przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0012.6.119.2018
Z POSIEDZENIA WYJAZDOWEGO 
KOMISJI DS. KULTURY
Z DNIA 14 LUTEGO 2018 ROKU


Początek posiedzenia - 11:00
Zakończenie posiedzenia - 12:30

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Rafał Niburski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki. Prezentacja działalności, omówienie planów na przyszłość.
3. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie wniesiono.


Ad. pkt. 2.
Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki. Prezentacja działalności, omówienie planów na przyszłość.


S. Horoszko – Dyrektor Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki – podsumowując rok 2017 poinformował, że placówkę odwiedziło w tym czasie 58 tys. zwiedzających (szacunki opiewały na 20 tys. osób). Ubiegły rok był dobry także i pod względem pozyskiwania nowych zabytków i wystawianie nowych eksponatów. Ogromną pomocą dla Muzeum jest to, że już na początku roku dysponuje kwotą 100 tys. zł, które pozwalają na podjęcie rozmów o kolejnych zakupach. Problemem Muzeum jest budynek, w którym ma powstać Centrum Kultury Technicznej: od lat planowana jest tam duża inwestycja, współfinansowania środkami unijnymi. Z powodu błędów formalnych leżących po stronie niemieckiego partnera, nie udało się ich pozyskać w poprzednim rozdaniu. W bieżącym konkursie pula środków do wydania jest zdecydowanie mniejsza. Rozważane jest rozwiązanie polegające na pokryciu ze środków własnych wydatków inwestycyjnych i złożeniu wniosku o dofinansowanie jedynie wydatków tzw. miękkich. Być może rozwiązaniem będzie „zejście” z kosztów inwestycyjnych. Rozmowy na ten temat trwają, decyzja niemieckiego partnera nie jest jeszcze znana. Kolejnym problemem Muzeum był atak hakerski, którego ofiarą padła placówka na początku roku. Wiązało się to z dużymi, nieplanowanymi kosztami, jakie trzeba było ponieść m.in. na kolejne zabezpieczenia i odzyskiwanie danych.

U. Pańka – zwróciła uwagę na fakt, że ataki hakerskie będą się powtarzać. Ich obiektem mogą stać się inne jednostki i instytucje. Potrzebne są działania i decyzje, które zabezpieczą je przedtakt sytuacją. Zawiązując do kwestii budynku przypomniała, że są też inne programy, nie tylko Interreg. Należy też rozważyć sfinansowanie tej inwestycji w 100% ze środków własnych Miasta. Zapytała, czy są jakieś pomysły na zrealizowanie tej inwestycji.

J. Kimber – Zastępca Dyrektora Wydziału Kultury – poinformowała, że Miasto jest w stałym kontakcie z niemieckimi partnerami projektu z Anklam. P. dyrektor nie ma wątpliwości, że strona polska poradzi sobie z tym projektem, ma jednak wątpliwości co do strony niemieckiej, która nie jest chętna do zmiany swojego podejścia. Opinia Wydziału na ten temat została przekazana Prezydentowi K. Sosce, który w najbliższym czasie podejmie decyzję w tej sprawie.

J. Balicka – uważa, że koszty całej inwestycji (16 mln zł) mogą być przeszacowane. Za te środki można wybudować i wyposażyć nowy obiekt. Nawiązując do kwestii ochrony danych zasugerowała, by dyr. Horoszko nawiązał ścisłą współpracę z Technoparkiem Pomerania i w ramach umowy in-house zawarł umowę na przekazywanie danych.

U. Pańka – uznała, że 16 mln zł to duża kwota, jednak nie należy podważać kosztorysu wykonanego przez specjalistę. Przypomniała, że jest to budynek zabytkowy. Podkreśliła, że jeśli chcemy pełnić funkcję metropolitalną to powinniśmy inwestować w instytucje kultury.

J. Kimber – zaapelowała o konsekwencję radnych w podejmowaniu decyzji finansowych. Przypomniała zadanie „Budowa amfiteatru – sceny letniej i zagospodarowanie terenu na pl. Teatralnym 1”, które po wielu staraniach zostało wprowadzone do budżetu 2018/2019 roku, a następnie, głosami radnych, z tego budżetu usuniete.

J. Balicka – złożyła wniosek o ponowne wprowadzenie do budżetu Miasta 2018 roku tej inwestycji.

W głosowaniu: za – 7, przeciw – 0, wstrzym. – 3 Komisja zaopiniowała ww. wniosek pozytywnie.


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie wniesiono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Katarzyna Kamińska
Główny Specjalista BRM
 Rafał Niburski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2018/02/08
odpowiedzialny/a:
Katarzyna Kamińska
wprowadził/a:
Katarzyna Kamińska
dnia:
2018/03/07 15:16:52
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2018/03/07 15:16:52 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2018/02/15 15:10:20 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2018/02/08 12:16:16 Nowa pozycja