przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-6/50/16
Z POSIEDZENIA WYJAZDOWEGO 
KOMISJI DS. KULTURY
Z DNIA 13 KWIETNIA 2016 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Rafał Niburski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Opiniowanie projektu uchwały nr 84/16 w spr. szczegółowych warunków i trybu przyznawania Stypendiów Twórczych Miasta Szczecin.
3. Wizja lokalna Filharmonii Szczecińskiej.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Opiniowanie projektu uchwały nr 84/16 w spr. szczegółowych warunków i trybu przyznawania Stypendiów Twórczych Miasta Szczecin.


A.Stankiewicz – Dyrektor Wydziału Kultury – omówiła projekt uchwały. Poinformowała, że dotyczy ona twórców dorosłych, nie – uczniów i studentów szkół artystycznych. Do tej pory Miasto nie miało takiej uchwały, posiłkowano się inną formułą prawną. W budżecie jest na ten cel 80 tys. zł, wysokość stypendium może wynieść od 0,5 do 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia ( ok. 2-12 tys. zł) i będzie ono przeznaczone na realizację projektu autorskiego. Stypendia będzie przyznawać Komisja Stypendialna złożona z pracowników Wydziału Kultury oraz przedstawicieli środowisk twórczych. W skład komisji mogą też wejść radni Rady Miasta.

M. Liktoras – zapytała, czy przyznanie stypendium jest uwarunkowane mieszkaniem w Szczecinie?

A.Stankiewicz – powiedziała, że nie ma takiego wymogu. Twórca musi tu jedynie prowadzić działalność. „Chcemy, by byli to twórcy szczecińscy”.

U. Pańka – zapytała, w jaki sposób weryfikować te sytuacje? Np. czy kompozytor ma pisać o Szczecinie czy w Szczecinie?

A.Stankiewicz – wyjaśniła, że zapisy Regulaminu mówią wyraźnie, że twórca musi prowadzić działalność na terenie Szczecina.

Wobec braku dalszych głosów w dyskusji Przewodniczący R. Niburski poddał pod głosowanie projekt uchwały Nr 84/16.

W głosowaniu: za – jednomyślnie Komisja zaopiniowała go pozytywnie.


Ad. pkt. 3.
Wizja lokalna Filharmonii Szczecińskiej.


U. Pańka – przypomniała, że skierowała kilka zapytań w sprawie Filharmonii Szczecińskiej. Jedno z nich dotyczyło wjazdu do garażu, który jest źle skonstruowany. Zapytała, czy można go naprawić w ramach gwarancji? Zapytała także, w kontekście środków z Ministerstwa Kultury pozwalających na stworzenie w hallu dodatkowej Sali, czy jest tu miejsce dla Baltic Neopolis Orchestra?

E. Porada – Spieszny – Zastępca Dyrektora Filharmonii Szczecińskiej – przyznała, że wjazd do garażu jest pod zbyt ostrym kątem nachylenia. W tej chwili projektanci sporządzili projekt reprofilacji rampy zjazdowej, a Wydział Inwestycji Miejskich organizuje przetarg na wykonanie tego zadania.

D. Serwa – Dyrektor Filharmonii Szczecińskiej – przypomniała, że w projekcie budynku od początku było miejsce na rzutnik nad głównym wejściem do budynku. W tej chwili został zakupiony bardzo dobrej jakości projektor multimedialny. W listopadzie ub. roku złożono wniosek do Ministerstwa o zakup nagłośnienia, i wniosek ten został pozytywnie rozpatrzony. Podkreśliła, że hall jest tak naprawdę wewnętrznym dziedzińcem. Z tego powodu zaplanowano tu performance i projekcje filmowe. Tylko w sytuacjach okazjonalnych można tu realizować wydarzenia artystyczne. Regularna działalność koncertowa w hallu nie jest możliwa. Przypomniała także o prowadzonej tu działalności gastronomicznej (kawiarnia otwarta dla wszystkich, także dla gości z zewnątrz).

E. Porada – Spieszny – dodała, że nagłośnienie w tym miejscu to 2 głośniki, które w żaden sposób nie zastąpią nagłośnienia koncertowego.

R. Stankiewicz – zapytał, co z podświetleniem budynku?

E. Porada – Spieszny – poinformowała, że system oświetlenie załącza się w systemie zegara astronomicznego: włącza się po zachodzie słońca i trwa do godz. 24.00. Budynek jest świetlony 365 dni w roku, w czasie zimowym – także w godzinach porannych. Awarie, jakie się zdarzyły, były kilkuminutowe. System ma 4 programy kolorystyczne i zawsze są one dobierane do okoliczności. W tej chwili trwają rozmowy nad kolejnym programem.

W. Dorżynkiewicz – zapytał o współpracę Filharmonii z Baltic Neopolis Orchestra: czemu o nią jest tak trudno? Zapytał także o to, ilu wolontariuszy jest w Filharmonii i czy jest z nimi podpisywana umowa wolontariacka oraz o to, czy dostępność Filharmonii dla mieszkańców i turystów może być jeszcze większa?

D. Serwa – przypomniała, że sieć organizacji pozarządowych w Szczecinie to 2,7 tysiąca podmiotów. Większość z nich ma w swoich statutach działalność kulturalną. W tej chwili w zakresie działalności artystycznej na stałe Filharmonia współpracuje z ponad 40 organizacjami non profit. Ok. 30 organizacji otrzymuje wsparcie w postaci biletów. Z przestrzeni Filharmonii skorzystało, na różnych zasadach, ok. 20 organizacji. Podkreśliła, że zawsze stoi na straży równego dostępu do Filharmonii. Jest ona jednak miejscem działalności muzyków zawodowych. W pierwszym rzędzie to ich działalność jest w spektrum zainteresowań dyrekcji. Ad. udostępnianie pomieszczeń orkiestrom kameralnym to każda, po przesłuchaniu, ma szanse występu artystycznego w Filharmonii. Takie koncerty są planowane z rocznym wyprzedzeniem, rozpisywane na kolejny sezon. Na takich samych zasadach zaproponowano współpracę muzykom Baltic Neopolis Orchestra. Odbyły się spotkania, na których zaproponowano 4 możliwe do realizacji formy współpracy: 1/ wynajem komercyjny, 2/ partnerstwo, 3/współorganizację i 4/ organizację koncertu w całości przez Filharmonię. W tym ostatnim przypadku koncert musi być spójny z wizja artystyczną Filharmonii. W przypadku partnerstwa i współorganizacji problemem jest to, że część muzyków BNO jest także muzykami Filharmonii. Stwarza to problemy natury formalnej – Dyrektor ma wówczas obowiązek po raz drugi zapłacić im za wykonana pracę, także ewidencja czasu pracy jest wliczana w takie wydarzenie. Należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy takie postępowanie jest zasadne z ekonomicznego punktu widzenia.

R. Stankiewicz – stwierdził, że przedstawione przez dyr. Serwę propozycje współpracy są wręcz modelowe.

M. Gadomska – zapytała, czy można w jakikolwiek sposób sprawić, by kolejka do windy po koncercie była mniejsza? Czy można udostępnić melomanom wyjście ewakuacyjne?

E. Porada – Spieszny – wyjaśniła, że zamiarem projektanta było, aby ludzie dostawali się do Filharmonii wejściem od strony rampy wjazdowej. Winda jest dedykowana przez nich pracownikom. Została jednak udostępniona melomanom. Niestety nie ma innego rozwiązana dla przemieszczenia się z poziomu parkingu do hallu.

D. Serwa – poinformowała, ze w najbliższym czasie będzie wdrażany system komunikacji wizualnej. Ma nadzieję, że to ułatwi przemieszczanie się po budynku. Zostanie wówczas wskazane także i to dodatkowe wyjście. Odpowiadając na kolejne pytania radnego Dorżynkiewicza powiedziała, że chciałaby aby każdy mógł korzystać z przestrzeni Filharmonii. Chciałaby też jednak, aby nadal pozostała ona prestiżowa. Jest to też kwestia organizacyjna i logistyczna: jeśli muzycy pracują, problemem dla nich są nieustające wycieczki. Jeśli chcemy by ta przestrzeń pozostała czysta i biała, to w ciągu dnia cały czas muszą działać ekipy sprzątające i konserwujące. Podkreśliła, że większość jej dnia to troska o ten obiekt.

Następnie, po zakończonej dyskusji, radni odbyli wizję lokalną Filharmonii Szczecińskiej.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Rafał Niburski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2016/04/07
odpowiedzialny/a:
Katarzyna Kamińska
wprowadził/a:
Katarzyna Kamińska
dnia:
2016/04/21 12:50:07
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2016/04/21 12:50:07 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2016/04/07 10:31:47 Nowa pozycja