Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  

Zasłużeni obywatele

Zbigniew Ligierko

Data przyznania: 2012/01/16
Kadencja: VI
Wnioskodawca: Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Szczecina i Pomorza Zachodniego „Business Club Szczecin"

Zbigniew Ligierko - ur. 16 września 1945 r. w Matcze. Członek-założyciel Business Clubu, od początku zasiada w Kapitule Stowarzyszenia. Przez wiele lat pracował na kierowniczych stanowiskach w przedsiębiorstwach gospodarki morskiej w Szczecinie. Konsul honorowy Meksyku i dziekanem korpusu konsularnego w Szczecinie, aktywny uczestnik życia społeczno-gospodarczego w Szczecinie. Właśnie dzięki staraniom Pana Zbigniewa Ligierki w zakończeniu regat The Tali Ships' Races w 2007 roku uczestniczył żaglowiec meksykańskiej marynarki wojennej „Cuauhtemoc".

Pan Zbigniew Ligierko wraz z Panem Włodzimierzem Matuszewskim kierował szczecińskim Oddziałem Polskich Linii Oceanicznych w Gdyni. Czyniąc to w sposób profesjonalny, z wielkim zaangażowaniem i wszechstronną znajomością światowego rynku żeglugowego. Pan Zbigniew Ligierko uchronił szczecińską placówkę PLO przed likwidacją, która mogła być konsekwencją upadku armatora w Gdyni. Zmiany zachodzące w polskiej gospodarce umożliwiły sprawnym menedżerom, a do takich zaliczał się Pan Zbigniew Ligierko, prywatyzację i przekształcenie Oddziału PLO w Szczecinie - w samodzielną spółkę armatorską pod nazwą Euroafrica Linie Żeglugowe w Szczecinie. Dzięki temu zachowane zostały dotychczasowe stanowiska pracy, a po pewnym okresie - wraz z rozwojem firmy - utworzono nowe. Dziś Euroafrica jest drugim co do wielkości armatorem polskim, związanym trwale z naszym miastem i regionem.

Należy również docenić fakt zaangażowanej działalności Pana Zbigniewa Ligierki na rzecz tworzenia konsulatów honorowych obcych państw. Zmiany ustrojowe spowodowały wyprowadzenie ze Szczecina instytucji centralnych oraz likwidację konsulatów obcych państw, co groziło marginalizacją naszego miasta. Zbigniew Ligierko po objęciu funkcji konsula honorowego Meksyku i wyborze na dziekana korpusu konsularnego, podjął aktywne działania powodujące zmiany na mapie dyplomatycznej Polski w postaci utworzenia 13 konsulatów honorowych w naszym mieście. Obecnie dzięki działalności konsulów honorowych życie gospodarcze, kulturalne i społeczne w Szczecinie zostało wzbogacone i zdynamizowane.

Zbigniew Ligierko jako dziekan Korpusu Konsulów Honorowych utrzymuje ożywione kontakty z Korpusem Wielonarodowym NATO w Szczecinie, czym tworzy klimat sympatii i życzliwości dla naszego miasta, a to z kolei przekłada się na pozytywny wizerunek Szczecina w Europie.


udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2016/06/02, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2016/06/02 14:30:58
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2016/06/02 14:30:58 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2016/06/02 14:25:47 nowa pozycja