PROTOKÓŁ NR 0063-3/35/15
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, REWITALIZACJI I OCHRONY ŚRODOWISKA
Z DNIA 22 PAŹDZIERNIKA 2015 ROKU
Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Marek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z ostaniego posiedzenia komisji. |
3. | Opiniowanie uchwał na sesję RM dnia 27 października br. o numerach roboczych:
235/15;236/15;246/15;261/15;263/15;264/15,221/15. |
4. | Prezentacja badań Strafy Płatnego Parkowania na terenie m.Szczecina. |
5. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostaniego posiedzenia komisji.
Komisja przyjęła protokół z posiedzenia komisji w dniu : 24.09.15 oraz 08.10.15. bez uwag.
Ad. pkt. 3.
Opiniowanie uchwał na sesję RM dnia 27 października br. o numerach roboczych:
235/15;236/15;246/15;261/15;263/15;264/15,221/15.
projekt uchwały nr 264/15 w sprawie - przyjęcia i wdrożenia do realizacji Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Miasto Szczecin, opracowanego w ramach realizacji projektu pn. „Zintegrowany Plan Gospodarki Niskoemisyjnej Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego”
Wprowadzenia do tematu dokonał Marek Bujak ATMOTERM S.A.– który przedstawił Zintegrowany plan gospodarki Niskoemisyjnej Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego” – prezentacja stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
Radny M. Duklanowski–jakie są konsekwencje nie przyjęcia planu, co wtedy?
M. Bujak- jak RM nie przyjmie dokumentu, miasto może mieć problem z aplikowaniem wniosków unijnych.
Radny R. Stankiewicz- ze względu na położenie Szczecina, jak wyglądamy na tle innych miast?
M. Bujak- Szczecin na tle Polski nie wygląda najgorzej w mieście istnieją trzy segmenty najbardziej emisjogenne: transport, mieszkalnictwo, przemysł
Radna M. Jacyna-Witt - w ilu mieszkaniach komunalnych w roku 2014 zostało zmienione ogrzewanie o zmniejszonej emisji co2. W jaki sposób jesteśmy przygotowani na rok 2016- poza programem KAWKA- do ograniczenia emisji co2 tj. ZBILK, STSB I TBS Prawobrzeże.
P. Adamczyk Dyrektor WGKiOŚ- przygotuje na sesje taką informację ale w zakresie mieszkań komunalnych.
Radny W. Dzikowski- poruszył w swej wypowiedzi efekt wdrażania programów ograniczenia emisji co2, otrzymujemy jako gmina dofinansowanie poprzez min. środki unijne na program KAWKA. Miasto musi spełniać wiele wymogów formalnych prawnych a także technicznych w mieszkaniu. Niestety te programy nie są w pełni wykorzystane. Gdzie jest logika? W TBS-ie zostało rozpatrzonych zaledwie 60 wniosków, realizacja programów ma się nijak do uchwalanego „Planu Gospodarki Niskoemisyjnej Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego”.
Komisja w wyniku głosowania: za- 8 (jednogłośnie) – 1 osoba nie brała udziału w głosowaniu zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały.
projekt uchwały nr w sprawie 235/15 - zaopiniowania projektu planu aglomeracji Szczecin Lewobrzeże.
Projekt uchwały omówił P.Adamczyk - ze względu na wniesione uwagi przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie do przedłożonego projektu planu aglomeracji Szczecin Lewobrzeże, Prezydent został zobowiązany do dokonania korekty projektu powyższego planu, między innymi dot. ponownej aktualizacji wskaźnika RLM uzupełniono o informacje w jaki sposób wyznaczono granice aglomeracji oraz uwzględniono strefy ochronne ujęć wody.
Komisja w wyniku głosowania: za- 8 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały.
Projekt uchwały nr 236/15 zmieniający uchwałę w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
Projekt uchwały omówił P.Adamczyk - w nawiązaniu do podjętej uchwały RM Szczecin w sprawie odbioru odpadów komunalnych…zostały doprecyzowane zapisy dotyczące zakresu świadczenia usług dla właścicieli powyższych nieruchomości, w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Dodatkowo obecne zapisy uchwały odnosiły się tylko do właścicieli nieruchomości zamieszkałych, stąd w projekcie uchwały został zmodyfikowany paragraf dotyczący częstotliwości odbioru odpadów komunalnych o nieruchomości na których nie zamieszkują mieszkańcy, aby właściciele posiadali prawo do korzystania ze wskazanego w uchwale zakresu usług, w zamian za opłatę.
Radny H. Jerzyk- czy planuje się zawarcie umowy na odbiór odpadów zielonych z cmentarzy komunalnych np. w niedziele i święta, a także ujęcie w systemie parafii. .
P. Adamczyk- mamy umowę na odbiór dwa razy w tygodniu, jak pojawiają się sytuacje awaryjne możemy je regulować poprzez zapisy w specyfikacji. Zapisał ww. uwagę.
Komisja w wyniku głosowania: za- 8 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały.
projekt uchwały 246/15 - wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości,
D.Brzozowska Dyrektor WPiOL- dokonała wprowadzenia do tematu,na podstawie uchwały w sprawie odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, od 1 stycznia 2016 r. Gmina Miasto Szczecin obejmie systemem gospodarowania odpadami komunalnymi cmentarze komunalne oraz nieruchomości na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, w których wyłącznie prowadzone są: placówki opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, szkoły artystyczne, zespoły szkół. Konieczne stało się umożliwienie właścicielom tych nieruchomości dopełnienie swoich obowiązków.
Komisja w wyniku głosowania: za- 8 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały.
261/15 - przygotowania przez Prezydenta Miasta Szczecin projektu uchwały ustalającej na terenie miasta Szczecin zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane,
Radny Ł. Tyszler- chciałaby aby radni uczestniczyli w projektowaniu zasad, podczas procesu ich formułowania.
Przewodniczący Komisji – uważa, iż uchwała winna być przyjęta w miesiącu marcu 2016. Popiera sugestie radnego Tyszlera, a także otwarcie się na środowiska społeczne związane z poprawą estetyki krajobrazu. Porozmawia z Prezydentem Miasta na klubie.
Grabiec Zastępca Dyrektor ZDiTM- na koniec pierwszego kwartału 2016 chcą przedstawić uchwałę Radzie Miasta.
Komisja w wyniku głosowania: za- 8 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały.
Projekt uchwały nr 263/15 zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia stawek opłat za zajęcie pasa drogowego,
Komisja w wyniku głosowania: za- 8 (jednogłośnie) zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały.
projekt uchwały 221/15 - zmieniającą uchwałę w sprawie opłat za usługi przewozowe lokalnego transportu zbiorowego organizowanego przez Gminę Miasto Szczecin, określenia osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnych i ulgowych przejazdów oraz zasad taryfowych
Przewodniczący Komisji – wnosi o podtrzymanie wniosku o zdjęcie uchwały z porządku obrad sesji do czasu uzupełnienia o skutki finansowe. Wnioskodawca został poproszony o uzupełnienie informacji jw. , niestety nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Komisja przyjęła przez akalamację ww.propozycje Przewodniczącego .
Ad. pkt. 4.
Prezentacja badań Strafy Płatnego Parkowania na terenie m.Szczecina.
Prezentacji„BADAŃ I ANALZIY FUNKCJONOWAIA STERFY PŁATNEGO PARKOWANIA” dokonał Piotr Graczyk- Pracownia Inżynierii Komunikacyjnej (materiał w formie pisemnej stanowi załącznik nr 3 do protokołu) ;wniosek to powrót płatnego parkowania na ulice w rejonie al. Bohaterów Warszawy i likwidacja abonamentów. W granicach SPP zapełnienie miejsc parkingowych przekracza 76 procent, są ulice, gdzie o wolne miejsce trudno, są jednak takie, gdzie można je znaleźć bez trudu (np. w al. Jana Pawła II). Jedna trzecia aut parkujących w strefie to samochody osób wykupujących roczne abonamenty. W innych miastach abonament jest sumą opłat za każdą godzinę w roku (jedyne ułatwienie to brak konieczności wykupywania za każdym razem biletów parkingowych).
Obecni na posiedzeniu mieszkańcy i przedsiębiorcy Miasta postulowali:
O przywrócenie strefy na ulicy 5-go Lipca (nasilenie parkowania to ok.100-110 %) jako przedsiębiorcy tracą klientów z uwagi na bark rotacji strefy.
T. Czepita– jest przedstawicielem przedsiębiorców przy ul. Pocztowej podobnie jak przedmówca wnosi o przywrócenie strefy tym rejonie (najchętniej strefa C).
Mieszkanka tejże ulicy potwierdziła wniosek „mieszkali w strefie C”, wtedy nie musieli martwić się o możliwość zaparkowania.
G. Kuczyński– mieszkaniec ul. Wilków Morskich / Bohaterów Warszawy ze względu na bliskość akademików i uczelni, nie mają możliwości z zaparkowania samochodu , zaobserwowali takie zjawisko, iż zostawiają samochody w piątek jak przyjeżdżają na uczelnie, poruszają się rowerami, blokując w ten sposób miejsca.
A. Kozłowski– prowadzi działalność poza strefa na ul Bogusława, opinie w sprawie przywrócenia strefy są różne 50% chce strefy, ale spotkał się z głosami przeciwnymi. Jego zdaniem strefa wprowadzi rotacje.
P.W. Dzikowski- od zawsze jest przeciwny strefie, miała wymusić rotacje pojazdów. Jest zwolennikiem aby strefa była sprawiedliwa dla wszystkich, Stoi na stanowisku, iż winna zostać usprawniona techniczna strony wnoszenia opłaty za strefę.
Radna M. Jacyna-Witt- tendencja jest taka, aby odchodzić od ruchu samochodów w centrum , są różne interesy mieszkańców śródmieścia. Mieszkaniec obrzeży miasta musi płacić za postój w śródmieściu. Podoba mu się rozwiązanie parkingowe na terenie 5-go Lipca. Nie jest zwolenniczką rozszerzenia strefy, poczekajmy do dnia 1 stycznia po likwidacji NIOL-u.
Radny Ł.Tyszler- różnorodność struktury Szczecina zachęca nas do jeżdzenia samochodami w centrum, nie mamy korków, ale i nie mamy też centrum w postaci wyłączonego z ruchu fragmentu miasta. Spotkał się z wnioskami o wprowadzenie stref na osiedlach mieszkaniowych, bowiem mieszkańcy chcieliby ponosić zryczałtowane opłaty i mieć możliwość zaparkowania.
Mieszkanka ul.Pocztowej- abonament jest wykorzystany tylko rano bądź od godziny 16, nie kupujemy abonamentu aby stać cały dzień w strefie, przecież jedziemy do pracy.
Przewodniczący Komisji podziękował za udział w posiedzeniu. Uważa, że zmiany pójdą w kierunku poszerzenia strefy, " jest wola dużych zmian". Zabrakło w badaniach terenów Podzamcza.
K.Stępień Prezes NIOL-u– przyjął uwagę, możemy badanie przeprowadzić we własnym zakresie.
Ad. pkt. 5.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Komisja przekazała pismo firmy CITYBOARD MEDIA do Architekta Miasta celem wykorzystania podczas prac zespołu opracowującego projekt uchwały ustalający na terenie miasta Szczecin zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane – załącznik nr 4.
Komisja przekazała pismo mieszkanki Miasta dot. zieleni miejskiej do WGKiOŚ wg. kompetencji –pismo stanowi załącznik nr 5 do protokołu.
Komisja udzieliła na bazie odpowiedzi przygotowanej przez WGKiOŚ na pismo dot. prac ziemnych - odwiertów na terenie działki nr 6/15 obręb 3096 przy ul. Warcisława I w Szczecinie, w rejonie stawu Za Stokiem – pismo stanowi załącznik nr 6 do protokołu.
Komisja przyjęła do wiadomości pismo mieszkańca dot. budynku przy ul. Ustowskiej w Szczecie- złącznik nr 7 do protokołu.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Beata Tubacka Główny Specjalista BRM | Marek Duklanowski |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2015/10/14
- odpowiedzialny/a:
- wprowadził/a:
- Beata Tubacka
- dnia:
- 2016/04/14 10:44:57
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Beata Tubacka | 2016/04/14 10:44:57 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2016/04/14 10:42:02 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2015/11/06 09:51:21 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2015/10/28 14:10:14 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2015/10/14 12:46:29 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2015/10/14 09:31:25 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2015/10/14 09:25:29 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2015/10/14 09:24:24 | Nowa pozycja |
Beata Tubacka | 2015/10/14 09:17:35 | Nowa pozycja |