Statystyka dostępu

Ilość wizyt: 77923024

Aktualna strona: 74917

Wydrukowano: 2878

Honorowi Obywatele Miasta Szczecin

Profesor Aleksander Wolszczan


Profesor Aleksander Wolszczan, Szczecinianin ur. 1946, astronom; specjalista z zakresu fizyki gęstej materii i astronomii planetarnej; absolwent i prof. uniwersytetu w Toruniu (1997-2000 dyr. Centrum Astronomii UMK), korespondent PAN; pracował w Max-Planck-Institute für Radioastronomie w Bonn, od 1982 w Nar. Centrum Astronomii przy Cornell University (USA), od lat 90. związany z uniwersytetem stanowym w Pensylwanii; odkrywca pulsarów w gromadach kulistych i pozostałościach po supernowych; pulsaru, który okazał się podwójnym układem gwiazd neutronowych i był przez pewien czas najlepszym próbnikiem teorii grawitacji; pierwszego pozasłonecznego układu planetarnego, złożonego z co najmniej trzech ciał, które krążą wokół pulsara PSR B1257+12 (tego ostatniego odkrycia dokonał za pomocą 300-metrowego radioteleskopu Arecibo w Portoryko); członek Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego i Międzynarodowej Unii Radiowej; laureat licznych nagród, m.in. Fundacji Nauki Polskiej, Fundacji A. Jurzykowskiego, nagrody im. Beatrice Tinsley Amer. Tow. Astronomicznego; przez pismo "Nature" uznany za autora jednego z 15 fundamentalnych odkryć z dziedziny fizyki. Uhonorowany Medalem za Zasługi dla Miasta Szczecina i tytułem Ambasadora Miasta Szczecina. 

 
 
 
24. lipca 2006 r. o godz. 10.00  podczas Sesji Rady Miasta Szczecin został wręczony Akt Nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Szczecin prof. Aleksandrowi Wolszczanowi.
 

Informacja o wytworzeniu danych dla strony - informacje wyświetlane są pod linkiem   Poprzednie wersje danych dla strony - informacje wyświetlane są pod linkiem
© Urząd Miasta Szczecin link zewnętrzny Wszelkie prawa zastrzeżone Kontakt. Pl. Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin