przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

PROTOKÓŁ NR 0063-1/46/16
Z POSIEDZENIA 
KOMISJI DS. BUDŻETU I FINANSÓW
Z DNIA 4 STYCZNIA 2016 ROKU


Początek posiedzenia - 08:30
Zakończenie posiedzenia - 10:00

Posiedzenie Komisji otworzyła i przewodniczyła obradom p. Jolanta Balicka - Przewodnicząca Komisji.


W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.


Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodnicząca zaproponowała następujący porządek dzienny posiedzenia:


1. Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
2. Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.
3. Zwolnienia z podatku od nieruchomości jako zachęta dla przedsiębiorców w Gminie Miasto Szczecin na przykładzie Uchwały Nr VI/87/15 z dna 24.03.2015 r. w sprawie w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis na tworzenie nowych miejsc pracy oraz Uchwały Nr XII/269/15 z dnia 27.10.2015 r. w sprawie w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej na inwestycje początkowe.
4. Sprawy różne i wolne wnioski.


Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.


Nie zgłoszono.


Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołów z ostatnich posiedzeń Komisji.


Komisja w wyniku głosowania przyjęła protokoły z dnia :

  • 4 grudnia:  za - 7 jednomyślnie
  • 14 grudnia  za- 7 jednomyślnie
  • 15 grudnia za- 7  jednomyślnie


Ad. pkt. 3.
Zwolnienia z podatku od nieruchomości jako zachęta dla przedsiębiorców w Gminie Miasto Szczecin na przykładzie Uchwały Nr VI/87/15 z dna 24.03.2015 r. w sprawie w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis na tworzenie nowych miejsc pracy oraz Uchwały Nr XII/269/15 z dnia 27.10.2015 r. w sprawie w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej na inwestycje początkowe.


D. Brzozowska- Dyrektor WPiOL–w  2015 roku szczecińscy radni przyjęli  uchwały mające zachęcić do rozwoju przedsiębiorczości oraz inwestowania w mieście w zakresie przepisów dotyczących zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis na tworzenie nowych miejsc pracy oraz zwolnień z podatku od nieruchomości w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej na inwestycje początkowe. Uchwała Nr VI/ 87/15  dotyczy przedsiębiorców działających na terenie Szczecina. Zakłada, że przedsiębiorca, który stworzy dodatkowe miejsca pracy zostanie zwolniony z podatku od nieruchomości na okres do 24 miesięcy.

Iwona Frydrychowicz Kierownik Referatu Orzecznictwa i Kontroli Podatkowej WP i OL-  przedsiębiorca musi jednak utrzymać stworzone miejsca pracy przez co najmniej 24 miesiące po ustaniu zwolnienia podatkowego. Ustalenia, te zostały zwarte  bo  miasto nie chce  dopuszczać do sytuacji, kiedy przedsiębiorca będzie chciał utworzyć miejsca pracy tylko po to, aby otrzymać zwolnienie podatkowe. Jego wysokość zależy m.in. od ilości stworzonych miejsc pracy oraz kosztów ich wprowadzenia. Lokalni przedsiębiorcy są zainteresowani przepisami uchwały, ale nie chcą z nich korzystać.

Radny J. Jagielski-  jakie jest zainteresowanie, jaka wielkość  zwolnień jest zaplanowana  z tego tytułu.

I. Frydrychowicz– zainteresowanie było spore, pytań od przedsiębiorców wiele, ale wynika z tego iż chcą najpierw przeanalizować te zapisy. Mamy sygnały, że wnioski dotyczące  zwolnień  mogą pojawić się w tym roku. Miasto zaplanowało 900 tys. złotych rocznie na zwolnienia z tego tytułu.

Przewodnicząca Komisji J. Balicka-  nawiązała do rozdz. 3 par. 3  pkt. 6 obowiązującej uchwały. Udzielenie pomocy de mini mis na tworzenie nowych miejsc pracy  przewiduje zatrudnienie osób na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu, czy dopuszcza się również udzielnie pomocy zakladowi zatrudniającemu pracowników na umowę zlecenie.

I. Frydrychowicz- tak , ale na bazie umowy o pracę.

Przewodnicząca Komisji J. Balicka-  nawiązała do rozdz. 2 par. 2.1.   pkt. 4 i 5  obowiązującej uchwały  – z czego wynikają  wyłączenia  z pomocy.

I.  Frydrychowicz-   ww. pkt. dot. wyłączeń  wspólnotowych;  wynikały z analiz.  Uważają, że te działalności nie wymagają wsparcia.

Radny J. Jagielski-  zapytał dlaczego uchwałą nie mogą być objęte te zakłady, które podejmują proces restrukturyzacji/ działania naprawcze.

I.  Frydrychowicz- uchwała ta, zgodnie z prawem nie może obejmować podmiotu zajmującego się restrukturyzacją, na etapie zgłoszenia nie może przystąpić do programu.

Przewodnicząca Komisji podsumowując dyskusję, poprosiła o przekazanie do dnia 15 stycznia 2016 informacji nt. wniosków, które zostały złożone w przedmiotowej sprawie.

I.  Frydrychowicz– przygotują informacje dla komisji.

Radny M. Matias- zwolniliśmy przedsiębiorców na kwotę 600 tys.  a uzyskaliśmy 21 etatów? Czy ekonomicznie ma to sens?

A. Buwelski Dyrektor WOiB- nikt nie zainwestuje w Szczecinie, tylko dla zwolnienia z podatku.

I.  Frydrychowicz –nawiązała do II-giej uchwały w sprawie zwolnień od podatku, przedstawiła radnym odpowiedzi, które zostały opracowane na bazie pytań zadanych przez komisję podczas wcześniejszego posiedzenia:  

  1. Dlaczego nie przewiduje się wynajmu na produkcję?
  2. Do jakiego okresu można przedłużyć zwolnienie?
  3. Dlaczego jest osobny program de minimis na zatrudnienie i osobny program inwestycyjny?

Ad 1. Zwolnienie z podatku przedsiębiorców wynajmujących nieruchomości, skutkuje dla nich podwójną korzyścią (dochody z wynajmu oraz zwolnienie z podatku), nie ma przy tym żadnych instrumentów umożliwiających Gminie spowodowanie, że zwolnienie z podatku przełoży się na niższy czynsz dla najemców nieruchomości. Ponadto, projekt uchwały w tym zakresie jest zbieżny z warunkami uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Zastosowanie uchwały do podatników wynajmujących nieruchomości na działalność stricte produkcyjną, wiąże się  m. in.:

  • z koniecznością zdefiniowania w uchwale działalności produkcyjnej (z uwzględnieniem odpowiednich kodów PKD). Definicja taka nie funkcjonuje na gruncie prawa unijnego ani krajowego, a jest wskazana dla prawidłowego realizowania zwolnienia  z podatku,
  • z  obowiązkiem utrzymania przez podatnika  działalności produkcyjnej przez okres 3 lub 5 lat,  przy czym należy mieć na uwadze, iż wobec faktu, że to nie podatnik prowadzi działalność produkcyjną, ale najemca jego pomieszczeń, spełnienie ww. warunku  stanowić będzie dla  duże ryzyko utraty prawa do zwolnienia. Z informacji medialnych  wynika, że przedsiębiorcy realizujący inwestycje pod wynajem w Szczecinie nie mają problemów z pozyskaniem najemców (Nort West Logistic Park).

Ad 2. Rozporządzenie krajowe z dnia 9 stycznia 2015 r. w sprawie warunków udzielania zwolnień z podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną, pomoc na kulturę i zachowanie dziedzictwa kulturowego, pomoc na infrastrukturę sportową i wielofunkcyjną infrastrukturę rekreacyjną oraz pomoc na infrastrukturę lokalną nie narzuca maksymalnych okresów na jakie może być udzielane zwolnienie. Jednakże to samo rozporządzenie, uwzględniając przepisy rozporządzenia KE (UE) 651/2014, uzależnia udzielenie zwolnienia od dochowania warunku utrzymania działalności, w związku z którą udzielana jest pomoc, przez okres 3 lat w przypadku MŚP  i 5 lat w przypadku przedsiębiorstwa dużego. W związku z tym, niezasadnym byłoby zwalnianie na okres dłuższy niż wynosi obowiązek utrzymania działalności (kwestie monitoringu pomocy).

Ad 3.Powiązanie realizacji inwestycji początkowej z zatrudnieniem pracowników wiąże się   z dodatkowymi zobowiązaniami  przedsiębiorcy, a mianowicie z obowiązkiem zatrudnienia   w określonym terminie zadeklarowanej w zgłoszeniu liczby pracowników. Wiadomym jest, że nie każdy przedsiębiorca chcący skorzystać ze wsparcia pomocowego ze strony miasta w związku z realizacją inwestycji początkowej planuje zwiększać zatrudnienie, tak jak nie każdy przedsiębiorca planujący zatrudnić pracowników zamierza realizować równocześnie nową inwestycję. Zaproponowane w dwóch uchwałach zwolnienia, pozwalają na skorzystanie z nich tym, którzy chcą tylko zatrudniać, tym którzy chcą tylko inwestować a także tym, którzy będą inwestować i zatrudniać.

 Zwolnienie z podatku od nieruchomości w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej, jest uchwalane na podstawie krajowego rozporządzenia, które w swych zapisach określa tzw. warunki brzegowe udzielania pomocy publicznej. Uchwałodawca jest więc mocno ograniczony w zakresie kształtowania warunków zwolnienia. Program taki jest skierowany wyłącznie do podatników, którzy zrealizują inwestycję początkową, ponosząc określone nakłady finansowe. Przy czym pomoc może być udzielana w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych liczonych w oparciu o  koszty realizacji inwestycji lub w oparciu o koszty wynagrodzenia, jakimi są całkowite koszty pomocy, które beneficjent ponosi z tytułu zatrudnienia. Beneficjent sam wskazuje od których kosztów ma być wyliczana maksymalna intensywność pomocy, mając na względzie ich wyższy poziom. Udzielenie pomocy w oparciu o koszty zatrudnienia nie zwalnia podmiotu z obowiązku realizacji inwestycji początkowej. Przedsiębiorcy, którzy planują zwiększyć zatrudnienie, bez przedsięwzięć inwestycyjnych, mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis na zatrudnienie. Obecnie funkcjonuje w Gminie Miasto Szczecin uchwała RM Nr VI/87/15 z dnia 24 marca 2015 r. na podstawie której, przedsiębiorcy tworzący nowe miejsca pracy mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości. Pomoc de minimis jest mniej restrykcyjna niż pomoc regionalna na inwestycje, w związku z czym więcej podatników może skorzystać z tej formy pomocy.

Radny M. Matias-  czy można  korzystać z dwóch uchwał równocześnie?

I.  Frydrychowicz - tak , ale do limitu.

Radny M. Matias- czy jest rejestr kto otrzymał  zwolnienie i na jaką kwotę.

I.  Frydrychowicz - jest wszystko na stronach internetowych, są zobowiązania do publikacji sprawozdań, ale dane osobowe są tajne.

Radny M. Matias- czy współpracują z Państwową Inspekcją Pracy?

I.  Frydrychowicz - nie,  jest to poza nami/kosztem jest  wynagrodzenie i nie mogą wchodzić w inne uwarunkowania.


Ad. pkt. 4.
Sprawy różne i wolne wnioski.


Nie zgłoszono.




Na tym posiedzenie zakończono.



Protokołowała Przewodnicząca Komisji
 
Beata Tubacka
Główny Specjalista BRM
 Jolanta Balicka

udostępnił:
BRM
wytworzono:
2015/12/29
odpowiedzialny/a:
Katarzyna Kamińska
wprowadził/a:
Katarzyna Kamińska
dnia:
2016/01/21 11:16:20
historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Katarzyna Kamińska 2016/01/21 11:16:20 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/01/08 14:41:23 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/01/08 14:41:12 Nowa pozycja
Beata Tubacka 2016/01/08 12:49:08 Nowa pozycja
Katarzyna Kamińska 2015/12/29 14:37:34 Nowa pozycja