Przejdź do głównego menu Przejdź do treści

Aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego

O oku jako aparacie fotograficznym


mężczyzna siedzi na krześle na tle ściany z perspektywą
Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI zaprasza na bezpłatne warsztaty pod tajemniczym tytułem: STAROŻYTNE GADŻETY, RECYKLING I DIY.

To spotkanie dotyczące wykorzystania zabawek optycznych oraz archaicznych technik fotograficznych w praktykach edukacyjnych. Warsztaty inspirowane są prehistorią fotografii i filmu, i dedykowane tym, którzy szukają oryginalnych metod animacyjnych w pracy z młodzieżą. Uczestnicy poznają zasadę działania camera obscura, camera lucida, flipbooka, zootropu i „prześwitywanek” oraz metody fotografii bezkamerowej opartej na technikach cyjanotypii i antotypii. Do pracy wykorzystane zostaną przedmioty codziennego użytku, rzeczy znalezione oraz materiały recyklingowe. Zbadamy też sytuacje, w których prosty przedmiot, materiał lub okoliczności (rura, patyk, światło słońca) może stać się pretekstem do opowiadania historii lub komunikowania się.

Warsztaty poprowadzi Paweł Kula. Konstruuje aparaty i zabawki optyczne oraz pracuje z naturalnymi materiałami światłoczułymi inspirując się korzeniami wynalazku fotografii. Interesują go błędy procesów fotograficznych, obrazy znalezione i nie dające się utrwalić oraz techniki bezkamerowe. Jest współtwórcą techniki solarigrafii. Projektuje działania edukacyjne dla instytucji kultury, szkół i galerii wykorzystujące język sztuk wizualnych oraz praktyki DIY.

hasło akcji na granatowym tleDo wyboru są dwa terminy: 26.10 w godz. 9.00-14.00 i 27.10 w godz. 9.00-14.00. Zajęcia odbędą się w Akademii Sztuki w Szczecinie. Warsztaty są BEZPŁATNE i przeznaczone dla animatorów/animatorek kultury, edukatorów/edukatorek pracujących z dziećmi i młodzieżą, nauczycieli/nauczycielek. Liczba miejsc jest ograniczona, więc prosimy zgłaszać się mailowo na adres Pawła Kuli: pakula76@gmail.com . W treści maila należy podać swoje imię, nr telefonu oraz wybrany termin spotkania.

Warsztaty są częścią projektu „Sensacje. Człowiek i sytuacje”. Organizator: Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI. Współorganizatorem warsztatów "Starożytne gadżety" jest Akademia Sztuki w Szczecinie.

KILKA SŁÓW OD PROWADZĄCEGO:
"Każdego dnia fotografujemy świat naszymi oczami. Światło wpada do środka i zostawia ślad, który rozpoznajemy jako widoki falującego morza, twarze przyjaciół, zachodzący Księżyc, topniejący śnieg. Nauczyliśmy się samodzielnie budować takie "oczy" i nazywamy je aparatami fotograficznymi. Te aparaty mają dużo skomplikowanych części i elektroniki, ale i tak najważniejsze jest nadal światło - bez niego nie powstanie żadne zdjęcie. Kiedy ponownie weźmiesz do ręki jabłko być może zauważysz, że to także jest fotografia."
####
„Sensacje. Człowiek i sytuacje" realizowany jest przez Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI wraz z partnerami: ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki | Klub Don Senior | INKU Szczeciński Inkubator Kultury | 13 muz | Ośrodek Teatralny Kana
Patronat medialny: TVP Szczecin | GS24.pl - wiadomości ze Szczecina i regionu | 24Kurier.pl - serwis gazety Kurier Szczeciński | Prestiż magazyn szczeciński
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Miasto Szczecin
OSOBA DO KONTAKTU: Paweł Kula | pakula76@gmail.com


IV
udostępnił: Biuro Dialogu Obywatelskiego, wytworzono: 2019/10/02, odpowiedzialny/a: Anna Stępień, wprowadził/a: Anna Stępień, dnia: 2019/10/02 10:34:42
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Anna Stępień 2019/10/02 10:34:42 nowa pozycja