przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Informacja o bieżących sprawach/aktualności współpracy Międzynarodowej Miasta Szczecin

Konferencja:Transgraniczna codzienność w naszym regionie. Wymiana doświadczeń.

Konferencja:Transgraniczna codzienność w naszym regionie. Wymiana doświadczeń.

23.11.2018, Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii
 

 

Trzeciego dnia Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej Miasto Szczecin w ramach Projektu „Punkt Kontaktowo-Doradczy dla polskich i niemieckich obywateli” realizowanego w ramach Programu Współpracy Interreg V Azorganizowało konferencję poświęconą tematyce transgranicznej codzienności w regionie polsko-niemieckiego pogranicza.

Głównym punktem planowanego wydarzenia była wymiana doświadczeń między przedstawicielami  lokalnego Punktu Kontaktowo-Doradczego oraz instytucji i organizacji doradczych z przedstawicielami punktów doradczych funkcjonujących na pograniczach niemiecko-francusko-szwajcarskim, którym opiekuje się sieć INFOBEST, oraz niemiecko-duńskim, na którym prężnie działa Region Sønderjylland-Schleswig.

Na rozpoczęcie dyskusji przedstawiciele sieci INFOBEST, Regionskontor & Infocenter z Regionu Sønderjylland-Schleswig, a także Euroregionu Pomerania i Miasta Szczecin zarysowali sytuację na poszczególnych pograniczach, przybliżyli najważniejsze liczby, daty i fakty. Następnie do dyskusji włączyli się liczni multiplikatorzy i podmioty zajmujące się współpracą polsko-niemiecką i rozwojem kompetencji międzykulturowych. Spotkanie obejmowało dwa panele merytoryczne: Wymiana doświadczeń dot. kompetencji i wyzwań instytucji doradczych na pograniczach orazAktywizacja i integracja sąsiadów: wymiana doświadczeń między organizacjami kulturalnymi i obywatelskimi.

W spotkaniu wzięło udział ponad 60 uczestników, pośród których znaleźli się przedstawiciele samorządów, instytucji państwowych i pozarządowych, uniwersytetów i szkół wyższych, instytucji kultury, koordynatorów transgranicznych projektów i inicjatyw obywatelskich z Polski i z Niemiec.

Zrealizowana konferencja jest kolejnym krokiem w kierunku współpracy instytucjonalnej – tj.  wzmacniania i poszerzania sieci kontaktów, która umożliwiłaby multiplikatorom i podmiotom zaangażowanym we współpracę na pograniczu wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, wzajemne wsparcie, a także motywację do dalszej pracy na rzecz polsko-niemieckiego porozumienia. Liczne zainteresowanie i aktywny udział w wydarzeniu przedstawicieli różnorodnych środowisk potwierdziły potrzebę organizowania tego typu spotkań

 

udostępnił:
Biuro Prezydenta Miasta
wytworzono:
2018/11/30
odpowiedzialny/a:
Miriam Lam
wprowadził/a:
Miriam Lam
dnia:
2018/11/30 11:55:38
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Miriam Lam 2018/11/30 11:55:38 nowa pozycja
Miriam Lam 2018/11/30 11:51:04 nowa pozycja
Miriam Lam 2018/11/30 11:36:31 nowa pozycja