Zasłużeni obywatele
Tadeusz Puszkin
Data przyznania: 2011/08/29Kadencja: VI
Wnioskodawca: Jan Stopyra Przewodniczący Rady Miasta Szczecin
Tadeusz Puszkin, ur. 04 września 1932 r. w Żurne. W Wyższej Szkole Ekonomicznej na Wydziale Transportu a następnie na Politechnice Szczecińskiej ukończył studia II stopnia na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu. Wieloletni dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania osiągnął dla przedsiębiorstwa i Szczecina następujące efekty:
- budowa nowoczesnego zaplecza technicznego
- wprowadzenie nowoczesnego sprzętu do wywozu odpadów
- wprowadzenie nowoczesnego sprzętu do letniego i zimowego oczyszczania ulic
- wprowadzenie nowej organizacji wywozu odpadów dla zmieniającej się struktury odpadów - wprowadzenie wielkogabarytowych pojemników
- wzorem doświadczeń węgierskich utworzono i wprowadzono tzw. „wysypiska zorganizowane", przykrywanie śmieci warstwami izolacyjnymi.
- wyposażono przedsiębiorstwo w sprzęt do wielosezonowego oczyszczania ulic
- wyposażono przedsiębiorstwo w sprzęt do działań w przypadku awarii w infrastrukturze technicznej Miasta
W MPO w Szczecinie prowadzono badania przydatności do eksploatacji sprzętu produkowanego w wytwórniach urządzeń komunalnych w Łodzi, Warszawie. Dla ww. celów i określenia rozwoju kierunków rozwoju przedsiębiorstwa powołano w MPO ośrodek badawczo-rozwojowy.
MPO przez wiele lat było najlepsze w kraju z porównywalnym poziomem z przedsiębiorcami krajów zachodniej Europy. Warunki pracy załogi MPO i poziom techniczny stały się podstawą, że w przedsiębiorstwie podejmowali pracę absolwenci szczecińskich uczelni o różnych specjalizacjach Wartość komunalnych przedsiębiorstw otworzyła nowy rynek pracy dla absolwentów. Tą problematykę m.in. reprezentował Tadeusz Puszkin powołany przez Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki na członka Rady Społecznej Politechniki Szczecińskiej. Dla komunalnych załóg i społeczności Szczecina MPO w 1969 roku przekazało do dziś świetnie działający Dom Kultury „Słowianin". Powyższe efekty pracy po prostu „czysty Szczecin" stały się podstawą powierzenia Szczecinowi organizacji pierwszego Polskiego Kongresu Oczyszczania Miast w 1974 roku. Towarzyszącą kongresowi była na Podzamczu wielka wystawa handlowa sprzętu europejskich producentów dla oczyszczania miast.
Kilkunastoletnia praca w MPO może być skwitowana, że europejski poziom przedsiębiorstwa oceniany w czasie międzynarodowych kongresów, stał się powodem, że po przemianach ustrojowych MPO - jako pierwsze znalazło chętnych za granicą do przejęcia przedsiębiorstwa w nowe władanie. Praca Tadeusza Puszkina na wojewódzkim szczeblu kierowania przedsiębiorstwami komunalnymi skutkowała ścisłą współpracą ze wszystkimi władzami samorządowymi, co skutkowało rozwojem komunalnych inwestycji. Szczecin jest tego przykładem, w nim np. przygotowanie do realizacji Trasy Zamkowej.
W okresie pracy w gospodarce komunalnej Tadeusz Puszkin pełnił funkcję przewodniczącego komisji doradczej ds. oczyszczania miast przy Ministrze Gospodarki Komunalnej. Wiele szczególnego działania poświęcał opiece nad miejscami walki i męczeństwa, których ziemia szczecińska posiada wiele - w Szczecinie, Siekierkach, Gazdowicach, Gryfine, Chojnie, Stargardzie i Kamieniu Pomorskim. Szczecińskie uznawane było w kraju za wyjątkowo troszczące się o miejsca wali i męczeństwa. Po paru dziesięcioletniej pracy w gospodarce komunalnej i mieszkaniowej Szczecina i województwa Tadeusz Puszkin kontynuował pracę w Polskiej Żegludze Morskiej w Szczecinie w dziedzinie inwestycji i remontów lądowych. Nie są to już działania w ramach gospodarki komunalnej stanowiących najważniejsze części zadań samorządów lokalnych, ale jako efekty na rzecz załogi PŻM również w sposób istotny przysporzyły Szczecinowi chluby.
- udostępnił:
- Biuro Rady Miasta
- wytworzono:
- 2016/06/02
- odpowiedzialny/a:
- Marta Klimek
- wprowadził/a:
- Marta Klimek
- dnia:
- 2016/06/02 14:17:52
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Marta Klimek | 2016/06/02 14:17:52 | nowy wpis |
Marta Klimek | 2016/06/02 14:02:38 | nowy wpis |