przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/44/16
Z POSIEDZENIA WYJAZDOWEGO 
KOMISJI DS. KULTURY
Z DNIA 17 LUTEGO 2016 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Rafał Niburski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Trafostacja Sztuki - zwiedzanie wystawy 'Nach Osten'.
3. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Trafostacja Sztuki - zwiedzanie wystawy 'Nach Osten'.


M. Sekutowicz – Reprezentant Zarządcy – oprowadził radnych po wystawie Alicji Kwade „Nach Osten”. Następnie zapoznał ich z treścią „Sprawozdania z realizacji Strategicznego Programu Działania Instytucji”. Przekazał informacje nt. nowej formuły funkcjonowania Trafostacji, zrealizowanych wystaw monograficznych (Nicola Samori, Gilad Ratman, Alicja Kwade), wystaw realizowanych w ramach cyklu „Trafo Media Lab” oraz „Trafo Plug In: Project Room”, warsztatów edukacyjnych, działalności wydawniczej, współpracy z instytucjami i marketingu. Przekazał także raport finansowy stanowiący załącznik nr 3 do protokołu.

R. Niburski – zapytał o plany Trafostacji na rok 2016.

M. Sekutowicz – poinformował, że na ten rok zaplanowano zmianę koncepcji funkcjonowania: pojawią się wystawy grupowe (pierwszą będzie „Sound of Szczecin” – duża instalacja dźwiękowa) i aktywizacja społeczeństwa. Pod koniec 2015 roku Trafostacja złożyła wniosek o dofinansowanie do Unii Europejskiej na realizację programu rezydencjalnego, polegającego na wymianie artystów i doświadczeń. Jest to pomysł na zagospodarowanie Wyspy Jaskółczej i ul. Kolumba, gdzie planuje się stworzenie „wyspy artystów”, przyciągnięcie międzynarodowej społeczności artystycznej z Berlina. Trafostacja chce zaoferować artystom Szczecin jako miasto alternatywne do Berlina.

R. Stankiewicz – zadeklarował wsparcie ww. projektu. Uznał, że pomysł jest b. dobry.

W. Dorżynkiewicz – zapytał, ile osób spoza Polski odwiedziło Trafostację? Jakie są plany Miasta wobec tej instytucji? Jak Miasto ocenia dotychczasową działalność Trafostacji?

J. Kimber – podkreśliła, ze w Trafostacji dzieją się rzeczy niecodzienne i uniesposób tego przecenić. Wydarzenia 2015 roku były na poziomie międzynarodowym i Miasto w pełni to docenia. Umowa trwa do końca 2016 roku, Zarządca złożył sprawozdanie za rok 2015 i jest ono poddawane analizie. Po wystawieniu oceny zarządcy, uwzględniającej także część finansową działalności, będzie podjęta decyzja o dalszym sposobie zarządzania tą instytucją. Prawdopodobnie do końca czerwca zostanie wystawiona ocena.

J. Balicka – zapytała, czy plany rewitalizacji Wyspy Jaskółczej i ul. Kolumba były przedstawione Prezydentowi? Przypomniała, że Miasto planuje zainwestować tam duże środki. Uznała też, że p. Sekutowicz może stać się dla Wyspy Jaskółczej tym, czym stała się p. Laura Hołowacz dla Łasztowni.

M. Sekutowicz – poinformował, że 15. Marca planuje przedstawić studium wykonalności dla tego obszaru.

B. Baran – zapytał, czy przedstawione plany obejmują też budynek po szkole na Wyspie Jaskółczej? Jakie są plany w stosunku do ul. Kolumba? Jak się układa współpraca z Akademią Sztuki?

M. Sekutowicz – potwierdził, że Trafostacja jest zainteresowana także budynkiem po szkole. Na razie poprawiono tam nieco infrastrukturę w celu odbycia eventu. Chcą uzyskać ta wyspę od Miasta na 6 lat, by zrobić tam 8 przestrzeni dla artystów oraz część gastronomiczną. Na ten właśnie cel został złożony wniosek do Unii Europejskiej. P. Sekutowicz uważa, że to miejsce będzie hiperatrakcyjne dla artystów. Ad. relacja z Akademią Sztuki – poinformował, że Trafostacja w dalszym ciągu jest bojkotowana przez Wydział Malarstwa : wykładowcy zabraniają studentom odwiedzania TS i udziału w organizowanych przez nią przedsięwzięciach. Uznał to za skandal i absolutnie niepedagogiczne podejście. Pozostałe wydziały Akademii b. mocno współpracują z Trafostacją.


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.


R. Niburski – zaproponował, by poszerzyć zakres działania Komisji ds. Kultury RM o kwestie związane ze wspieraniem oraz rozwijaniem świadomości historycznej mieszkańców Szczecina. Przedstawił projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie powołania komisji stałych Rady Miasta Szczecin oraz ich składów osobowych (załącznik nr 4 do protokołu).

W głosowaniu: za – 7, przeciw – 1, wstrzym. – 2 Komisja zaopiniowała ww. projekt uchwały pozytywnie.
 




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Rafał Niburski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2016/02/11
odpowiedzialny/a:
Katarzyna Kamińska
wprowadził/a:
Katarzyna Kamińska
dnia:
2016/03/02 08:14:06
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2016/03/02 08:14:06 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2016/02/11 11:43:24 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2016/02/11 11:43:08 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2016/02/11 11:38:05 Nowa pozycja