Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  

Zasłużeni obywatele

Prof. Stanisław Musielak

Data przyznania: 2010/01/12
Kadencja: V
Wnioskodawca: Bazyli Baran Przewodniczący Rady Miasta Szczecin

Prof. Stanisław Musielak jest twórcą kierunku geografii na Uniwersytecie Szczecińskim oraz wieloletnim dyrektorem Instytutu Nauk o Morzu. Instytut ten, jako pierwszy w historii Pomorza Zachodniego uzyskał w 2003 roku prawa do nadawania stopnia doktora nauk o Ziemi i w zakresie geografii.

Stanisław Musielak już na czwartym roku studiów w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku został asystentem w zakładzie geologii, gdzie przepracował 23 lata. Był inicjatorem nowoczesnych badań polskiej geologii morza oraz morskiej strefy brzegowej. W 1971 roku wyjechał na zagraniczny staż podczas którego brał udział w szeregu morskich ekspedycji u wybrzeży mórz: Kaspijskiego, Czarnego, Białego i Bałtyku. Efektem jednej z tych ekspedycji była praca doktorska obroniona na Uniwersytecie im. Łomonosowa w Moskwie.

Pod koniec lat 80 Profesor Musielak wspólnie z Profesorem Furmańczykiem uczestniczyli w opracowaniu dokładnej mapy strefy brzegowej w oparciu o zdjęcia lotnicze. Tak skonstruowana mapa fotointerpretacyjna zyskała dużą sławę w kraju i za granicą. Osiągnięcia naukowe Profesora zwróciły uwagę władz nowopowstałego Uniwersytetu Szczecińskiego, który zaproponował przejście do Szczecina stwarzając możliwość kontynuowania i rozwoju badań. Profesur Musielak został pełnomocnikiem rektora ds. organizacji Instytutu Oceanologii i Ochrony Morza. W tym czasie na Zamku Książąt Pomorski odbyła się ogólnopolska dyskusja z udziałem największych autorytetów w dziedzinie oceanologii nad kształtem i zakresem prac badawczych jakimi miał zajmować się utworzony w 1990 roku Instytut Nauk o Morzu. Funkcję tę pełnił przez dwie kolejne kadencje. W 1991 roku Profesor Musielak został dziekanem Wydziału Biologii i Nauk o Morzu, przekształconego później w Wydział Nauk Przyrodniczych.

Od wielu lat prof. Stanisław Musielak jest członkiem Komitetu Badań Morza Polskiej Akademii Nauk. Jest także w składzie redakcyjnym rad redakcyjnych ogólnopolskich czasopism takich jak: "Czasopismo Geograficzne, Peribalticum, Oceanological and Hydrobiological Studies.


udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2016/05/25, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2016/05/25 10:33:19
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2016/05/25 10:33:19 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2016/05/25 10:32:59 nowa pozycja