przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-10/49/16
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. INICJATYW SPOŁECZNYCH
Z DNIA 21 CZERWCA 2016 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Joanna Bródka - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Opiniowanie projektu uchwały nr 146/16 w sprawie wprowadzenia zasad i trybu przeprowadzania na terenie Miasta Szczecin konsultacji społecznych dotyczących Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego
3. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Opiniowanie projektu uchwały nr 146/16 w sprawie wprowadzenia zasad i trybu przeprowadzania na terenie Miasta Szczecin konsultacji społecznych dotyczących Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego


Joanna Bródka Przewodnicząca Komisji powiedziała, że na ostatnim posiedzeniu Komisji zaproszony był Dyrektor Szczyrski, który nic nie wspomniał o tym, że taki projekt ma zostać uchwalony na najbliższej sesji.

Alicja Dąbrowska Główny Specjalista w Biurze ds. Organizacji Pozarządowych powiedziała, że projekt uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję ds. Budżetu i Finansów RM. Powiedziała, że Zespołu ds. opracowania zasad funkcjonowania i wdrożenia SBO 2017 pracował nad projektem uchwały od 5 maja do 13 czerwca br. Dodała, że projekt ten jest efektem Uchwały XV/368/16 z dnia 26 stycznia 2016 r. w sprawie opracowania Regulaminu Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego i że zapisy mają charakter ogólny. Szczegółowe zapisy zostaną zapisane w Zarządzeniu Prezydenta Miasta. Projekt wprowadza ogólne regulacje, m.in. podział projektów na ogólnomiejskie i dzielnicowe. Rozdział środków został podzielony procentowo. Poinformowała, że zgodnie z deklaracją Prezydenta Miasta na SBO 2017 przeznaczono 7 mln zł. Zgłoszony projekt ogólnomiejski na przyszły rok będzie mógł być zgłoszony w maksymalnej kwocie 2 mln 100 tys. zł.

Radny Wojciech Dorżynkiewicz zapytał jak będą zabezpieczone karty do głosowania. Dodał, że promocja możliwości zagłosowania w wersji papierowej powinno być jak najbardziej rozpowszechnione.

Alicja Dąbrowska odpowiedziała, że kwestia zabezpieczeń zostanie ujęta w Zarządzeniu.

Joanna Bródka stwierdziła, że błędem Zespołu jest to, że nie ma zapisów na zadania „miękkie”, poza tym procentowy rozdział środków z czego 30% na zadania ogólnomiejskie i 70% na zadania dzielnicowe to również błąd. Wg Przewodniczącej rozdział środków powinien być 50% na 50%. Uważa, że kolejnym błędem jest to, że członkowie Zespołu mogą zgłaszać projekty do SBO, a nie tylko wyłączyć się z pracy Zespołu na czas opinii własnego projektu. Kolejną sprzecznością jest § 2 ust. 8 w związku z § 6 ust. 2. W § 6 nie ma nic na temat tego kto będzie zajmował się weryfikacją zadań.

Alicja Dąbrowska odpowiedziała, że wszystkie zapisy § 2 ust. 8 zostaną ujęte w karcie opinii zadania. Dodała, że weryfikacja formalna będzie bardzo szeroka. W kwestii głosowania „papierowego” powiedziała, że nie ma możliwości, aby zainteresowany pobrał karty do głosowania z urzędu i zebrał je we własnym zakresie. Poinformowała, że ze względu na dane osobowe, mieszkaniec, który będzie chciał oddać głos w tradycyjny sposób będzie musiała udać się do punktu wyborczego, okazać dowód tożsamości i dopiero wówczas ten głos zostanie zweryfikowany jako ważny. Dodała, że planowane jest otwarcie ok. 20 punktów wyborczych po 5 w każdej dzielnicy, które będą czynne od 14.11 do 23.11 w godz. 10-14. Ponadto zostaną uruchomione punkty internetowego oddania głosu, gdzie wolontariusze pomogą przy weryfikacji danych.

Wojciech Dorżynkiewicz powiedział, że od 3 lat apeluje, aby budżet obywatelski robić w maju – czerwcu.

Radny Henryk Jerzyk zapytał kto jest uprawniony do głosowania.

Alicja Dąbrowska odpowiedziała, że każdy mieszkaniec. Dodała, że urząd czeka na wyrok NSA w sprawie skargi na ograniczenie wieku do 16 lat oraz na zbieranie danych osobowych.

Henryk Jerzyk zaniepokoił się faktem, iż w związku z tymi zapisami pół roczne dziecko będzie mogło oddać głos w SBO. Wg Radnego jest to absurdalne.

Wobec powyższego Radny Wojciech Dorżynkiewicz złożył formalny wniosek o zdjęcie projektu z porządku obrad. Ww. wniosek został przyjęty w wyniku głosowania: za-5, przeciw-0, wstrzym.-0.


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Marta Czapiewska
Główny Specjalista BRM
 Joanna Bródka

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2016/06/16
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Marta Czapiewska
dnia:
2016/07/05 09:27:39
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Czapiewska 2016/07/05 09:27:39 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2016/06/22 12:07:51 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2016/06/21 11:47:48 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2016/06/16 13:44:20 Nowa pozycja