Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  

Zasłużeni obywatele

Marek Jan Tałasiewicz

Data przyznania: 2021/06/28
Kadencja: VIII
Wnioskodawca: Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej

Marek Jan Tałasiewicz (ur. 23 sierpnia 1943 w Kielcach) – polski polityk związany ze Szczecinem, nauczyciel akademicki. W latach 1990–1998 wojewoda szczeciński, w latach 2014–2015 wojewoda zachodniopomorski, były wiceprezes Stoczni Szczecińskiej Porta Holding (SSPH), były doradca prezydenta Szczecina. Od lat 50. mieszka w Szczecinie. Pracował jako starszy konstruktor w Biurze Projektowo-Konstrukcyjnym Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego.

W wyborach samorządowych w 1990 r. uzyskał mandat radnego Rady Miejskiej Szczecina, był jej delegatem do Sejmiku Samorządowego Województwa Szczecińskiego. W latach 1990–1998 sprawował urząd pierwszego solidarnościowego wojewody szczecińskiego.
Po odejściu ze stanowiska był wiceprezesem zarządu Stoczni Szczecińskiej Porta Holding (SSPH). Został również prezesem zarządu Morskiej Bazy Paliw Płynnych „Porta Petrol” S.A. w Szczecinie. Powrócił do wykonywania zawodu nauczyciela akademickiego (w Katedrze Europeistyki Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu).

W wyborach samorządowych w 1998 r. uzyskał mandat radnego sejmiku zachodniopomorskiego z ramienia AWS (był działaczem Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego). Należał do założycieli Platformy Obywatelskiej w regionie.

W 2007 został p.o. dyrektora Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i pracował w tej agencji do 2008 r. Został też doradcą prezydenta Szczecina, Piotra Krzystka. W 2010 ponownie wybrany do sejmiku (z listy PO), następnie objął funkcję przewodniczącego sejmiku.
12 marca 2014 r. Marek Tałasiewicz został powołany na stanowisko Wojewody Zachodniopomorskiego. Złożył rezygnację wraz z dymisją rządu Ewy Kopacz po wyborach parlamentarnych przeprowadzonych 25 października 2015 r. Zakończył urzędowanie 8 grudnia 2015.

 

Marek Tałasiewicz przyjął Medal za Zasługi dla Miasta Szczecina z rąk Przewodniczącej Rady Miasta Renaty Łażewskiej, w dn. 5 lipca 2021 r. podczas II uroczystej sesji Rady Miasta Szczecin.


udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2021/07/23, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2021/07/30 10:11:51
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2021/07/30 10:11:51 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2021/07/30 10:09:00 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2021/07/23 13:48:52 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2021/07/23 13:38:17 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2021/07/23 13:37:59 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2021/07/23 13:37:45 nowa pozycja