Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  

Zasłużeni obywatele

Ryszard Karger

Data przyznania: 2011/01/14
Kadencja: VI
Wnioskodawca: Polska Żegluga Morska

Ryszard Karger, ur. 01.03.1928 r. w Warszawie. Od początku swojej kariery zawodowej był związany ze Szczecinem i regionem zachodniopomorskim. Od 1957 zatrudniony w Polskiej Żegludze Morskiej, był głównym twórcą przemiany PŻM z lokalnej firmy żeglugowej w dużego międzynarodowego armatora. Był też najdłużej urzędującym dyrektorem naczelnym przedsiębiorstwa i jedynym, który piastował tę funkcje dwukrotnie.

Ryszard Karger w trakcie swojej długiej kariery zawodowej podjął wiele odważnych decyzji, które sprawiły, że Polska Żegluga Morska stała się wizytówką Szczecina na wszystkich morzach i oceanach świata. To właśnie on zainaugurował tzw. akcję antyczarterową, dzięki której PŻM wyszła z rynku bałtyckiego na szerokie oceany, to Ryszard Karger utworzył linie zachodnioafrykańską, która z ogromnym powodzeniem łączy Szczecin z portami czarnego lądu już od ponad 50 lat, to również on zbudował pierwsze połączenie promowe pomiędzy Pomorzem Zachodnim a południową Szwecją i on wreszcie podpisał jedną z najważniejszych umów inwestycyjnych w historii PŻM, określaną do dziś mianem kontraktu stulecia. Wszystkie te inicjatywy były kamieniami milowymi w rozwoju Polskiej Żeglugi Morskiej i dzięki nim przedsiębiorstwo mogło się rozwijać i przyjmować do pracy tysiące nowych pracowników. Korzystało na tym miasto i cały region zachodniopomorski.

Lata, gdy Ryszard Karger piastował funkcję dyrektora naczelnego wszyscy zgodnie nazywają „złotymi latami" PŻM. Oprócz talentów służących rozwojowi firmy, miał on też - jako szef armatora - wyjątkowy stosunek do wszystkich zatrudnionych pracowników. Jego dbałość o ludzkie potrzeby skutkowała m.in. licznymi inwestycjami budowlanymi, które w Szczecinie powstały z jego inicjatywy. Znana była również jego hojność wobec lokalnych placówek użyteczności publicznej takich jak szpitale, szkoły czy ośrodki kultury. Kiedy za dyrektora Kargera bogaciła się PŻM, bogacili się również mieszkańcy miasta i regionu.

Ryszard Karger jest niewątpliwie jednym z najważniejszych obywateli Szczecina, którzy osiedlili się tu w okresie powojennym. Dzięki jego rozwadze i śmiałym decyzjom możliwym było stworzenie obecnej potęgi PŻM jako jednego z największych światowych armatorów.


udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2016/06/02, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2016/06/02 14:14:41
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2016/06/02 14:14:41 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2016/06/02 13:46:01 nowa pozycja