przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/64/16
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, REWITALIZACJI I OCHRONY ŚRODOWISKA
Z DNIA 14 LIPCA 2016 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Marek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Opinia w sprawie oświadczenia woli.
3. Budowa pętli tramwajowej na ul. Turkusowej- informacja o dalszym ciągu inwestycji.
4. Opinia w sprawie planu ochrony dla rezerwatu przyrody "Zdroje".
5. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w wyniku głosowania: za - 10 (jednogłośnie) przyjęła  protokół z posiedzenia komisji w dniu 07.07.br. bez uwag. 


Ad. pkt. 3.
Opinia w sprawie oświadczenia woli.


 Komisja w wyniku głosowania: za-10  pozytywnie zaopiniowała przekazanie materiałów drogowych z depozutu dla ZUK (wniosek z dnia 11.07.2016).- załącznik nr 3 do protokołu.


Ad. pkt. 3.
Budowa pętli tramwajowej na ul. Turkusowej- informacja o dalszym ciągu inwestycji.


M. Przepiera Zastępca Prezydenta m. Szczecina-  przedstawił radnym na wniosek Przewodniczącego Komisji sytuację z nowymi torowiskami od mostu Długiego przez ulicę Energetyków, Gdańską, Basen Górniczy po pętlę przy ul. Turkusowej po kolejnych inspekcjach ich stanu technicznego w tym miesiącu oraz kolejnej  awarii SST.. Niefortunnie użyte  słowo przez media  „mikroklimat’ pojawia się w ocenie eksperckiej. Zgodnie z ustaleniami przyczyną awarii było wyboczenie toru spowodowane przekroczeniem zakresu bezpiecznych temperatur szyn, wyboczenie powstało w obudowanym wykopie, który cechuje się specyficznym mikroklimatem powodując tym samym nadmierne nagrzewanie się szyn. Prace naprawcze polegające na rozprężeniu toru zostaną wykonane przez wykonawcę tego odcinka. Inwestor dodatkowo rozważa zamontowanie w późniejszym czasie na wspomnianym odcinku tzw. przyrządów wyrównawczych, które nie były ujęte w dokumentacji technicznej na etapie wykonawczym  (opinia techniczna). Jako miasto będziemy rozliczać się  z projektantem, mają nadzieje iż rekomendacja wskazana w opinii zostanie zostosowana. Roszczenie zostało sformułowane wobec projektanta i  wykonawcy.  W związku z awarią na od Basenu Górniczego do Pętli Turkusowa w najbliższy weekend tj. w nocy z 16 na 17 lipca dojdzie do naprawy uszkodzonego fragmentu torowiska.

Radny W. Dzikowski-  sprawa ta pokazuje jakie mamy słabe kadry techniczne. Uważa, iż  znowu powrócimy do tematu  za rok dwa .

Radna J.Bródka- jakie  było wynagrodzenie  dla projektanta i jakie roszczenia otrzymało miasto.

M. Przepiera-roszczenie to koszty poniesione przez miasto (komunikacja zastępcza, wstrzymanie ruchu komunikacji); wynagrodzenia  projektanta nie zna. Firma  wykonuje wszystko  w ramach rękojmi.

Radny R. Stankiewicz- czy nie powinniśmy  wyjść z wnioskiem  o wdrożenie systemu ostrzegania o awarii SST? Kolejna awaria może doprowadzić do katastrofy komunikacyjnej.

Radna M.M. Herczyńska- gdzie jest kontrola wdrożenia projektu?

M. Przepiera – są wyznaczone odpowiedzialne osoby do odbioru dokumentacji.  System ostrzegania nie był rozważany.

Radny M. Duklanowski- chyba już szósty raz dzisiaj rozmawialiśmy na komisji,  o Szczecińskim Szybkim Tramwaju. Od dawna niepokoi go , że inwestycje, jakich wiele wykonuje się w Polsce (związana z infrastrukturą torową) u nas akurat kompletnie się sypie. Przed tygodniem na komisji zapoznał radnych z fragmentem, który wcześniej znalazł na skyscrapercity, o zwolnieniu do 10 km/h SST, ale zaprzeczał temu wówczas oficjalnie prezes Tramwajów Szczecińskich. Dzisiaj okazało się, że informacja  taka była u władz Miasta. Nie chciałbym, aby spełnił się  scenariusz, że wydarza się jakaś tragedia. I mówi o tym dzisiaj wszyscy radni. A potem, już po fakcie, łatwo powiedzieć, że przecież były sygnały - że trakcja źle podpięta, że pantograf zrywa ją na zakręcie a my na te sygnały nie zareagowaliśmy właściwie. Bo dzisiaj jest tak, że coś się dzieje, a potem dopiero reagujemy. Czy Prezydent nie widzi, że może skończyć się to tragedią.  

M. Przepiera- stara się przedstawiać informacje, które posiada cały czas dyskutuje z mieszkańcami.  Przeanalizujemy  tematy zgłaszane przez ludzi. Zgadza się, że nie powinny mieć miejsca – kompromituje to realizację inwestycji, pokazał fakty i działanie. Jego służby pracują nad rozwiązaniem sytuacji.

Radny W. Dzikowski-w obecnym stanie rzeczy, jak też po jesienno-zimowej fali seryjnych pęknięć w nowych torach, w jego ocenie  zachodzą przesłanki, by obawiać się, czy dalsza ich eksploatacja nie niesie z sobą coraz większego zagrożenia  ryzyka  katastrofy komunikacyjnej.

Radny W. Dąbrowski- wnosi o przyjęcie dezyderatu,

„ Komisja d/s Gospodarki Komunalnej, Rewitalizacji i Ochrony Środowiska Rady Miasta w trosce o bezpieczeństwo podróżnych i minimalizację potencjalnych strat finansowych wnosi o zlecenie, niezależnemu podmiotowi zewnętrznemu, zbadania aspektu technicznego i przedstawienia wniosków dotyczących realizacji inwestycji pod nazwą "Budowa Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju SST" od Mostu Długiego do pętli Turkusowa.          Badanie, zdaniem Komisji, powinno dotyczyć całej inwestycji począwszy od etapu projektowania, poprzez proces realizacji, aż do oddania do eksploatacji ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowości projektowania w oparciu o normy, możliwe do rozpoznania uwarunkowania lokalizacyjne i wiedzę techniczną, prawidłowości wykonania torowiska ze szczególnym uwzględnieniem zastosowanych materiałów i technologii. Wnioski powinny jednoznacznie wskazywać na przyczyny awarii występujących w trakcie eksploatacji oraz podmiot odpowiedzialny”.

Komisja w wyniku głosowania: za- 4; wstrzym.- 4 przyjęła dezyderat.  

Następnie M. Przepiera  przedstawił informacje o aktualnej sytuacji realizacji inwestycji „ pętla Turkusowa”. Po odstąpieniu od  umowy z Zakładem Robót Inżynieryjno Budowlanych , która w formule „zaprojektuj i zbuduj” miała urządzić część autobusową pętli przy stacji końcowej SST Turkusowa wraz z drogami dojazdowym, jeszcze w tym miesiącu, a na pewno w sierpniu ogłoszony zostanie nowy przetarg na to zadanie.  Miasto – w ramach roszczeń i rozliczeń  przejęło projekt budowlany i to w kształcie według tej dokumentacji po wyłonieniu nowego wykonawcy ma powstać ta druga część infrastruktury drogowej do pętli. Wynagrodzenie, zakładane wcześniej do wypłaty jako osobna część kontraktu, płatna za projekt po jego wykonaniu w wysokości 600 tys. zł, została zaliczone na poczet kary umownej. Ponadto uruchomiona została polisa ubezpieczeniowa. Szansa, że część autobusowa pętli Turkusowa z drogami dojazdowymi do niej stanie się konkretem, to późna wiosna lub początek lata przyszłego roku


Ad. pkt. 4.
Opinia w sprawie planu ochrony dla rezerwatu przyrody "Zdroje".


A. Racławska  RDOŚ – omówiła  projekt zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie w sprawie planu ochrony dla rezerwatu przyrody "ZDROJE" – załącznik nr 4 do protokołu.

Radny W. Dzikowski- ile rezerwatów jest na terenie Szczecina? Dlaczego zaczynamy od rezerwatu Zdroje?

A. Racławska-  są dwa rezerwaty  przyrody „Zdroje” oraz Szczeciński Park Krajobrazowy „ Puszcza Bukowa” (ten jest w zarządzie nadleśnictwa i obowiązuje inna procedura).

Komisja  w wyniku głosowania: za- 10 jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowała  projekt zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie w sprawie planu ochrony dla rezerwatu przyrody "ZDROJE" .


Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Marek Duklanowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2016/07/07
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2016/08/22 12:34:44
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2016/08/22 12:34:44 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/07/18 13:00:37 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/07/07 13:36:54 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/07/07 13:24:38 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/07/07 13:19:55 Nowa pozycja