Przejdź do głównego menu Przejdź do treści

PROTOKÓŁ NR 0012.3.91.2017
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, REWITALIZACJI I OCHRONY ŚRODOWISKA
Z DNIA 6 KWIETNIA 2017 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Marek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.
3. Opinia w sprawie oświadczeń woli (przekazanie materiałów drogowych z depozytu).
4. Stan realizacji modernizacji skrzyżowania -rondo Kolorowych Domów/Chłopska/Swojska.
5. Stan realizacji modernizacji fontanny Labirynt.
6. Organizacja ruchu (możliwości ustalenia zakazów wjazdów i parkowania)na parkingu leżącym przy ul. Struga naprzeciwko sklepu wielkopowierzchniowego Auchan.
7. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia komisji.


Komisja w  wyniku głosowania: za - 8 (jednogłośnie) przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu  23 marca br. bez uwag.


Ad. pkt. 3.
Opinia w sprawie oświadczeń woli (przekazanie materiałów drogowych z depozytu).


Komisja w wyniku głosowania  pozytywnie zaopiniowała przekazanie materiałów drogowych z depozytu miejskiego dla

  1. ZUK  zgodnie z wnioskiem z dnia 7.03.2017 pismo WGKiOŚ.XIII.7234.D.3.2017.AG za- 8 (jednogłośnie)
  2. NZZ"Solidarność" Zarząd Regionu Pomorza Zachodniego  zgodnie z wnioskiem z dnia 7.03.2017 pismo WGKiOŚ.XIII.7234.D.1.2017.AG    za – 3, wstrzym.- 5    
  3. ZUK  zgodnie z wnioskiem z dnia 7.03.2017 pismo WGKiOŚ.XIII.7234.D.2.2017.AG  za- 8 (jednogłośnie)

stanowisko  plus oświadczenia woli stanowia załącznik nr 3 do protokołu


Ad. pkt. 4.
Stan realizacji modernizacji skrzyżowania -rondo Kolorowych Domów/Chłopska/Swojska.


S.Fritsch Zastępca Dyrektora ZDiTM Szczecin- w ciągu kilku dni poznamy nową propozycję kształtu ronda na skrzyżowaniu ulic Kolorowych Domów i Chłopskiej. W dniu dzisiejszym nie przedstawi nowego projektu bo  projektant nanosi uwagi.

M. Przepiera Zastępca Prezydenta m. Szczecina – skrzyżowanie, na którym ma powstać rondo to wjazd i wyjazd z osiedle Bukowe. Dochodzi do niego ulica prowadząca od strony osiedla Nad Rudzianką. W porannych godzinach szczytu są tu problemy z wyjazdem z osiedla Bukowego, bo ul. Kolorowych Domów jest podporządkowana. To skrzyżowanie wymaga przebudowy, projekt powstał jeszcze w ubiegłym roku. Był już zatwierdzony, ale mieszkańcy poprosili o poprawki.

R. Kuźbik Przewodniczący RO Bukowe-Klęskowo- w swej wypowiedzi podkreślił, iż jest to najważniejsze skrzyżowanie wjazdowe na osiedle. Zarówno dla komunikacji miejskiej jak i indywidualnego ruchu samochodów. Obecne rozwiązanie komunikacyjne jest nieadekwatne do potrzeb i niebezpieczne. Analizując przedstawione  założenia do przebudowy  na rondo, RO w imieniu mieszkańców wyraziła opinię, że w celu usprawnienia drożności ruchu, należy zachować tak jak na obecnym skrzyżowaniu, dwa pasy ruchu w kierunku Ronda Reagana, jeden dla skrętu w lewo z ul. Kolorowych Domów, drugi z ul. Chłopskiej. Mając na uwadze dobro rowerzystów, wnoszą o budowę ścieżki rowerowej obok ul. Kolorowych Domów na odcinku dojazdu do nowego ronda i skierowanie jej do przejścia dla pieszych na ul. Swojskiej. Takie rozwiązanie zapewni poprawę bezpieczeństwa rowerzystów poprzez ominięcie ronda.

Stowarzyszenia Rowerowy Szczecin-wydzielone prawoskręty (bez potrzeby przejechania przez rondo) i dwupasmowe dojazdy i wyjazdy z ronda są niebezpieczne dla pieszych. Nasza krytyka nie dotyczyła wyłącznie komunikacji rowerowej, ale tego, że zaproponowano rondo przeskalowane i niebezpieczne dla pieszych. Rondo z którego są dwa pasy zjazdowe z przejściem dla pieszych to idealne miejsce do ich potrącania.

Radna J. Bródka– jeśli  przebudowujemy skrzyżowanie to nie myślmy przede wszystkim o przepustowości i przy okazji o pieszych, ale na odwrót.

Radny M. Duklanowski– zaprezentował  wizualizację ronda o którym rozmawiamy i warianty  wdrażanych rozwiązań.  Nie przepustowość, a bezpieczeństwo pieszych! Konieczność przejścia przez dwa pasy ruchu nie podnosi bezpieczeństwa pieszych

Marcin Charęza poinformował, że podobne obawy związane z rozbudowaną wersją ronda miała także policja. Podczas dyskusji wszyscy zgodzili się też, że na skrzyżowaniu będzie potrzebna wydzielona droga rowerowa w najbardziej popularnej relacji, czyli zakręcie z ul. Kolorowych Domów w lewo, w kierunku ronda Reagana. Najnowsza koncepcja ronda, która ma uwzględniać bezpieczeństwo pieszych, będzie gotowa w ciągu kilku dni.

Michał Przepiera– apeluje  o szybkie decyzje, żeby jeszcze w tym roku można było inwestycję zrealizować. Rozważano również rozdzielenia  przejścia dla pieszych aby nie były takie długie, zgadza się że należy zabezpieczyć wszystkie środowiska. Lepiej  jest przebudowywać niż nic nie robić,  zgadza się  że rondo jest najlepszym rozwiązaniem.

R.Kuźbik- odnosząc się do  wątpliwości wyznaczania drugiego pasa ruchu wyjaśnił, iż największe natężenie ruchu na tym skrzyżowaniu, ma miejsce w godzinach porannych i popołudniowych ich prezentacja nie odzwierciedla  rzeczywistości. Natomiast wydzielenie dwóch pasów ruchu jednego z ul. Kolorowych Domów i drugiego z ul. Chłopskiej spowoduje konieczność trzymania się właściwego pasa  i geometrii jezdni przez kierowców, a tym samym obniżenia prędkości  pojazdów i poprawy bezpieczeństwa pieszych i kierowców. Oczywiście po odpowiednim wyprofilowaniu pasa jezdni przez projektanta.

Radny R. Stankiewicz- jest za budowaniem profesjonalnych ścieżek rowerowych, ale nie kosztem  pasów komunikacyjnych, jak pojawia się ścieżka rowerowa pojawia się korek. Należy pogodzić  dwie strony, ścieżka rowerowa tak ale nie na jezdni.

M. Charęza-  omówił na projektach wytyczne  dla poprawienia geometrii jezdni, celem poprawy bezpieczeństwa pieszych.   

M. Duklanowski– ma nadzieję, że nowy projekt spełni oczekiwania wszystkich, zwłaszcza rowerzystów.Prosi o przekazanie komisji uzgodnionego projektu po otrzymaniu go od projektantów.

Radny J. Posłuszny- radni winni uczestniczyć  w procesie dyskusji nad  projektem, wstrzymanie ruchu jest wprowadzeniem nerwowości wśród kierowców. Jest to duże osiedle, trzeba udrożnić wjazd.

R. Kuźbik- wnioski RO dotyczą tylko drożności ruchu. Bezpieczeństwo pieszych na tych przejściach będzie takie same jak przed przebudową. Wyznaczony w środku okręg ronda, zajmie znajdujący się tam jeden z pasów ruchu, dlatego zdaniem RO należy dobudować nowy aby zachować tą samą jak przed przebudową ilość pasów jezdni. Projekt nie przewiduje w miejscach przejść dla pieszych poszerzania jezdni, azyle zielone dla pieszych zostaną  w tym samym kształcie.


Ad. pkt. 5.
Stan realizacji modernizacji fontanny Labirynt.


T. Wawrzyńczak Dyrektor ZUK-  zwracają się do radnych z wnioskiem o wydanie  opinii w zakresie zasadności wszczynania kolejnego postępowania przetargowego na realizację zadania „Remont rzeźby …. „ rzeźba powstanie niemal od nowa, zakres prac remontowych obejmuje m.in.: roboty rozbiórkowe, wykonanie niecki fontanny i komory instalacyjnej, wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej oraz odtworzenie rzeźby z nowych kształtek ceramicznych. Koszt całości prac, wraz z przygotowaniem projektu wykonawczego ok.  wyniesie ok. 250 tys. zł. – pismo załącznik nr 4.

Radny R. Stankiewicz- miejsce jest urokliwe, ale czy nie są to zbyt duże fundusze tyko na remont? Jest za nową koncepcją budowy fontanny  – nie remont.

Radny M. Duklanowski -  jest takiego samego zdania,  nie ma sensu  remontować, w tej  cenie można  wybudować nowy obiekt. Podsumowując, poinformował  Dyrektora ZUK-u, że radni  wypowiedzieli się przeciwko remontowi, ale nie zdecydowali  w jakiej formie. Proponują wypracowanie  nowych  koncepcji do przedyskutowania.   


Ad. pkt. 6.
Organizacja ruchu (możliwości ustalenia zakazów wjazdów i parkowania)na parkingu leżącym przy ul. Struga naprzeciwko sklepu wielkopowierzchniowego Auchan.


M. Charęza-  wniosek został zgłoszony przez radną J. Balicką w formie interpelacji.  Dotyczył  kontroli i możliwości ustalenia zakazów wjazdów i parkowania samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony  zwłaszcza TIR-ów na parkingu leżącym  przy ulicy Struga naprzeciwko sklepu wielkopowierzchniowego Auchan. W godzinach nocnych i rannych codziennie parkingi te całkowicie zajęte są przez samochody ciężarowe, których kierowcy organizują sobie wielogodzinne przerwy w pracy. W godzinach popołudniowych wjeżdżają na parkingi niszcząc murawę, chodniki i nawierzchnię – blokując i utrudniając swobodny ruch samochodów osobowych w obie strony. Mając na uwadze powyższe jak i wnioski Mieszkańców oraz służb porządkowych został sporządzony projekt nowej stałej organizacji ruchu uzupełniający istniejące oznakowanie o znaki B-5 „zakaz wjazdu samochodów ciężarowych” który to zwiększy możliwości sankcjonowania wjazdu ww. pojazdów. Sprawa została zakończona – służby nadzoru zostaną poinformowane o kontroli w tym miejscu.          

Radny M. Duklanowski– oczekuje przedstawienia informacji  na koniec maja, jak  się zachowują samochody ciężarowe w tym rejonie.


Ad. pkt. 7.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Komisja zapoznała się z treścią pism przekazanych  do komisji :

  •  z WUiAB stanowiących   informację na temat stacji bazowych ( komplet dokumentów z  03.04.br. oraz z dnia 27.03.br. . stanowi załącznik nr 5 do protokołu).




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Marek Duklanowski
udostępnił: BRM, wytworzono: 2017/03/23, odpowiedzialny/a: , wprowadził/a: Beata Tubacka, dnia: 2017/04/25 08:06:13
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2017/04/25 08:06:13 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2017/04/10 13:01:04 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2017/03/29 14:57:06 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2017/03/29 09:33:27 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2017/03/24 15:02:30 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2017/03/23 12:00:44 modyfikacja wartości
Beata Tubacka 2017/03/23 09:20:02 nowa pozycja