przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-5/45/15
Z POSIEDZENIA WYJAZDOWEGO 
KOMISJI DS. EDUKACJI
Z DNIA 16 GRUDNIA 2015 ROKU


Początek posiedzenia - 10:00
Zakończenie posiedzenia - 12:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Stefania Biernat - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Wizja lokalna Szkoły Podstawowej nr 16 ul. Chobolańska 20.
3. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Wizja lokalna Szkoły Podstawowej nr 16 ul. Chobolańska 20.


S. Biernat – przypomniała pisma Rady Osiedla „Gumieńce” w spr. budowy nowej szkoły, oraz odpowiedź na nie Wydziału Oświaty (załączniki nr 3 i 4 do protokołu). Zapytała Dyrektora SP-16 o warunki, w jakich uczą się dzieci.

M. Niedzielski – Dyrektor SP16 – poinformował, że w bieżącym roku szkolnym jest 9 oddziałów klas 1, w każdym oddziale jest 23 dzieci. Jest 8 klas drugich i 6 klas trzecich. Klas starszych jest 17. Klas „0” – 3. Duża liczba dzieci w klasach 1. Wymusiła zmiany organizacyjne: ok. 500 dzieci zapisano do świetlicy (jest 5 pomieszczeń świetlicowych), klasy starsze mają zmianowość na poziomie 1,8, klasy młodsze – 1,6. „Zerówki chodzą na jedną zmianę. Sal lekcyjnych jest 38. Dzieci kończą zajęcia najpóźniej o godz. 16.25, najwcześniej zajęcia zaczynają się o 7.15 i są to lekcje wf w klasach sportowych. Stołówka wydaje codziennie 520-550 obiadów.

R. Łażewska – zapytała, jaka jest opinia dyrektora do propozycji przedstawionych przez Wydział Oświaty?

M. Niedzielski – uznał, że każda z przedstawionych propozycji jest warta rozważenia.

D. Jackowski – Członek Rady Osiedla Gumieńce – przypomniała, że proponowana przez WOś zabudowa tarasu będzie wymagała spełnienia wszystkich przepisów architektonicznych i p. pożarowych. Budynek nie spełnia żadnych wymogów, w związku z tym do kosztów adaptacji tarasu trzeba będzie dodać koszty adaptacji budynku do aktualnie obowiązujących przepisów. M.in. wszystkie wyjścia ewakuacyjne ze szkoły są niezgodne z prawem.

U. Pańka – opowiedziała się za budową nowej szkoły. Choćby po to, by mieszkańcy Szczecina nie przemeldowywali się do Mierzyna. „jeśli chcemy zachować tych mieszkańców, musimy wybudować nowoczesną szkołę”. Poprosiła też o wskazanie miejsca do rozbudowy boisk sportowych – także niezbędnego do normalnego funkcjonowania placówki.

M. Jacyna – Witt – zauważyła, ze dobudowanie kilku sal lekcyjnych nie zwiększy ilości toalet, miejsc w świetlicy czy na stołówce. Przypomniała też, że na tzw. „starych Gumieńcach” nie ma małych dzieci. Nowe osiedla budują się gdzie indziej. Tutaj mamy do czynienia także z problemem komunikacyjnym: rodzice dowożący dzieci do szkoły totalnie blokują okoliczne ulice. Szkoła była świetna na dawne czasy, jednak zmieniły się uwarunkowania architektoniczne w dzielnicy. Nowej placówki brakuje w okolicy ul. Bronowickiej czy Europejskiej. „Nie możemy sobie pozwolić, by nie powstała tam szkoła”.

M. Wilkocki – przypomniał, że od 1995 r. składane są wnioski o wybudowanie nowej szkoły na Gumieńcach. Zgodził się ze zdaniem radnej Jacyny – Witt, że szkołę trzeba budować tam, gdzie są ludzie.

R. Łażewska – zapytała, co jest największym problemem: duża liczba dzieci w placówce czy to, że rodzice „uciekają” z nimi do Mierzyna?

M. Niedzielski – poinformował, że zdarzają się przypadki, kiedy dzieci ze szkoły w Mierzynie wracają do SP-16. Tamta szkoła też pęka w szwach. Uznał, że trzeba spojrzeć na migrację mieszkańców, by nie budować szkoły, która potem będzie pusta. Decyzja musi być podjęta rozsądnie. Być może rozwiązaniem będzie zmiana rejonu.

J. Bródka – ponieważ Gumieńce są najsilniej rozbudowująca się dzielnica miasta zaproponowała, by zwrócić się do Biura Planowania Przestrzennego o wskazanie lokalizacji dla nowej placówki. Niezależnie od tego nie należy zapominać o SP-16 i trzeba ją dofinansować.

D. Jackowski – przypomniała, że rodzice nie wiedzą, co robić z dziećmi, jakie podjąć decyzje. Za chwilę na Bezrzeczu rozpocznie się budowa nowej szkoły. Ona też „zabierze” dzieci z rejonu. Jeśli do tego budynku dojdą jeszcze kolejne 4 oddziały, to okoliczne ulice zostaną zablokowane. To jest problem, który trzeba rozwiązać. SP-16 jest dobrą szkołą, ma doskonałe zaplecze dydaktyczne, cieszy się dobra opinią, potrzebuje jednak inwestycji takich jak boisko.

P. Bartnik – uznał, że trzeba poznać odpowiedzi na pytanie dot. przyszłości gimnazjów – jeśli zostaną zlikwidowane, to gimnazjum, w którym wcześniej była SP-66 być może znowu stanie się szkołą podstawową. Skala problemu w całym mieście sprawi, że odpowiedź na to pytanie będzie bardzo trudna. Nowa szkoła na Gumieńcach jest bardzo potrzebna, jednak nie wiemy, czy będzie pierwsza w kolejce do budowy.

U. Pańka – zaproponowała, by Wydział Oświaty już teraz zaczął analizować sytuację i zaproponował wstępnie jakieś rozwiązanie.

W. Dorżynkiewicz – uznał, że konieczna jest tu pełna analiza demograficzna, oraz konkretne dane dotyczące liczby nowych mieszkań.

D. Jackowski – poinformowała, że na jej osiedlu niewiele osób jest oficjalnie zameldowanych. Dane z meldunku nie będą, jej zdaniem, rzetelne.

J. Stala – Wydział Oświaty – potwierdził, że dane demograficzne, o których mowa, są analizowane w Wydziale Oświaty. Poinformował też, że obiekt SP-16 jest cyklicznie poddawany modernizacji – w roku 2015 przeznaczono na ten cel 300 tys. zł. Na rok przyszły zaplanowano 300-400 tys. zł. Nie można jednak zrobić wszystkiego w jednym roku.

S. Biernat – poddała pod głosowanie wniosek radnej J. Bródki o wystąpienie do Biura Planowania Przestrzennego o wskazanie lokalizacji dla nowej szkoły podstawowej na Gumieńcach.

ww. wniosek zaopiniowano pozytywnie w głosowaniu: za – jednomyślnie.

Następnie radni odbyli wizję lokalną w placówce.
 


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Stefania Biernat

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2015/12/10
odpowiedzialny/a:
Katarzyna Kamińska
wprowadził/a:
Katarzyna Kamińska
dnia:
2016/01/13 14:11:36
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2016/01/13 14:11:36 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2015/12/10 10:48:43 Nowa pozycja