie Korpusu. Konferencja została współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ( INTERREG IVA), w ramach projektu pn. „Transgranicza Sieć Centrów Usług i Doradztwa Euroregionu Pomerania“.
Konferencję otworzył gen. dywizji Bogusław Samol - Dowódca Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie oraz Bogdan Jaroszewicz – Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin. Gospodarze spotkania podczas swoich wystąpień podkreślili znaczenie zastosowania kompetencji międzykulturowych w wielu dziedzinach życia społecznego, gospodarczego oraz w aspekcie współpracy wojskowej oraz przedstawili współdziałanie pomiędzy Miastem Szczecin a Wielonarodowym Korpusem Północ-Wschód jako modelowy przykład realizacji wspólnych projektów w międzynarodowym środowisku.
Konferencja została podzielona na trzy dyskusje panelowe, moderowane przez Dariusza Baranika – dziennikarza TVP Szczecin. W pierwszym panelu „Międzykulturowość w wymiarze wojskowym” wzięli udział dr Hanna Schreiber – wykładowca akademicki w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz kierownik studiów podyplomowych "Komunikacja międzykulturowa w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego" prowadzonych wspólnie przez Uniwersytet Warszawski i Akademię Obrony Narodowej, kpt. Marcin Matczak – oficer Wydziału Szkolenia w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach oraz Marco Wall – Zastępca Szefa Departamentu ds. Doradztwa Międzykulturowego w Dowództwie Operacyjnym Bundeswehry w Poczdamie. Prelegenci poruszyli problematykę przygotowania żołnierzy do misji zagranicznych pod kątem kompetencji międzykulturowych, świadomości w działaniach współpracy cywilno-wojskowej w krajach cywilizacji islamu, doradztwa międzykulturowego oraz jego zastosowań na potrzeby wojska.
Panel dyskusji „Międzykulturowość w wymiarze społecznym” reprezentowali Monika Różalska – główny menadżer projektów z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie, Agata Szkiela - wykładowca różnic kulturowych w biznesie i komunikacji międzykulturowej w Europejskiej Akademii Dyplomacji, dr Paweł Ładykowski - adiunkt w Instytucie Archeologii i Etnologia PAN w Warszawie oraz Witold Gnauck – dyrektor wykonawczy Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki we Frankfurcie nad Odrą.
Eksperci zwrócili uwagę na potrzebę znajomości i akceptacji różnic kulturowych, zwyczajów innych kręgów kulturowych oraz wykorzystania i poszerzenia indywidualnych kompetencji międzykulturowych w działaniach na płaszczyznach wielu dziedzin życia społecznego.
Ostatnia dyskusja panelowa zgromadziła ekspertów omawiających aspekt kompetencji w życiu gospodarczym i biznesie. W panelu wzięli udział: Agnes Kriszan - reprezentantka Izby Przemysłowo- Handlowej w Neubrandenburgu, dr Aleksandra Kuźmińska-Haberla – adiunkt w Katedrze Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych UE we Wrocławiu Ralf Müller – menadżer Centrum Handlowego Oder-Center Schwedt,dr Lech Suwala – geograf i ekonomista Uniwersytetu Humboldta w Berlinie oraz Dariusz Więcaszek – Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.
Prelegenci wymienili spostrzeżenia z dziedziny różnic kulturowych w biznesie międzynarodowym oraz zagadnień związanych z promocją i wizerunkiem Polski za granicą.
Każdą dyskusję panelową kończyły pytania od uczestników konferencji z sali, na które eksperci wyczerpująco udzielali odpowiedzi.
Duże zainteresowanie konferencją wskazuje na to, że partnerzy z dziedzin społecznych i gospodarczych coraz większą wagę przykładają do poszerzenia wiedzy o obcych nam mentalnościach, sposobach działania i standardach kulturowych oraz do odpowiedniego wykorzystania kompetencji międzykulturowych.
Załączniki:
- dr Aleksandra Kuźmińska-Haberla Kompetencje międzykulturowe w biznesie (.pdf, 396 KB)
- udostępnił:
- Biuro Prezydenta Miasta
- wytworzono:
- 2013/07/10
- odpowiedzialny/a:
- Miriam Lam
- wprowadził/a:
- Miriam Lam
- dnia:
- 2013/07/10 10:18:34
- Agata Szkiela Kompetencje międzykulturowe w środowisku dyplomatycznym (.pdf, 2.66 MB)
- udostępnił:
- Biuro Prezydenta Miasta
- wytworzono:
- 2013/07/10
- odpowiedzialny/a:
- Miriam Lam
- wprowadził/a:
- Miriam Lam
- dnia:
- 2013/07/10 10:19:38
- udostępnił:
- RWMiR
- wytworzono:
- 2013/07/04
- odpowiedzialny/a:
- PCeran
- wprowadził/a:
- Miriam Lam
- dnia:
- 2013/07/10 09:40:06
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Miriam Lam | 2013/07/10 09:40:06 | Nowa informacja |
Miriam Lam | 2013/07/04 12:36:01 | Nowa informacja |
Patrycjusz Ceran | 2013/07/04 09:05:01 | Nowa informacja |