przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.2.63.2017
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. ROZWOJU, PROMOCJI I GOSPODARKI MORSKIEJ
Z DNIA 4 WRZEŚNIA 2017 ROKU


Początek posiedzenia - 13:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Bazyli Baran - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
3. Podsumowanie organizacji finału Regat The Tall Ships Races 2017r.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.


Komisja w wyniku głosowania (za - 5, jednogłośnie) przyjęla protokół z posiedzenia w dniu 10 lipca br.


Ad. pkt. 3.
Podsumowanie organizacji finału Regat The Tall Ships Races 2017r.


Bazyli Baran – Przewodniczący Komisji poprosił o zabranie głosu p. Krzysztofa Soskę Zastępcę Prezydenta Miasta.  Poprosił o opinię, czy po finale The Tall Ships Races możemy mieć  do czynienia z „efektem  barcelońskim”. W 1992 r. Barcelona była gospodarzem Igrzysk Olimpijskich. Dzięki dobrej organizacji i świetnej promocji stolica Katalonii stała się rozpoznawalna na całym świecie, będąc przez kolejne lata celem podróży nie tylko ludzi biznesu, ale - przede wszystkim - turystów. Katalończycy zakończyli z deficytem ale w kontekście długofalowym miasto bardzo zyskało.

Krzysztof Soska – Zastępca Prezydenta Miasta powiedział, że Szczecin miał za sobą doświadczenia dwóch poprzednich finałów TTSR. Z uwagi na sytuację w Europie priorytetem tegorocznego było zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Ideą przewodnią zlotu jest program wychowawczy, skierowany do młodych ludzi. Podstawowym celem, z uwagi na który Miasto ubiega się o organizację finałów – przybliżanie Szczecina do wody i do morza. Tegoroczny program był bardzo rozbudowany o szereg imprez towarzyszących, m.in.: festiwal rzeźb w piasku, festiwal samby, festiwal orkiestr dętych, kino żeglarskie i mnóstwo innych atrakcji.  Wydarzeniom towarzyszyła największa kampania reklamowa, jaką miał Szczecin - duży przekaz medialny, także w mediach ogólnopolskich (np. Radio Zet nadawało ze Szczecina, relacje miała TVP), transmisje koncertów. Netto reklamowało TTSR w gazetkach promocyjnych, kolej regionalna miała specjalne opakowania na bilety.

Bazyli Baran zapytał, czy organizator zlotu, STA będzie zainteresowane ponowną organizacją finałów TTSR w naszym Mieście?

Krzysztof Soska powiedział, że po zakończeniu imprezy nadeszło wiele listów, informacji zwrotnych z podziękowaniami. Dotyczą one głównie obsługi zaplecza finałów - kontaktów z załogami, rozwiązywania ich problemów, dostarczania usług portowych, zaopatrzeniowych. Kluczową rolę odgrywają tu oficerowie łącznikowi. Nasze miasto staje się wzorcem, mówią o „szczecińskim standardzie”.

Bazyli Baran zwrócił się do Michała Przepiery - Zastępcy Prezydenta Miasta z pytaniem, czy w jego ocenie baza była dostatecznie przygotowana.

Michał Przepiera Zastępca Prezydenta Miasta odpowiedział, że jego zdaniem ważną rolę odegrała Marina na Wyspie Grodzkiej - gdyby nie było portu jachtowego, nie byłoby takiego efektu.

Bazyli Baran stwierdził, że najważniejszym problemem finałów TTSR było bezpieczeństwo, z uwagi na wydarzenia w Europie.

Witold Daniłkiewicz  -  Dyrektor Wydziału Zarządzania  Kryzysowego i Ochrony Ludności powiedział, że w tym zakresie przygotowania do imprezy trwały ponad rok. Powstał zespół ds. bezpieczeństwa złożony ze wszystkich służb, odbyły się szkolenia i ćwiczenia. Opracowano koncepcję bezpieczeństwa, uwzględniającą zagrożenia terrorystyczne. Trzeba było znaleźć równowagę pomiędzy zapewnieniem gościom bezpieczeństwa a tym, żeby nie czuli zagrożenia z powodu widocznych środków ochrony. Powstały punkty przesiewowo – kontrolne, zapory na wjazdach, prowadzono kontrole pojazdów i bagaży.

Bazyli Baran zapytał, czy były incydenty stanowiące zagrożenie dla życia  i zdrowia odwiedzających imprezę?

Witold Daniłkiewicz odpowiedział, że takich przypadków nie było, wyłącznie drobne interwencje medyczne – drobne urazy, atak epilepsji, nadużycie alkoholu.

Bazyli Baran zapytał o liczbę odwiedzających, czy są już znane szacunki.

Witold Daniłkiewicz wyjaśnił, że tegoroczne finały TTSR charakteryzowało mniejsze zagęszczenie odwiedzających, ponieważ dysponowano większym terenem. Ustawienie telebimów w trakcie występów, również skupiało część widzów.

Krzysztof Soska dodał, że w br. równoprawną  częścią imprezy stała się Łasztownia.

Wojciech Dorżynkiewicz – radny Rady Miasta  stwierdził, ze finały TTRS były imprezą udaną, pożądaną w Szczecinie. Zauważył jednak, że Miasto w komunikatach prasowych podawało mniejszą liczbę odwiedzających, niż podczas finału 2013 r. Można domniemywać następujące powody: źle zaplanowana promocja lub przesyt imprezą  z  uwagi na powtarzające się statki. Jego zdaniem wpływ na niższą frekwencję miał także dobór gwiazdy - repertuar Andrei Bocelli nie jest skierowany do masowego odbiorcy. Poruszył również kwestię sprawdzania kobiet przez mężczyzn przy punktach kontrolnych.

Szczepan Stempiński – Doradca Prezydenta Miasta ds. Bezpieczeństwa powiedział, ze zgodnie z wymogami ustawowymi w miarę możliwości kontrola powinna być przeprowadzana przez osoby tej samej płci, ale nie jest to warunek bezwzględny.

Robert Stankiewicz – radny Rady Miasta powiedział, że wydarzenie było imponujące, ale odnosi wrażenie, że Miasto żyje od jednego finału TTSR do drugiego. Pomiędzy nimi pozostaje stagnacja. Należy podjąć działania, aby jednym z filarów Miasta była turystyka. Bulwary prezentują się fantastycznie, to jedna z najlepszych inwestycji w ostatnich 20-latach. Poprosił o informację, jakie były nakłady i zwroty z organizacji imprezy oraz z jakich kierunków płynęły strumienie turystów.

Krzysztof Soska powiedział, że prof. Dariusz Zarzeckiego z Uniwersytetu Szczecińskiego jest w trakcie przygotowania raportu dot. tegorocznego finału TTSR.

Dawid Krystek - radny Rady Miasta powiedział, że impreza adresowana jest do osób spoza naszego Miasta, o czym świadczy brak miejsc noclegowych w terminie finałów. Liczbę turystów można ustalić na podstawie monitoringu rejestracji samochodów spoza Szczecina, wjeżdżających do miasta, PKP ma również swoje dane. Zapytał, czy właściciele żaglowców mają ustalony cennik, gdybyśmy chcieli, jako Miasto, sprowadzić je poza TTSR.

Krzysztof  Soska uważa, że 4-letni cykl jest optymalny, w tym okresie regaty odbywają się na Bałtyku. Za przypłynięcie statku poza regatami trzeba zapłacić kilkadziesiąt tys. euro. Nadmienił też, że podjęto działania w sprawie komunalizacji terenu na wysokości Wałów Chrobrego. Obecnie struktura właścicielska przedstawia się w ten sposób, że nabrzeże przy Wałach Chrobrego należy do spółki, w której Żegluga Polska ma 51 proc. udziałów a Żegluga Szczecińska - 49 proc. Nabrzeża Wałów Chrobrego powinny być miejskie. Miasto dąży do tego, by ogólnodostępne nabrzeża zlokalizowane po obu stronach Odry od Dworca Głównego do Kapitanatu Portu tętniły życiem. Stąd szereg inwestycji realizowanych obecnie. Wszystkie po to, by poprawić infrastrukturę. Umowa w tej sprawie była już bliska finalizacji, jednak rozmowy utknęły.

Wojciech Dorżynkiewicz zapytał, czy w trakcie finałów TTSR Marina na Wyspie Grodzkiej była zagospodarowana.

Tomasz Owsik – Kozłowski z Żeglugi Szczecińskiej odpowiedział, że na Wyspie Grodzkiej funkcjonuje bosmanat, sklep, strefa sanitarna. Zorganizowana była również kafejka dla żeglarzy.

Janusz Jagielski – radny Rady Miasta zapytał o Most Kłodny.      

Krzysztof Soska powiedział, że został ogłoszony międzynarodowy konkurs architektoniczny na zagospodarowanie Międzyodrza i Łasztowni, uwzględniający rozwiązania komunikacyjne, czyli Most Kłodny. Miasto szuka źródeł finansowania, być może inwestycja będzie przeprowadzona ze środków własnych.

Dawid Krystek zaproponował, żeby przygotować stanowisko Rady Miasta Szczecin z apelem o komunalizację nabrzeży przy Wałach Chrobrego.

Komisja w głosowaniu poparła tę propozycję (za – 7, jednogłośnie).

Bazyli Baran zaproponował, żeby wystąpić do Prezydenta Miasta z wnioskiem o zobowiązanie twórców i organizatorów Alei Żeglarzy do wkomponowania w płyty chodnikowe trzech tablic (na wzór tablicy z tekstem Galla Anonima i słowami gen. Zaruskiego), upamiętniających kolejne edycje zlotu żaglowców w Szczecinie, tj. rok 2007, 2013 i 2017. Na tablicach powinny zostać umieszczone:  logo The Tall Ships Races, data kolejnej edycji i być może liczba żaglowców, biorących udział w zlocie lub liczba osób uczestniczących w poszczególnych wydarzeniach.

Komisja w głosowaniu (za – 6, jednogłośnie) poparła wniosek Przewodniczącego.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Niburska
Główny Specjalista BRM
 Bazyli Baran

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2017/08/16
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Anna Myślińska
dnia:
2017/09/12 11:57:49
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Myślińska 2017/09/12 11:57:49 Nowa pozycja
Katarzyna Niburska 2017/09/08 11:21:41 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2017/08/25 09:17:50 Nowa pozycja
Anna Myślińska 2017/08/16 12:34:17 Nowa pozycja