Przejdź do głównego menu Przejdź do treści

Honorowi Obywatele Miasta Szczecin

Ks. Arcybiskup prof. dr hab. dr h.c. Kazimierz Majdański

Ks. Arcybiskup prof. dr hab. dr h.c. Kazimierz Majdański urodził się 1.03.1916 r. w Małgowie (ziemia kaliska) jako trzynaste dziecko Józefa i Rozalii Majdańskich. W 1934 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku.

Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany przez Gestapo wraz z profesorami i alumnami Seminarium 7.11.1939 r. Odtąd był więziony kolejno we Włocławku, Lądzie, Sachsenhausen i Dachau. W Dachau został poddany zbrodniczym doświadczeniom pseudomedycznym. Po uwolnieniu obozu (29.04.1945 r.) otrzymał w Paryżu święcenia kapłańskie (29.07.1945 r.). Następnie odbył studia we Fryburgu Szwajcarskim.

Po powrocie do Polski pracował najpierw w duszpasterstwie, następnie był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownych we Włocławku i przez ponad 18 lat redaktorem naczelnym "Ateneum Kapłańskiego". W 1956 r. zorganizował krajowe duszpasterstwo lecznictwa i kierował nim. Współorganizował Komisję Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rodzin.

Mianowany przez bł. Papieża Jana XXIII biskupem pomocniczym we Włocławku w dniu 19.11.1962 r., otrzymał sakrę biskupią 24.03.1963 r. z rąk Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Brał czynny udział w pracach II Soboru Watykańskiego.

Jako wykładowca, redaktor i duszpasterz interesował się w sposób szczególny problematyką rodzinna. Założył pierwszy w świecie akademicki Instytut Studiów nad Rodziną (29.04.1975 r.). Na życzenie Papieża Jana Pawła II brał udział w przygotowaniach Synodu biskupów o rodzinie 1980 r., a także przebiegu Synodu. Uczestniczył w tworzeniu Papieskiej Rady Rodziny. W latach 1981-1993 był członkiem Prezydium tejże Rady.

Jako były więzień obozów angażuje się w dawanie świadectwa o martyrologii duchowieństwa polskiego w czasie II wojny światowej. Przewodniczył sekcji badań historycznych nad stratami Kościoła katolickiego w okresie II wojny światowej. W 1970 r. przedstawił Papieżowi Pawłowi VI i Watykańskiemu Sekretariatowi Stanu memoriał nt. strat duchowieństwa polskiego w hitlerowskich obozach koncentracyjnych. W 1975 r. składał w Monachium zeznania podczas procesu byłego lekarza hitlerowskiego, dr. H. Schutza, szefa stacji doświadczalnej w Dachau. W uznaniu wkładu w dzieło pojednania polsko-niemieckiego otrzymał (w 1991 r.) najwyższe odznaczenie niemieckie, przyznawane obcokrajowcom: Das grosse Verdienstkreuz mit Stern des Verdienstordens der Bundesrepublik Deutschland.

W latach 1979-1992 był pasterzem diecezji szczecińsko-kamieńskiej, odbudowując ją i rozszerzając jej ramy organizacyjne, tak, że w roku 1992 mogła zostać podniesiona przez Papieża Jana Pawła II do godności metropolii. W diecezjalnym programie duszpasterskim centralne miejsce zajęła troska o rodzinę. Otaczał także szczególną opieką ludzi pracy.

Zabiegał o rozwój nauki na Pomorzu Zachodnim, utrzymując stałe kontakty z przedstawicielami świata nauki, podejmując starania o utworzenie Uniwersytetu Szczecińskiego, zakładając w Szczecinie Wyższe Seminarium Duchowne oraz filie Instytutu Studiów nad Rodziną.

Uniwersytet Szczeciński w 1992 r. nadał Ks. Arcybiskupowi doktorat honoris causa. Jest autorem ponad 30 pozycji książkowych i około 250 artykułów, w różnych językach. Dokonał licznych tłumaczeń, opracowań i recenzji. Jest redaktorem szeregu pozycji książkowych.

Nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Szczecina przez Radę Miejską stanowi wyraz uznania i wdzięczności władz i mieszkańców Miasta dla pracy duszpasterskiej, umacniania roli Kościoła i Polski nad Odrą i Bałtykiem.

IV
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2006/07/19, odpowiedzialny/a: Anna Bartczak, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2016/06/16 12:09:53
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2016/06/16 12:09:53 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2016/06/16 11:56:35 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2016/06/01 09:00:31 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2012/08/08 14:39:22 modyfikacja wartości
Marta Klimek 2012/08/08 14:36:18 modyfikacja wartości
Rafał Miszczuk 2011/10/27 11:47:37 modyfikacja wartości
Krzysztof Kozakowski 2006/07/19 12:07:28 modyfikacja wartości
Krzysztof Kozakowski 2006/07/19 12:06:11 nowa pozycja