przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-3/32/15
Z POSIEDZENIA WYJAZDOWEGO 
KOMISJI DS. GOSPODARKI KOMUNALNEJ, REWITALIZACJI I OCHRONY ŚRODOWISKA
Z DNIA 10 WRZEŚNIA 2015 ROKU


Początek posiedzenia - 12:00
Zakończenie posiedzenia - 14:00

Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Marek Duklanowski - Przewodniczący Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Wizja lokalna na terenie b."UNIKONU" (zapoznanie się z informacjami mieszkańców osiedla nt. uciążliwej działalności na terenie zakładu).
3. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Wizja lokalna na terenie b."UNIKONU" (zapoznanie się z informacjami mieszkańców osiedla nt. uciążliwej działalności na terenie zakładu).


Przewodniczący Komisji M.Dukalnowski- powitał mieszkańców, przypomniał  zebranym,  iż jest to kolejna wizyta radnych  na terenie  po byłej fabryce UNIKON. Po pierwszym  działającym podmiocie jako radni wprowadziliśmy zapisy w planie zagospodarowania ograniczające składowanie jednych uciążliwych materiałów, Niestety   pojawiły się inne wraz z kolejnym przedsiębiorcą.

p. Dumański EOROBROKER- są firmą która dzierżawi od syndyka jedną z części placu ,zajmują się dostawą biomasy do elektrowni, mają swoje kontrakty, nie mogą z dnia na dzień przenieść działalności, ale są otwarci(jeżeli  miasto wskaże im teren na działalność chętnie ja przeniosą). Jako firma   nie wiedzieli, że obok jest osiedle Na placu znajduje się zrębka drzewa, trocin. Raz pojawiła się wysłodki na placu – na wniosek mieszkańców zrezygnowali z niej.

Następnie głos zabrali mieszkańcy :

E. Durka- jest mieszkanką (za płotu  50 m )  najpierw otworzono  składowisko odpadów budowlanych, potem w tym samym miejscu inny podmiot  składowisko odpadów tartacznych. Oprócz  hałasu nocnego  i smrodu dołącza również pylenie. Były na ich wniosek robione pomiary poziomu hałasu (przekroczenia niewielkie), ich zdaniem było to badanie niewłaściwe. Na placu wytwarza się proces gnilny z powodu lania wody na hałdy. .Obietnice właściciela są bez pokrycia. Oczekują, że radni wpłyną, na panią syndyk.

P. Jastrzębska- urząd wydając pozwolenie na działalność  nie pytał mieszkańców o zgodę. Są  zrozpaczeni brakiem pomocy znikąd.

Radny Dzikowski  - wnosi o wystąpienie  do właściciela z zapytaniem  jaką stosują technologię przetwarzania biomasy, czy  posiadają  stosowne  zezwolenie RDOŚ.

Jodtko- dziś jest spokojnie, bo jest informacja o posiedzeniu komisji, ale w nocy hałas jest nie do wytrzymania. Zawiadamiali SM i policję – oni też są bezsilni.

Radna J. Bródka- musimy doprowadzić do współpracy pomiędzy miastem a syndykiem, który zawiaduje terenem.

Radny H.Jerzyk- posiada informację, że teren został zbyty – prosi o udzielenie informacji o stanie prawnym  terenu bo  byłej  fabryce „Unikonu” przy ul. Szosa Stargardzka 38-40 w Szczecinie (wyszczególnienie wszystkich aktualnych właścicieli).

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zamkniecie dzielności, ale teren jest prywatny 9zawiaduje nim syndyk).

p. Potyrała – jakiej pomocy mogą udzielić jej radni?  Pylenie powoduje, że chorzy na astmę nie mogą normalnie funkcjonować.

Przewodniczący Rady Osiedla  Płonia - Smerdnica J.Kalita - podkreślił w swej wypowiedzi, że jedną z kluczowych uciążliwości jest zakłócanie ciszy nocnej.   

Radny Stankiewicz- współczuje mieszkańcom, nie wolno zostawić tak tego problemu.

Przewodniczący  Komisji podsumowując powiedział, iż zorganizuje w tej sprawie spotkanie komisji z udziałem szerszego grona. Przede wszystkim wydziału GKiOŚ U.M. celem przedstawienia wyników kontroli, niestety nie mamy wpływu jako miasto na działania syndyka. . Jednak problem mieszkańców nie może zostać bez echa.  Wystąpi do WGN o określenie stanu formalno-prawnego terenu, a także właściciela firmy z prośba o udzielenie odpowiedzi na pytanie radnego W. Dzikowskiego.


Ad. pkt. 3.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodniczący Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Marek Duklanowski

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2015/09/04
odpowiedzialny/a:
wprowadził/a:
Beata Tubacka
dnia:
2015/09/25 11:36:22
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Beata Tubacka 2015/09/25 11:36:22 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/09/11 11:32:43 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/09/04 14:46:20 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/09/04 14:40:30 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/09/04 14:37:26 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2015/09/04 14:32:45 Nowa pozycja