Przejdź do głównego menu Przejdź do treści

Koronawirus – aktualności biura

Koronawirus - Ważny komunikat dla NGO! #2


Realizacja zadań publicznych przez organizacje pozarządowe

W związku z bieżącą sytuacją, związaną  z wprowadzonym w Polsce stanem epidemii, mocno została ograniczona działalność wielu sektorów życia gospodarczego oraz społecznego, w tym również organizacji pozarządowych. Dlatego też jeszcze raz gorąco apelujemy o weryfikację projektów w ramach realizowanych zadań publicznych, zleconych Państwu przez Gminę Miasto Szczecin, pod kątem koniecznych zmian (np. odwołanie, zawieszeniu lub przesunięciu w czasie zaplanowanych działań, przedsięwzięć), a także poinformowanie o tym fakcie drogą e-mail właściwy dla danego zadania  Wydział lub Biuro Urzędu Miasta Szczecin.

Wychodząc na przeciw Państwa obawom i oczekiwaniom staramy się także gromadzić wszelkie informacje dotyczące wsparcia dla działalności trzeciego sektora. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych informacji, które mogą ułatwić Państwa działalność w tych trudnych czasach.

- Akcja Szczeciński Lokalny Solidarny też dla organizacji pozarządowych.

Dzięki włączeniu się do akcji, Państwa klienci już teraz będą mogli zakupić voucher na dowolną kwotę, który następnie wykorzystają do końca roku na usługi lub produkty oferowane przez organizację. Co ważne rozpoczął się już nabór dla przedsiębiorców (także organizacji pozarządowych), którzy mogą zgłosić się do programu wysyłając maila ze swoimi danymi kontaktowymi, nazwą firmy/organizacji, adresem, logotypem (nie jest wymagany) na adres info@zstw.szczecin.pl. Do udziału w akcji zachęcamy nie tylko lokale gastronomiczne i usługowe, ale także stowarzyszenia i fundacje, które prowadzą działalność gospodarczą.

Zachęcamy również do zapoznania się ze szczegółami akcji - http://bip.um.szczecin.pl/chapter_11190.asp?soid=E9FC214CE548460DA0721521280F8CDC

- Wsparcie dla organizacji korzystających z lokali miejskich.

Organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o umorzenie lub odroczenie płatności za lokal wynajmowany od miasta. Udzielenie ulgi nastąpi na indywidualny wniosek  który należy składać do poszczególnych zarządców lokali  tj.: ZBiLK, STBS, TBS Prawobrzeże. Wsparcie dotyczyć będzie tych organizacji, które poniosą  negatywne konsekwencje ekonomiczne spowodowane SARS-CoV-2. Najemcy będą jednak zobowiązani do comiesięcznego wnoszenia opłat za media, które wchodzą w skład opłat z tytułu najmu. Sam wniosek zostanie indywidualnie rozpatrzony po odwołaniu stanu epidemii i unormowaniu się sytuacji. Ponadto odsetki za zwłokę w opłatach czynszu najmu za wyżej podany okres nie będą naliczane i pobierane.

Wskazane jest w obecnej sytuacji zagrożenia składanie wniosków drogą elektroniczną, które należy przesyłać na nw. adresy: sekretariat@zbilk.szczecin.pl (wniosek w linku tutaj -http://zbilk.szczecin.pl/systemfiles/articlefiles/11/(20170828.100859).wniosek_o_raty,_umorzenie_-__dla_przedsiebiorcy.pdf),  biuro@stbs.pl, sekretariat@tbsp.szczecin.pl, z określeniem rodzaju oczekiwanego wsparcia.

- Więcej czasu na rozliczenie z fiskusem.

Już nie tylko PIT od osób fizycznych, ale także CIT-8 dla organizacji pozarządowych można będzie złożyć w późniejszym terminie. Obecnie obowiązujący termin dla NGO to 31 lipca 2020 r.

Warto także zwrócić uwagę, że wraz z wydłużeniem czasu na złożenie deklaracji PIT tj. do dnia 31 maja 2020, zwiększa się czas na zachęcanie podatników do przekazania swojego 1% dla organizacji pożytku publicznego. Szczególnie teraz zachęcajmy mieszkańców do tego aktu solidarności z organizacjami, dla których każde dodatkowe fundusze będą niezbędne do przetrwania na rynku.

- Rządowa pomoc dla trzeciego sektora - specustawa

Kilka zmian, które ułatwią Państwa działalność powinna dać także specustawa. Więcej szczegółów na jej temat znajdziecie między innymi tutaj - https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa/ngo-i-kultura2 oraz https://publicystyka.ngo.pl/pozarzadowa-tarcza-antykryzysowa. Polecamy także śledzenie na bieżąco portalu ngo.pl, na którym znajdziecie pakiet świeżych informacji związanych z funkcjonowaniem trzeciego sektora w czasie epidemii SARS-CoV-2.


udostępnił: Biuro Dialogu Obywatelskiego, wytworzono: 2020/04/09, odpowiedzialny/a: Piotr Spunda, wprowadził/a: Piotr Spunda, dnia: 2020/04/09 12:19:38
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Piotr Spunda 2020/04/09 12:19:38 nowa pozycja