przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.5.110.2017
Z POSIEDZENIA WYJAZDOWEGO 
KOMISJI DS. EDUKACJI
Z DNIA 20 WRZEŚNIA 2017 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Stefania Biernat - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Wizja lokalna Centrum Edukacji Ogrodniczej przy ul. Batalionów Chłopskich 115 w Szczecinie.
3. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Wizja lokalna Centrum Edukacji Ogrodniczej przy ul. Batalionów Chłopskich 115 w Szczecinie.


L. Pławińska – Dyrektor Centrum Edukacji Ogrodniczej – powitała radnych i przedstawiła specyfikę swojej placówki.  Omówiła jednostki wchodzące w skład Centrum, przekazała informacje nt. naboru i zdawalności oraz wskazała największe problemy szkoły:

- brak kierownika gospodarczego (Poprosiła o uwzględnienie w standardach oświatowych warunków lokalowych danej placówki. CEO to szkoła, która zajmuje 7 ha terenu, ma 16 budynków, 9 szklarni, sady uprawne i pola warzywne);

- odpływ młodzieży w trakcie cyklu kształcenia;

- zbyt mała ilość miejsc w internacie (na 55 miejsc w bieżącym roku było ponad 80 chętnych) oraz brak własnych łazienek w pokojach internatu;

- brak pełnowymiarowej Sali gimnastycznej (Istniejąca sala została wybudowana w latach 80-tych, z płyty pilśniowej/ dykty i już wówczas była zaplanowana jedynie na kilka lat).

P. dyrektor poinformowała także o planach utworzenia klas o nowych profilach: operator maszyn leśnych i operator maszyn i pojazdów rolniczych, o realizowanych projektach unijnych („Mam zawód i kwalifikacje – mam pracę” oraz „Czas na zawodowców – wzrost kształcenia zawodowego szczecińskich szkół”). Szkoła otrzymała patronat Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego nad kształceniem w zawodzie „Technik architektury krajobrazu”. Za rok planowane jest otwarcie pracowni weterynarii.

B. Baran – zapytał o nabór do internatu w poprzednich latach.

L. Pławińska – odpowiedziała, że zawsze jest więcej chętnych jak miejsc w internacie.

J. Stala – Dyrektor Biura Inwestycji i Remontów Oświatowych – przypomniał, że program remontów burs i internatów jest konsekwentnie realizowany. Dla Prawobrzeża jest propozycja zaadaptowania budynku w Zespole Szkół Nr 2 (przy ul. Portowej), co powinno uwolnić większą liczbę miejsc. Wyraził nadzieję, że sytuacja już wkrótce zostanie znormalizowana.

R. Łażewska – zapytała o liczbę uczniów oraz o egzaminy OKE?

L. Pławińska – poinformowała, że w szkole uczy się 150 uczniów, 27 kursantów, na kolejny kurs złożono już 22 podania. Około 40% dzieci to uczniowie spoza Szczecina. Szkoła świadczy usługi jako ośrodek egzaminacyjny dla całego okręgu – ma ku temu wykwalifikowaną kadrę.

U. Pańka- zapytała o teren, jaki zajmuje szkoła oraz o to, czy kwestia prawna co do terenu jest uregulowana?

L. Pławińska – powiedziała, że szkoła zajmuje 6,7 ha oraz, że zawsze otrzymywała z Urzędu Miasta informację, że cały ten teren jest w zarządzie prawnym.

I. Potrykus – Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty – poinformowała, że ponad 2 miesiące temu Wydział Oświaty przekazał do Wydziału Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości komplet dokumentów w tej sprawie (dotyczących wszystkich placówek oświatowych), z prośbą o ostateczne uregulowanie tych spraw tam, gdzie jest taka potrzeba.

P. Bartnik – zapytał o pensum godzin p. dyrektor.

L. Pławińska – poinformowała, że jej pensum wynosi 8 obowiązkowych godzin.

P. Bartnik – uznał, że dyrektor szkoły musi mieć czas i wsparcie. Nie mając etatu wicedyrektora i wypełniając obowiązkowe pensum, nie jest w stanie zarządzać tak dużą i różnorodną placówką. Bezduszny przepis/ przelicznik musi zostać zweryfikowany. Radny postuluje, by przyjrzeć się placówkom takim jak CEO i zastanowić się, jak rozwiązać ten problem.

U. Pańka – zaproponowała, by w sytuacji gdy nie ma wicedyrektora szkoły, dyrektor nie miał godzin pensum do zrealizowania.

M. Gadomska – zapytała, czy Miasto wspiera szkołę w naborze i promocji oraz o to, jak wygląda szansa na wybudowanie nowej Sali gimnastycznej.

I. Potrykus – przypomniała, że akcja „Rok zawodowców” była nakierowana na zachęcenie młodzieży do kształcenia w szkołach zawodowych. Niestety przy rekrutacji okazało się, ze pomimo otwarcia nowych specjalności, nie ma naboru. Prawdopodobnie nadal jest niechęć rodziców do kierowania dzieci do zawodu i do pracy.

J. Stala – powiedział, że jest kolejka sal do remontu/ budowy. Kwestią zasadniczą jest ustalenie priorytetów i Ew. przesunięcia pomiędzy szkołami.

J. Balicka – zapytała, czy to zadanie jest wpisane do WPF?

A. Hofman – Biuro Inwestycji i Remontów Oświatowych- poinformowała, że to zadanie nie zostało nigdy wpisane do WPF, istnieje jedynie jako zidentyfikowana potrzeba.

M. Liktoras – zapytała jak jest zabezpieczony teren przed dzikimi zwierzętami oraz o to, czy szkoła współpracuje ze szczecińskim schroniskiem i fundacją „Dzika Ostoja”?

L. Pławińska –powiedziała, że w celu skutecznego zabezpieczenia przed dzikami konieczne byłoby postawienie solidnego, betonowego ogrodzenia. Tymczasowe zabezpieczenie, jakie wykonała szkoła we własnym zakresie, niestety już się nie sprawdza. Uprawy szkoły nie są ubezpieczone. Poinformowała te, że na dzień dzisiejszy nie ma współpracy ze szczecińskim schroniskiem ani z Fundacją. Trwają jednak rozmowy ta ten temat, jest szykowana do podpisu umowa. P. dyrektor chciałaby połączyć to wydarzenie z uroczystym otwarciem gabinetu weterynaryjnego. Szkoła już teraz współpracuje ze schroniskiem w Dobrej.

Następnie radni udali się na wizję lokalną Centrum Edukacji Ogrodniczej. 


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Marta Czapiewska
Główny Specjalista BRM
 Stefania Biernat

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2017/09/13
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Katarzyna Kamińska
dnia:
2017/10/11 13:23:16
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2017/10/11 13:23:16 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2017/09/29 08:58:53 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2017/09/27 14:10:16 Nowa pozycja
Marta Czapiewska 2017/09/13 14:07:07 Nowa pozycja