Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  

Zasłużeni obywatele

Andrzej Burkowski

Data przyznania: 2012/04/11
Kadencja: VI
Wnioskodawca: Jan Stopyra Przewodniczący Rady Miasta Szczecin

Andrzej Burkowski - w 1979 r. w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej objął stanowisko Zastępcy Dyrektora ds. Rozwoju, a po trzech latach Zastępcy Dyrektora ds. Eksploatacji. W tym okresie zwiększył się zasięg przedsiębiorstwa na obszar ówczesnego województwa. Andrzejowi Burkowskiemu przyszło pracować również w terenie, zarządzając Zakładami Energetyki Cieplnej (ZEC) m.in. w Goleniowie, Świnoujściu, Stargardzie Szczecińskim. Łobzie, Policach i wielu innych. 

Od 1994 roku głosami poparcia załogi oraz Zarządu Miasta i po wygranym konkursie - został Dyrektorem Naczelnym WPEC-u i kieruje firmą przez kolejne siedemnaście lat. 

Prezes Burkowski przeprowadził firmę przez pasmo zmian, najpierw zasięg regionalny, potem lokalny, kotłownie koksowe, po nich system ciepłowniczy, chwilę dalej proces prywatyzacyjny, potem restrukturyzacja, teraz nowe standardy, projekty unijne, nabywanie udziałów w PEC-ach.

Najpierw SEC przekazano Gminie i firma stała się jednoosobową Spółką prawa handlowego ze 100% udziałem Miasta Szczecin. Potem sprzedano udziały niemieckiemu konsorcjum. Prezes pewnie przeprowadził firmę przez te ważne i trudne etapy w historii SEC, zachowując stabilność i doskonałą kondycję spółki. Dokonane zmiany nie byłyby możliwe do osiągnięcia w sposób płynny i stateczny bez Jego umiejętności dostosowania się do otoczenia, godzenia sprzecznych interesów, czy dialogu z diametralnie różnymi poglądami. 

Na oczach pracowników Prezes Andrzej Burkowski stawał się bardziej menadżerem niż inżynierem. Nadal ciepłownik otwarty na techniczne aspekty funkcjonowania przedsiębiorstwa, nowe technologie i nowinki, ale coraz bardziej angażował się w zdobywanie wiedzy ekonomicznej j z zakresu zarządzania, aby dostosować firmę do nowych warunków rynkowych.  


udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2016/06/02, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2016/06/02 14:30:36
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2016/06/02 14:30:36 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2016/06/02 14:28:07 nowa pozycja