PROTOKÓŁ NR 0063-4/68/08
Z POSIEDZENIA
KOMISJI DS. BUDOWNICTWA I MIESZKALNICTWA
Z DNIA 3 KWIETNIA 2008 ROKU
Początek posiedzenia - 09:00
Zakończenie posiedzenia - 11:00
Posiedzenie Komisji otworzył i przewodniczył obradom p. Piotr Kęsik - Przewodniczący Komisji.
W posiedzeniu uczestniczyli członkowie Komisji oraz osoby zaproszone wg załączonych list obecności załącznik nr 1 i 2.
Po stwierdzeniu prawomocności posiedzenia (quorum i prawidłowość zwołania posiedzenia)
Przewodniczący zaproponował następujący porządek dzienny posiedzenia:
1. | Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad. |
2. | Przyjęcie protokołu z posiedzenia 20.03.br |
3. | Zajęcie stanowiska w sprawie bezprzetargowego zbycia działki gruntu nr 48/2 w celu powiększenia nieruchomości dz.nr 48/1 przy ul. Cynowej w Szczecinie |
4. | Informacja Prezydenta B. Chochulskiego nt. planowanej inwestycji przy ul. Malczewskiego (biurowiec) oraz aktualnego stanu realizacji inwestycji przy Bramie Portowej ("grzybek") |
5. | Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta 07.04.br |
6. | Sprawy różne i wolne wnioski. |
Ad. pkt. 1.
Rozpatrzenie wniosków w sprawie zmian do porządku obrad.
Nie zgłoszono.
Ad. pkt. 2.
Przyjęcie protokołu z posiedzenia 20.03.br
Protokół z ww. posiedzenia Komisji został przyjęty w wyniku głosowania /7-za,3-wstrz./
Ad. pkt. 3.
Zajęcie stanowiska w sprawie bezprzetargowego zbycia działki gruntu nr 48/2 w celu powiększenia nieruchomości dz.nr 48/1 przy ul. Cynowej w Szczecinie
Państwo Grzywacz (Wnioskodawcy) - poinformowali członków Komiaji, że są właścicielami działki nr 48/1 przy ul. Cynowej, przyległej do nieruchomości nr 48/, którą od dłuższego czasu pragną nabyć. Wyjaśnili, że działka ta nie może być zabudowana ponieważ stanowi otulinę Puszczy Bukowej i musi stanowić pas ochronny w odległości 30 m. Powiedzieli, że na swojej działce prowadzą niepubliczne, małe przedszkole i mają plany rozszerzenia funkcji oświatowej poprzez utworzenie małej kameralnej szkoły podstawowej. Niestety dotychczasowy teren jest za mały na realizację takiej inwestycji, gdzie nabycie przedmiotowej działki rozwiązałoby problem. Dodali, że WGN nie przygotowywał tej działki na przetarg ze względu na zakaz zabudowy. Przyznali, że otrzymali już z WUiAB warunki zabudowy i chcą nabyć ten teren w każdej formie, nawet przetargu. Uzyskali także pozytywną opinię Rady Osiedla. Podsumowali, że na dzień dzisiejszy teren jest wciąż nieuporządkowany, a po jego nabyciu stanowiłby zaplecze rekreacyjne dla obsługi przedszkola i nowej szkoły.
P. S. Jankowski (WGN) - wyjaśnił, że wniosek WGN-u w przedmiotowej został skierowany do Komisji Budownictwa i Mieszkalnictwa RM w celu wstępnego rozeznania sprawy - załącznik nr 3 do protokołu. Podkreślił, że problemem jest tu brak planu zagospodarowania przestrzennego i decyzja Wojewody mówiąca o zakazie zabudowy pasa przy Puszczy Bukowej. Zwrócił uwagę na nieprzekraczalne linie zabudowy, które wynikają ze strefy ochronnej, co skutkuje zakazem zabudowy tej działki jako samodzielnej inwestycyjnej.
Radna U. Pańka - stwierdziła, że w pobliżu przedmiotowego terenu znajdują się dwie szkoły. Jej zdaniem dobrze, jak znajdzie się gospodarz przedmiotowej działki, która obecnie wymaga uporządkowania, ale niekoniecznie może tam się sprawdzić nowa szkoła. Powiedziała, że z uzyskanych informacji od Przewodniczącej Rady Osiedla Podjuchy wynika, że działka ta ma stanowić jedynie teren rekreacyjny bez zabudowy.
Wnioskodawcy - potwierdzili, że teren, który pragną pozyskać ma stanowić funkcję uzupełniającą dla istniejącego przedszkola i planowanej kameralnej szkoły dla 80 dzieci. Działka, którą już posiadają zostanie zabudowana małą szkołą, a działka sąsiadująca będzie stanowić teren rekreacyjny dla przedszkola i szkoły.
Radna U. Pańka - zauważyła, że inne informacje w tej sprawie przedstawia pismo, skierowane od WGN-u.
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - stwierdził, że WGN nie po raz pierwszy przedstawia rozbieżne informacje. Następnie poddał pod głosowanie wniosek w sprawie bezprzetargowego zbycia działki gruntu nr 48/2 w celu powiększenia nieruchomości dz.nr 48/1 przy ul. Cynowej w Szczecinie
Komisja w wyniku głosowania / 2-za,3-przeciw,1-wstrz,. / negatywnie zaopiniowała ww. wniosek.
Ad. pkt. 4.
Informacja Prezydenta B. Chochulskiego nt. planowanej inwestycji przy ul. Malczewskiego (biurowiec) oraz aktualnego stanu realizacji inwestycji przy Bramie Portowej ("grzybek")
Z-ca Prezydenta Miasta B. Chochulski - przedstawił członkom Komisji ustalenia, jakie zapadły po spotkaniach negocjacyjnych Miasta z firmę CR Group, związanych z uporządkowaniem terminu użytkowania wieczystego dot. realizacji galerii handlowej na placu przy Bramie Portowej, na którym do niedawna stał "grzybek". Przyznał, że problem realizacji tej inwestycji toczy się od wielu lat, gdzie zarówno Miasto, jak i sam inwestor w tej sprawie nie są bez winy. Miasto popełniło tu wiele błędów proceduralnych, a inwestor tj. Carlos Roizner zaniedbał terminy realizacji inwestycji. Na dzień dzisiejszy wynegocjowano z inwestorem nowe terminy zabudowy oraz zmieniono termin umowy wieczystego użytkowania na 30.10.2010 rok. Zwrócił uwagę, że możliwe tu były do podjęcia dwie opcje: droga sądowa - trwająca wiele lat, gdzie Miasto też nie było bez winy i mogłoby przegrać proces lub poszukanie kompromisu z inwestorem przez zmianę narzuconych terminów umowy wieczystego użytkowania i realizacji inwestycji. Miasto wybrało przedłużenie umowy, ponieważ samo nie było bez winy. Wobec czego inwestor zapłacił kare umowną 1 mln złotych.+ vat za niedotrzymanie terminów zabudowy + wszystkie zaległości do Miasta z tytułu opłat za wieczyste użytkowanie i podatki w kwocie ok. 600 tys. złotych. Dodatkowo inwestor do dnia 30 maja 2009 roku ma dostarczyć gwarancję bankową w wysokości 1 mln euro, która ma zagwarantować realizację inwestycji w określonym terminie tj. do 31 marca 2010 roku. Powiadomił radnych, że Miasto także uregulowało sprawę drugiego placu przy Bramie Portowej, gdzie funkcjonuje brak "Kogucik". W tym przypadku planowana inwestycja była blokowana przez brak dostępu do drogi publicznej oraz problemy planistyczne. Inwestor zgodził się na złożenie do końca września 2010 roku pozwolenia na zabudowę tego terenu pod rygorem rozwiązania umowy i skierowania sprawy do sądu - w którym zostanie wykazana dobra wola Miasta, które próbowało wszelkich metod polubownego rozwiązania sprawy.
Radny T. Hinc - powiedział, że cieszy się ze zmiany nastawienia władz Miasta do rozwiązania tej sprawy i prosi, aby Prezydent zintensyfikował swoje działania, aby ścisłe centrum Miasta w końcu nabrało odpowiedniego wyglądu.
Z-ca Prezydenta Miasta B. Chochulski - zgadza się, że Miasto powinno się rozwijać przez zabudowę w centrum Miasta. Zwrócił uwagę, że negocjacje z inwestorem Roiznerem były bardzo trudnymi negocjacjami.
Komisja przyjęła ww. informacje do wiadomości.
Ad. pkt. 5.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję Rady Miasta 07.04.br
Komisja rozpatrzyła projekty uchwał o następujących numerach:
76/08 - uchylająca uchwałę w sprawie sprzedaży w drodze przetargu ustnego nieograniczonego nieruchomości gruntowej położonej w Szczecinie przy ul. Litewskiej – Rzemieślniczej;
P. S. Jankowski (WGN) omówił projekt uchwały. Wyjaśnił, że przedmiotowa działka nie znalazła nabywcy w ogłoszonych przetargach a w międzyczasie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zmienił jej funkcję z usług na mieszkaniówkę. Wobec czego sama uchwała jest już nieaktualna.
Komisja w wyniku głosowania /7-za,2-wstrz./ pozytywnie zaopiniowała ww. projekt uchwały.
77/08 - w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie osobom fizycznym bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność gminy Miasto Szczecin;
P. M. Wajdziak (WGN) - poinformował, że przedmiotowy projekt uchwały jest wynikiem zmienionej ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego na własność, która została już zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego. Dodał, że Prezydent Miasta w celu realizacji wniosków o przekształcenie, które czekają od wielu lat, postanowił, że ramach ciągłości procesu będą rozpatrywane na dotychczasowych zasadach.
Komisja w wyniku głosowania /7-za,2-wstrz./ pozytywnie zaopiniowała ww. projekt uchwały.
78/08 - w sprawie użyczenia na okres dziesięciu lat w drodze bezprzetargowej nieruchomości gruntowych położonych w Szczecinie przy ulicy Pyrzyckiej 4a;
P. M. Wajdziak (WGN) - poinformował, że nieruchomość ta jest wykorzystywana przez Ochotniczą Straż Pożarną, która wystąpiła o użyczenie na okres dłuższy, pod realizacje funkcji publicznej związanej z bezpieczeństwem.
Komisja w wyniku głosowania /7-za,1-wstrz./ pozytywnie zaopiniowała ww. projekt uchwały.
79/08 - w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami zamieszkałymi na terenie Osiedli: Bukowe-Klęskowo, Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce w Szczecinie dotyczących zmiany granic Gminy Miasto Szczecin
P. Z. Stasiów (WRMiFP)- szczegółowo omówił przedmiotowy projekt uchwały, który jest wynikiem procedur ustawowych. Na tym etapie nie ma jeszcze podjętej decyzji, a jedynie przystąpienie do konsultacji i dalszej analizy, co do zasadności przyłączenia.
Radny P. Juras - zapytał o koszty przyłączenia, jakie poniesie Miasto.
P. Z. Stasiów - odpowiedział, że na etapie przygotowania opinii, taka informacja zostanie opracowana i przedstawiona radnym.
Komisja w wyniku głosowania /7-za,1-wstrz./ pozytywnie zaopiniowała ww. projekt uchwały.
80/08 - w sprawie uchylenia uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami Gminy Miasto Szczecin dotyczących połączenia Gminy Stare Czarnowo z Gminą Miasto Szczecin;
Komisja w wyniku głosowania /7-za,1-wstrz./ pozytywnie zaopiniowała ww. projekt uchwały.
109/08 - w sprawie zmiany Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Wielgowo-Sławociesze-Zdunowo” w Szczecinie pod nazwą „Wielgowo-szkoła”
P.A. Dołgoszyja (BPPM) - wyjaśniła, że zmiana dot. wyłącznie planów rozbudowy szkoły.
Komisja w wyniku głosowania /6-za/ pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała ww. projekt uchwały.
110/08 - w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Wyspa Pucka-Północ” w Szczecinie pod nazwą „Wyspa Pucka-Północ
P. A. Nawacka-Górzeńska (BPPM) - poinformowała, że uchwała jest wynikiem tego, że ZWiK inaczej przewidział realizację swojej inwestycji na tym terenie.
Komisja w wyniku głosowania /7-za,1-wstrz./ pozytywnie zaopiniowała ww. projekt uchwały.
Ad. pkt. 6.
Sprawy różne i wolne wnioski.
Przewodniczący Komisji P. Kęsik - zgłosił dezyderat o zwrócenie się Komisji Budownictwa i Mieszkalnictwa RM z wnioskiem do Prezydenta Miasta o rozpatrzenie wszystkich możliwości prawnych odzyskania historycznej nieruchomości pn. Wieża Gocławska przy ul. Narciarskiej w Szczecinie. Teren ten wraz z Wieżą Widokową od momentu sprzedaży podlega ciągłej degradacji i bez jakichkolwiek prac renowacyjnych jest narażony na dalsze niszczenie tego, co jeszcze pozostało z tej wartościowej budowli. Zwracam uwagę na fakt, iż wpływając do naszego Miasta jest to pierwszy tak piękny obiekt, który rzuca się w oczy wszystkim zwiedzającym Szczecin drogą lądową.
Komisja w wyniku głosowania /8-za/ jednogłośnie przyjęła ww. dezyderat.
Na tym posiedzenie zakończono.
Protokołowała | Przewodniczący Komisji | |
  | ||
Ewa Peryt Inspektor BRM | Piotr Kęsik |
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Ewa Peryt | 2008/10/17 12:21:32 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2008/04/09 09:22:54 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2008/03/27 10:46:19 | modyfikacja wartości |
Ewa Peryt | 2008/03/25 11:44:10 | nowa pozycja |