PROTOKÓŁ NR 0012.1.80.2016
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. BUDŻETU I FINANSÓW
Z DNIA 28 LISTOPADA 2016 ROKU
Początek posiedzenia - 08:30
Zakończenie posiedzenia - 10:30
Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Jolanta Balicka - Przewodnicząca Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji. |
3. | Opiniowanie projektu uchwały Nr 249/16 w spr. uchwalenia budżetu Miasta na 2017 rok: wydatki bieżące i majątkowe oraz dochody bieżące i majątkowe - Transport i Komunikacja. |
4. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie wniesiono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia Komisji.
Protokół z posiedzenia Komisji w dniu 21.11.16 przyjęto w głosowaniu: za- 4, przeciw-0, wstrzym.-1.
Ad. pkt. 3.
Opiniowanie projektu uchwały Nr 249/16 w spr. uchwalenia budżetu Miasta na 2017 rok: wydatki bieżące i majątkowe oraz dochody bieżące i majątkowe - Transport i Komunikacja.
P. Adamczyk – Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska - omówił projekt budżetu Miasta na rok 2017 w części dotyczącej wydatków bieżących i majątkowych (str. 400-402 oraz 465-494).
S. Lipiński – Skarbnik Miasta - zwrócił uwagę na tempo wzrostu wydatków na transport – jest ono największe w budżecie. Jednocześnie systematycznie spadają dochody i liczba przewożonych ludzi. Wpływ na to mają m.in. liczne ulgi, jakie zostały udzielone. „To powoduje, że nie możemy myśleć o wzroście wydatków na inne dziedziny, bo wszystko idzie na transport”.
T. Hinc – zapytał, jakie działania zostały podjęte w celu zwiększenia dochodów? Które ulgi ile nas kosztują?
P. Adamczyk – poinformował, że w celu zatrzymania tendencji spadkowych podjęto działania kontrolne (zwiększono zespół odpowiedzialny za kontrole) oraz udostępniono szeroko różne rodzaje możliwości zakupu biletów.
T. Hinc – zapytał, jakie są efekty tych działań?
P. Adamczyk – przyznał, że tendencja niestety nie została zahamowana. Te działania z pewnością nie pogarszają sytuacji, jednak jest wiele elementów takich jak np. rower miejski, które sprawiają, że wpływy do budżetu maleją. W przypadku roweru pierwsze 20 minut jazdy jest darmowe. Zdarza się, że użytkownicy jeżdżą za darmo wielokrotnie zmieniając rowery na różnych stacjach. Rozważana jest zmiana zapisów dot. kosztów wypożyczenia roweru. Zobowiązał się przygotować informację nt. ulg za przejazdy komunikacją miejską, jakie zostały w ostatnim czasie wprowadzone.
H. Jerzyk – uznał, że skoro dopłacamy 60% do komunikacji, warto sprawdzić jak to wygląda w innych dużych miastach. Ile jest tam dochodów ze sprzedaży biletów a ile dopłacają te samorządy do komunikacji. Te kwoty u nas są zatrważające: 118 mln zł dokładane do komunikacji, z której mieszkańcy nie są zadowoleni, to nie jest dobry wynik.
M. Matias – zapytał, jak wygląda w innych miastach kwestia zakupu biletów jednorazowych? Chciałby poznać takie porównanie.
T. Hinc – ad. potoki pasażerów zapytał, czy częstotliwość niektórych przejazdów nie powinna ulec zmianie? Często autobusy wożą powietrze. Kiedy będziemy mieli wyniki badań? Kiedy zostanie przebudowana siatka połączeń?
P. Adamczyk – zobowiązał się przekazać informację, kiedy będą wyniki badań. Ad. puste przejazdy – zgodził się że działania racjonalizacyjne są konieczne. Jednak rozmawiając ze Spółką Tramwaje Szczecińskie dowiadują się, że odczepienie jednego wagonu jest bardziej kosztochłonne jak energia, którą ten wagon pobiera (np. podczas weekendu).
T. Hinc – uznał, że w takim razie pojazdy powinny być może jeździć rzadziej. Racjonalizacja jest konieczna. Wnioski z wyników badań trzeba wyciągnąć jak najszybciej.
H. Jerzyk – zauważył, że często przegubowce jeżdżą na liniach, na których mogłyby jeździć busiki. Nie ma tu korelacji. Nie ma racjonalizacji transportu. Opowiedział się przeciwko zmniejszeniu częstotliwości kursowania pojazdów.
U. Pańka – ad. wydatki majątkowe – zapytała, jaki jest ostateczny termin dokończenia budowy wybiegu dla psów przy ul. Budziszyńskiej?
P. Adamczyk – powiedział, że ostatnim etapem tej inwestycji jest oświetlenie i zaplanowano go na rok bieżący.
U. Pańka – przypomniała, że oświetlenie było w projekcie także i tego roku i nic się nie dzieje. Zapytała, czy na pewno będzie ono w 2017 roku?
P. Adamczyk – zobowiązał się zweryfikować informacje na ten temat i udzielić odpowiedzi w późniejszym terminie.
H. Jerzyk – zapytał o kładkę przy ul. ul. Budziszyńskiej/ Ustowskiej. Przypomniał, że mamy tych kładek dużo. Wielkość nakładów na nie jest ogromna, zaś użytkowników - niewielu. Zapytał, dlaczego brniemy w ten system? Czy faktycznie pójdzie tam cały ruch pieszy?
P. Adamczyk – poinformował, że przygotowując się do realizacji tego projektu nie przewidywano, że koszty będą tak duże. Kwestie bezpieczeństwa to podstawowe uwarunkowanie tego projektu.
R. Niburski – zapytał o remont chodnika na ul. Ofiar Oświęcimia – kiedy będzie robiony?
P. Adamczyk – wyjaśnił, że projekt jest zakończony, zadanie jest gotowe do realizacji w przyszłym roku.
T. Hinc – ad. kładka na Pomorzanach zapytał, od kiedy jest wpisana do budżetu? Powiedział, że to jedna z najdłużej realizowanych inwestycji. Mieliśmy tam zbudować, na wniosek radnego Szałabawki, po prostu normalną kładkę.
K. Piotrowski –zapytał, kiedy będzie remontowana al. Wojska Polskiego,na odcinku od kortów do zajezdni?
P. Adamczyk –powiedział, że w WPF jest zaplanowany remont odcinka tej alei od J. Głębokiego do pl. Szarych Szeregów. W pierwszym etapie remontowany będzie odcinek od skrzyżowania z ul. Kupczyka do rejonu zajezdni. W drugim etapie przewidziano chodniki i projekt rowerowy. Kwestia parkingów będzie realizowana przy okazji realizacji części rowerowej. Przypomniał, że ten projekt realizowany z dużym dofinansowaniem unijnym.
J. Balicka – ad. inwestycje dot. budowy ścieżek rowerowych przypomniała, że w poprzedniej perspektywie były one współfinansowane środkami unijnymi. Zapytała, czy te zaplanowane robimy ze środków własnych?
P. Adamczyk – powiedział, że wszystkie projekty rowerowe są oparte na dofinansowaniu zewnętrznym.
Wobec braku dalszych pytań w dyskusji Przewodnicząca J. Balicka poddała pod głosowanie omówiony fragment projektu budżetu Miasta na rok 2017.
W głosowaniu: za- 3, przeciw -0, wstrzym.– 3, Komisja zaopiniowała go pozytywnie.
Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.
M. Matias – poprosił, by Komisja zwróciła się o przekazanie do dnia 09.12.2016 r. informacji nt. zadań inwestycyjnych, które były umieszczone w ubiegłorocznej Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta, a nie znalazły się w projekcie uchwały Wieloletniej Prognozy Finansowej na rok 2017 i lata następne, wraz z podaniem przyczyn tych zmian.
Ww. propozycja została przyjęta przez aklamację.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodnicząca Komisji | |
  | ||
Katarzyna Kamińska Główny Specjalista BRM | Jolanta Balicka |
- udostępnił:
- BRM
- wytworzono:
- 2016/11/23
- odpowiedzialny/a:
- Katarzyna Kamińska
- wprowadził/a:
- Katarzyna Kamińska
- dnia:
- 2016/12/19 14:27:22
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Katarzyna Kamińska | 2016/12/19 14:27:22 | Nowa pozycja |
Katarzyna Kamińska | 2016/11/23 14:33:47 | Nowa pozycja |