PROTOKÓŁ NR 0012.5.119.2018
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. EDUKACJI
Z DNIA 10 STYCZNIA 2018 ROKU
Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00
Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Stefania Biernat - Przewodnicząca Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji. |
3. | Informacja nt. remontów szkół i placówek oświatowych zaplanowanych na rok 2018. |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie wniesiono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 03.01.18 przyjęto w głosowaniu: 9- za, 0 – przeciw, 2 wstrzym.
Ad. pkt. 3.
Informacja nt. remontów szkół i placówek oświatowych zaplanowanych na rok 2018.
J. Stala – Dyrektor Biura Inwestycji i Remontów Oświatowych – omówił materiał „Zadania budżetowe BIiRO na rok 2018/ wstępny plan zadań”( załącznik nr 3 do protokołu).
P. Bartnik – ad. „przebudowa skrzydła CKS ul. Rydla 49 na oddziały przedszkolne” zapytał, jak to jest zaprojektowane? Czy jest wydzielone od pomieszczeń szkoły? Tam ma być tam ponad 200 dzieci. Czy mamy jeszcze inne tak duże przedszkola?
J. Stala – poinformował, że jest to całkiem niezależne, wydzielone skrzydło. Połączenie jest długim korytarzem, pokoje znajdują się dalej. Wyjaśnił też, że mamy kilka takich przedszkoli w Szczecinie.
M. Liktoras – zapytała o kuchnię w placówce.
J. Stala – poinformował, że kuchnia jest przy CKS-ie. Olbrzymia, która mogłaby nakarmić 2 szkoły.
S. Biernat – zapytała, kiedy będzie inauguracja Centrum Psychologiczno-Pedagogicznego?
J. Stala – powiedział, że prawdopodobnie na wiosnę.
J. Balicka – zapytała o klimatyzację w auli LO Nr 1?
J. Stala – poinformował, że zarówno Konserwator Zabytków jak i techniczne wymogi zadecydowały o wstawieniu tam urządzeń przenośnych.
U. Pańka – zapytała o nowe zdanie: przedszkole na Gumieńcach.
J. Stala – poinformował, że jest to decyzja Prezydenta M. Przepiery. Temat jest świeży, szczegółów jeszcze nie zna.
M. Duklanowski – przypomniał, że na Os. „ Za sterem” jest teren zarezerwowany pod oświatę. Zapytał, czy z myślą o przedszkolu? Radny zapytał też o Krzekowo- Bezrzecze, gdzie brak jest szkoły, przedszkola i żłobka. Osiedle jest niewielkie, ale tam na potęgę buduje się wiele budynków, także wielorodzinnych. W omawianym zestawieniu nie ma żadnego projektu dot. Krzekowa. Powiedział, że takie decyzje trzeba podejmować z dużym wyprzedzeniem, zanim jeszcze rozpoczną się te inwestycje. Radny zapytał też o TBS i budynek przy ul. Wrzosowej, czy tam jest planowane przedszkole? Czy są jakieś uzgodnienia w tym temacie? P. Prezes STBS zapewniała, że powstanie tam przedszkole.
L. Rogaś – Dyrektor Wydziału Oświaty – powiedziała : „Znaleźliśmy się w sytuacji takiej, że potrzebne są nam dodatkowe miejsca w przedszkolach. W tym roku musieliśmy szybko utworzyć ok. 1000 miejsc. Musimy także przystosować gimnazja do potrzeb dzieci ze szkół podstawowych. Mamy ogromne potrzeby na rok 2019, wynikające z reformy oświaty. Nie jesteśmy w stanie tego wybudować ani pod względem finansowych ani przerobowym. Musimy znaleźć rozwiązanie optymalne, dlatego proponujemy rozbudowę istniejących przedszkoli, bo jest to rozwiązanie najprostsze. Miejsca w przedszkolach są nierejonizowane. Szukamy rozwiązań najszybszych i najprostszych”. Zgodziła się, że przedszkole powinno powstać równolegle z osiedlem. Nawiązując do kwestii dzielnicy Krzekowo wyjaśniła, że na Os. Zawadzkiego są 3 przedszkola publiczne plus oddziały przedszkolne. Rodzice z terenów Krzekowa przejeżdżają do pracy do miasta przez os. Zawadzkiego.
P. Bartnik – powiedział, że potrzeby są większe: na Prawobrzeżu są tylko 2 żłobki. To jeszcze pilniejszy temat. Zapytał, czy odbywają się spotkania z Dyrektorem Wydziału Spraw Społecznych Czy prowadzone są na ten temat rozmowy?
L. Rogaś – potwierdziła, że odbywają się takie spotkania. Rozważana jest możliwość budowy bądź wykupu budynków takich, by mogły tam powstać i przedszkole i żłobek.
B. Baran – nawiązując do kwestii pilnego umieszczenie 1000 dzieci w przedszkolach powiedział, że łatwo było otworzyć oddziały przedszkolne w szkołach przygotowywanych do przyjęcia 6-latków. W tej chwili mamy 715 3-latków w szkołach. Prawdopodobnie spędzą tam czas aż do ukończenia podstawówki, być może liceum. To wynaturzenie jest efektem reformy oświaty. Radny zaapelował o to, by tworząc nowe miejsca, nie tworzyć nowych oddziałów przedszkolnych tylko budować i rozbudowywać przedszkola.
T. Kiedos – Związek Zawodowy Pracowników Oświaty Nie Będących Nauczycielami – zapytała o SP18. Przypomniała, że są zalecenia Sanepid-u o remont łazienek. W stołówce brak jest drzwi ewakuacyjnych. Ich wstawienie pozwoliłyby na karmienie większej ilości dzieci. Konieczny jest też remont sali gimnastycznej. Przypomniała, że w budynku jest puste mieszkanie służbowe, o które występowała dyrekcja.
J. Stala – wyjaśnił, że mieszkanie jest na piętrze. Jego zagospodarowanie miałoby sens wraz z parterem. W tym celu należałoby związać cały budynek dobudowany. W tej chwili trzeba zaczekać na wygaszenie gimnazjum. Kolejne działania zostaną podjęte za kilka lat. Moce przerobowe Biura są jedne. Trzeba wprowadzać jakąś relację ważności. Plany co do tego pomieszczenia są. Takich tematów mamy b. wiele. Trudno powiedzieć, które powinny być realizowane w pierwszej kolejności. Zadeklarował, że przyjrzy się raz jeszcze liście rezerwowej.
M. Przepiera – Zastępca Prezydenta Miasta – odpowiadając na pytanie radnej U. Pańki poinformował, że inicjatorem budowy przedszkola na ul. Lubawskiej była Rada Osiedla i radny Wilkocki. Działka była wolna, gotowa pod tą funkcję.
M. Duklanowski – zapytał o remont basenu w SP51.
M. Przepiera – powiedział, że czekamy na ukończenie inwestycji w SP10. Zapewnił, że nie ma tu zagrożenia.
B. Baran – zapytał, czy otrzymaliśmy pieniądze za przekazanie dotychczasowej siedziby Centrum Psychologiczno-Pedagogicznego?
M. Przepiera – potwierdził, że środki zostały przekazane. Wysokie koszty remontu CPP wynikają z decyzji o kompleksowej przebudowie SP21, w budynku której mieści się Centrum.
M. Gadomska – zapytała o SOSW dla Dzieci Słabo Słyszących i planowanym tam remoncie boiska i sali gimnastycznej.
A. Hofman – Biuro Inwestycji i Remontów Oświatowych – poinformował, że sala gimnastyczna jest wyremontowana, boisko jest projektowane. Nie mieści się niestety finansowo w budżecie 2018 roku.
J. Balicka – zapytała o SP46: czy remont będzie robiony razem z podłączeniem światłowodu?
J. Stala – powiedział, że nie wie, nie zna tematu.
S. Biernat – zapytała, czy znana jest lokalizacja hali sportowej na Prawobrzeżu?
M. Przepiera – powiedział, że nie jest to przesądzone. Liczy na współpracę z radnymi.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie wniesiono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodnicząca Komisji | |
  | ||
Katarzyna Kamińska Główny Specjalista BRM | Stefania Biernat |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2018/01/04
- odpowiedzialny/a:
- Katarzyna Kamińska
- wprowadził/a:
- Katarzyna Kamińska
- dnia:
- 2018/02/28 14:25:15
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Katarzyna Kamińska | 2018/02/28 14:25:15 | Nowa pozycja |
Katarzyna Kamińska | 2018/01/04 08:56:27 | Nowa pozycja |