Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  

Aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego

Ogród wyciszenia – Performance sensoryczny z okazji Europejskiego Tygodnia Autyzmu. Transmisja na żywo 03.12.2021 r. Zapraszamy!


Z okazji obchodów Europejskiego Tygodnia Autyzmu, Stowarzyszenie "A TO MY" i Sieć Niepublicznych Przedszkoli Terapeutycznych "Dzwoneczek" zapraszają na przedstawienie zatytułowane "Ogród wyciszenia" realizowane z udziałem swoich podopiecznych. Performans ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem autyzmu, a także terapię i edukację artystyczną uczestniczących w nim dzieci. Performans porusza wybrane spośród największych problemów z jakimi borykają się osoby z autystycznego spektrum zaburzeń i prezentuje unikatowe metody pracy terapeutycznej w oparciu o przekaz wspomagany w systemie znaków AAC PIC (Pictogram Ideogram Communication). Wszystkie osoby zaangażowane do realizacji projektu to członkowie, pracownicy i adresaci działań wspomnianych podmiotów.

Ogród wyciszenia to performance do kontemplacji, który poruszy każdego widza. Jego wartość estetyczna i merytoryczna wynikają z prostoty powszechnie znanych czynności plewienia, grabienia, porządkowania, układania i formowania wykonywanych przez ogrodników na całym świecie. Przywoływany w spektaklu Ogród Zen, znany również jako Karesansui lub Sekitei, czyli "ogród suchego krajobrazu", tworzony jest przez człowieka jako miejsce służące wyciszeniu. Podobną funkcję ma pełnić performance "Ogród wyciszenia", który powstał z inspiracji estetyką zen i sztuką procesualną. Połączenie spokojnej, kontemplacyjnej muzyki i prostych czynności wykonywanych przez performerów, ma prowadzić do uspokojenia odbiorcy i działać na niego kojąco, a nawet terapeutycznie. Podobnie jak umysł osoby z autyzmem jest zasypany nadmiarem nieuporządkowanych bodźców z zewnątrz (wyrażanych w spektaklu w postaci piktogramów) i z wewnątrz (symbolizowanych przez piasek i kamienie), tak ogród jako metafora tego umysłu jest najpierw miejscem chaotycznym i dziwacznym. Zarówno w terapii jak i w ogrodnictwie, początkowy bałagan jest z biegiem czasu porządkowany zgodnie z przemyślanym planem.

Ogród wyciszenia – Performance sensoryczny z okazji Europejskiego Tygodnia Autyzmu. Transmisja na żywo 03.12.2021 od godziny 15.30 do godziny 16.30. Szczegóły na stronie wydarzenia na facebooku pod adresem:

 

 

#StowarzyszenieATOMY #PrzedszkoleSzczecin #PrzedszkoleSrebrnyDzwoneczek #EuropejskiTydzienAutyzmu #Autyzm #Sensoplastyka #IntegracjaSensoryczna #OgrodZen #Zen #SztukaWspolczesna #PerformanceArthttps://www.facebook.com/login/?next=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fevents%2F587447495695473%3Fref%3Dnewsfeed


udostępnił: Biuro Dialogu Obywatelskiego, wytworzono: 2021/12/02, odpowiedzialny/a: Joanna Gbinowska, wprowadził/a: Joanna Gabinowska, dnia: 2021/12/02 12:22:43
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Joanna Gabinowska 2021/12/02 12:22:43 modyfikacja wartości
Joanna Gabinowska 2021/12/02 12:20:51 modyfikacja wartości
Joanna Gabinowska 2021/12/02 12:20:43 nowa pozycja