PROTOKÓŁ NR 0063-6/53/16
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. KULTURY
Z DNIA 11 MAJA 2016 ROKU
Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 11:30
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Rafał Niburski - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji. |
3. | Kwartał Kultury Kolumba - prezentacja projektu. |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie wniesiono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
Ww. punkt porządku obrad przełożono na kolejne posiedzenie Komisji.
Ad. pkt. 3.
Kwartał Kultury Kolumba - prezentacja projektu.
Z. Pluta – SCP – przedstawił prezentacje, która stanowi załącznik nr 3 do protokołu. Poinformował, że dotychczas wykonano inwentaryzację całości budynków, jest zezwolenie na budowę (dla części bez Wyspy Jaskółczej) z lutego br., wykonano też audyt oświetlenia technicznego oraz audyt energetyczny. P. Pluta jest po rozmowach z Konserwatorem Wojewódzkim i Miejskim. Czas pracy nad tym projektem to 15 miesięcy. Podkreślił, że aby przystąpić do projektowania musi mieć środki i tytuł. Poinformował, że jest duże zainteresowanie potencjalnych inwestorów. Często są to osoby ze Szczecina.
J. Bondar – Architekt Miasta – powiedział, że Miasto potrzebuje na tym terenie lidera procesu rewitalizacji. Takiego, który skoordynuje proces inwestowania obejmując zarówno działki miejskie jak i inwestorów prywatnych. Ideą spotkania zorganizowanego przez Prezydenta P. Mynca było stworzenie przez SCP planu działania, który dotyczyłby całej złożoności materii. Tereny pokazane na prezentacji są najatrakcyjniejsze i najłatwiejsze do zagospodarowania. P. Bondar sądzi, że budowa mostu jest dużym wyzwaniem dla inwestora zainteresowanego Wyspa Jaskółczą. Sporo terenów znajduje się w głębi, ich właściciele także deklarują zainteresowanie tą inwestycją. Ostateczna decyzja jest uwarunkowana tym, co się stanie z przedstawionymi dwiema działkami. Nie wiadomo dziś, czy ta inwestycja będzie miała wpływ na głębszy, dalszy proces. „Liczymy jednak, że tak się stanie. Kwestia oceny przedstawionej propozycji ze strony architektonicznej jest na dziś przedwczesna”.
A. Szerniewicz - BPPM – poinformowała, że sporządzając plan uznano, że jądrem rewitalizacji jest Wyspa Jaskółcza. Od tego wszystko może się zacząć. Ma być ona przeznaczona na usługi ogólnomiejskie, by wokół niej pobudziła się aktywność. Sam obowiązujący plan obejmuje Wyspę Jaskółczą oraz budowę mostu, którego stan techniczny jest katastrofalny. Decydując o formie zakładano 2 warianty: każdy z nich nie dopuszcza do wysokiej zabudowy. Przedstawiona koncepcja spełnia warunki planu. Poinformowała także, że poza planem jest budynek na trójkątnej działce. Szereg analiz prowadzonych z myślą o terenach parkingowych w tym miejscu upadły z powodu zbyt małej ilości miejsc. Ad. proponowane połączenie kładki dworca i wprowadzenie jej do budynku – poinformowała, że jest to przewidziane w tej części planu.
J. Balicka – przypomniała, że przedsiębiorcy są b. zainteresowani tym terenem. Warunkują to jednak remontem ul. Kolumba.
Z. Pluta – powiedział, że po rozmowach z potencjalnymi inwestorami jest pewny, że będą oni zainteresowani tą propozycją także bez wyremontowanej ul. Kolumba.
R. Niburski - przypomniał, że WPRS są pieniądze na ul. Kolumba. Na rok 2023.
R. Stankiewicz – zauważył, że mamy nowy dworzec, z platformami widokowymi, które pokazują, że od 1945 roku nic się tu nie zmieniło. Widok jest przerażający. „Jeśli zaczniemy od Wyspy Jaskółczej, to bezpośredni otoczenie dworca pozostanie niezmienione. Te dwa elementy powinny być realizowane równolegle”.
P. Bartnik – oświadczył, że jest zaniepokojony tym, że Prezydent, który ma problem, prosi stowarzyszenie o wykonanie pewnej koncepcji, którą to stowarzyszenie opłaca z własnych środków i teraz, po prezentacji, spotyka się z recenzją z której wynika, że nie rozwiązuje ona problemu czy najpierw wziąć się za Wyspę Jaskółcza czy podnieść wartość pozostałych działek, czy spowodować żeby prywatni inwestorzy zaczęli tu inwestować swoje pieniądze. Radny nie rozumie tego toku myślenia. SCP wydało na ten cel 80 tys. zł. Tak nie można postępować z ludźmi czy stowarzyszeniami, które działają na rzecz rozwoju miasta. Zapytał „jaką państwo macie koncepcję na tę okolicę? Co dalej? Jakie państwa plany dla tego terenu? Jest oczywistym, że jeśli liderem dla tego miejsca będzie SCP to musi mieć pewne środki oraz pełnomocnictwa”. Radny zapytał także, dlaczego na dzisiejszym posiedzeniu nie ma przedstawicieli Trafostacji Sztuki?
R. Niburski – wyjaśnił, że p. Sekutowicz jest w Stanach Zjednoczonych a p. Wijas musiał pilnie wyjechać służbowo i na jego prośbę to spotkanie jest przełożone.
P. Bartnik – przeczytał w gazecie, że p. Sekutowicz jest już umówiony z Prezydentem, ma podpisać wkrótce jakąś umowę. Tymczasem wczoraj Prezydent w rozmowie z radnym odżegnał się od tej informacji .
B. Baran – podsumowując prezentację p. Pluty powiedział, że jest to skok w XXI wiek. Przypomniał, że ośrodek na Wyspie Jaskółczej został zlikwidowany, nieruchomość miała być sprzedana. Na szczęście to nie wyszło. P. Pluta udowodnił wielokrotnie że jest w stanie wykonać to zadanie i zwrócić miasto ku Odrze. Radny jest za tym, by doprowadzić do tego, by ten właśnie projekt był realizowany.
M. Duklanowski – Przewodniczący Komisji ds. Gospodarki Komunalnej, Rewitalizacji i Ochrony Środowiska - powiedział, że kwestia znalezienia lidera jest bezwzględna. Powinno to być Miasto. Jednak szczegółowe rozwiązania powinny powstać dopiero wtedy, kiedy będziemy wiedzieli, co ma powstać w tym miejscu. Sposób korzystania rekreacyjnego z wody to nie tylko pływanie. Nabrzeża skupiają duże rzesze mieszkańców. Propozycja p. Pluty jest b. dobra. Kwestie przejść pomiędzy kwartałami to didaskalia, które nie będą stanowiły o istocie tego miejsca. „Nie musimy dzisiaj budować czegoś nowego. To miejsce jest gotowe”. Radny liczy, że pojawi sie tu głos bardziej odpowiedni do tej sytuacji, poza tymi nieco deprecjonującymi przedstawioną koncepcję.
J. Bondar – podkreślił, że nie ma krytycznego podejścia do tego projektu. Zapewnił, że w jego opinii prezes Pluta i SCP są b. dobrym i kompetentnym partnerem dla Miasta w realizacji tego projektu. „Chcemy, żeby ta współpraca była kontynuowana. Chcemy też, by dotyczyło to prac w zakresie szerszym, nie tylko dotyczącym tych dwóch działek. Nikt nie oczekuje, że p. prezes będzie to czynił na własny koszt i wyłącznie własnym wysiłkiem”. Poinformował też, że na dziś b. zaawansowany jest projekt przebudowy ul. Kolumba wraz z obejściem drogowym.
J. Balicka – zapytała, czy SCP szykuje się do pozyskania środków zewnętrznych?
Z. Pluta – potwierdził.
J. Posłuszny – powiedział, że niepokoi go to, że Miasto zaczyna namawiać instytucje do realizacji pewnych pomysłów, a potem pozostawia je z problemami. Zaangażowanie Miasta musi być konkretne. Trzeba zrobić krok dalej i potraktować poważnie tych, którzy zaangażowali swoje pieniądze. W przedstawionej koncepcji gwarantem powodzenia inwestycji jest p. Pluta. Radny nie zna koncepcji Trafostacji Sztuka, chciałby to moc porównać. Oczekuje od Miasta konsekwentnego działania.
J. Stopyra – podziękował prezesowi Plucie za wykonaną pracę. „Zrobiliście ogromną robotę, która daje realny początek inwestycji”. Zaproponował, by wystąpić do Prezydenta Miasta z wnioskiem, by uznać SCP za lidera tego projektu, znaleźć środki i realizować przedstawiony projekt.
R. Niburski – zaproponował, by głosowanie nad tym wnioskiem odbyło się po kolejnym posiedzeniu Komisji, na którym p. Sekutowicz przedstawi koncepcję Baltic Contemporary na zagospodarowanie Kwartału Kultury Kolumba.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Nie wniesiono.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Katarzyna Kamińska Główny Specjalista BRM | Rafał Niburski |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2016/05/04
- odpowiedzialny/a:
- Katarzyna Kamińska
- wprowadził/a:
- Katarzyna Kamińska
- dnia:
- 2016/06/01 14:17:21
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Katarzyna Kamińska | 2016/06/01 14:17:21 | Nowa pozycja |
Katarzyna Kamińska | 2016/05/04 10:31:49 | Nowa pozycja |