Archiwum aktualności Biura Dialogu Obywatelskiego
Projekt "Każdy może zmieniać świat"
Masz głowę pełną pomysłów na dobre projekty, inicjatywy lub produkty? Chcesz kształtować swoje najbliższe otoczenie? A może nie wiesz od czego rozpocząć pracę lub jak ruszyć dalej? Trwa rekrutacja do projektu, dzięki któremu staniesz się profesjonalnym liderem społecznym.
„Każdy może zmieniać świat” to program skierowany do osób, które chcą realizować swoje pomysły, zmieniać najbliższe otoczenie, wspierać oddolne inicjatywy, a także tworzyć nowe miejsca pracy dla siebie i innych. Narzędziem, dzięki któremu uczestnicy projektu osiągną te cele, jest ekonomia społeczna, nazywana również przedsiębiorczością społeczną lub gospodarką społeczną.
Przez ekonomistów określana jest jako recepta na kryzys, ale i szansa na zwiększenie zatrudnienia. Dzięki przedsiębiorstwu społecznemu można ubiegać się o środki zewnętrzne na działalność, stać się lokalnym przedsiębiorcą, a jednocześnie robić to co się lubi.
Jak pokazuje wieloletnie doświadczenie, dobre chęci to za mało, aby skutecznie osiągać wyznaczone cele. Bez gruntownej wiedzy z zakresu ekonomii, zarządzania i prawa, realizacja nawet najlepszego pomysłu na dobry projekt, produkt czy inicjatywę może po prostu nie powieść się, a pomysłodawca-inicjator traci czas i chęci do dalszego działania.
Projekt „Każdy może zmieniać świat”, realizowany przez Stowarzyszenie Media Dizajn, ma temu zapobiec poprzez wykwalifikowanie profesjonalnych liderów społecznych. Wiedza przekazywana podczas szkoleń jest niezbędna do prowadzenia, wspierania i kierowania przedsiębiorstwami społecznymi.
„Każdy może zmieniać świat” to program skierowany do:
• przedstawicieli podmiotów ekonomii społecznej (spółdzielnie socjalne oraz organizacje pozarządowe),
• instytucji rynku pracy,
• lokalnych przedsiębiorców społecznych
• animatorów,
• przedstawicieli Instytucji Otoczenia Biznesu (IOB) oraz administracji publicznej, którzy chcą podnieść kwalifikacje zawodowe, a także zdobyć umiejętności do podejmowania efektywnej pracy w obszarze funkcjonowania przedsiębiorstw społecznych.
Uczestnicy projektu zostaną objęci wsparciem szkoleniowym połączonym z indywidualnymi konsultacjami. Ponadto będą mogli bezpłatnie korzystać z innowacyjnej platformy edukacyjnej z e-learningiem dla przedstawicieli podmiotów przedsiębiorczości społecznej.
Zaplanowane szkolenia koncentrować się będą na kwestiach praktycznych, rozwijając przedsiębiorcze kompetencje, za pomocą metody Action Learning, czyli nauki przez działanie i ćwiczenia. Wiedza ekonomiczna przekazywana w ramach treningu wywodzi się z praktycznych przykładów i symulacji. To podejście daje możliwość eksperymentowania i uczenia się na własnych doświadczeniach i błędach.
W ramach treningu uczestnicy poznają i zastosują metody analizy, generowania i strukturyzowania pomysłów, oceny dostępnych rozwiązań alternatywnych, określania priorytetów i planowania realizacji strategii, które mogą wykorzystać później w działaniach skierowanych na przedsiębiorczość. A także krok po kroku nauczą się badać strukturę organizacji działającej na rynku, poddawanego trendom i zmianom na nim zachodzącym. Poznają specyficzne potrzeby klienta oraz możliwości konkurencji, a w efekcie ostatecznym, poddadzą swoje plany rewizji i ponownemu przeglądowi pod kątem ich realizacji, modyfikując swoją oryginalną koncepcję.
REKRUTACJA
Projekt zakłada przeprowadzenie 80 godzin warsztatów w systemie weekendowym (sobota-niedziela) dla dwóch grup po 20 osób. Warsztaty odbędą się w Szczecinie oraz w miejscowości z terenu województwa zachodniopomorskiego, z której napłynie najwięcej zgłoszeń. Pierwszy zjazd zaplanowano na 28 i 29 września 2013 r., kolejne terminy zostaną wspólnie ustalone z uczestnikami (ostatni zjazd zaplanowano najpóźniej na 21 i 22 grudnia 2013 r.). Trening obejmuje pięć zjazdów. Uczestnicy spotkań otrzymają materiały szkoleniowe, pisemne potwierdzenie uczestnictwa w projekcie, posiłek oraz mogą ubiegać się o refundację kosztów dojazdu. Oferowane szkolenia są bezpłatne.
Aby wziąć udział w cyklu treningowym należy przesłać na adres: ewolf@mediadizajn.pl formularz zgłoszeniowy (dostępny poniżej). Zgłoszenia przyjmowane są do 23 września 2013 r. do godz. 15.00. W trakcie rekrutacji uwzględniona zostanie zasada równych szans, a także ocena motywacji uczestnictwa oraz termin nadesłania zgłoszenia.
Szczegółowych informacji na temat projektu „Każdy może zmieniać świat” udziela Emilia Wolf pod numerem telefonu: 91 424 04 64 oraz drogą e-mailową: ewolf@mediadizajn.pl . Koordynatorem projektu jest Monika Tomczyk (mtomczyk@mediadizajn.pl ).
Projekt „Każdy może zmieniać świat“ realizowany jest przez Stowarzyszenie Media Dizajn.
Stowarzyszenie od 1 września 2011 r. prowadzi Szczeciński Inkubator Kultury (finansowany ze środków Miasta Gminy Szczecin). Inkubator oferuje NGO-som wsparcie merytorycznie poprzez organizację warsztatów, konsultacji i spotkań sieciujących, a także wynajem powierzchni biurowych i użytkowych. Ponadto Stowarzyszenie posiada doświadczenia w realizacji projektów o zasięgu krajowym (FUNdusze na Kulturę – finansowane z MRR) i międzynarodowym (Ciconia Cross-border Cultural Co-operation – finansowane z Programu Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk).
Dodatkowe informacje o projekcie (materiały do pobrania, ważne dany, rozszerzony opis projektu dostępny jest pod adresem: http://inkubatorkultury.szczecin.pl/fio-2013/
Projekt „Każdy może zmieniać świat” dofinansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Załączniki:
- Regulamin (.pdf, 323 KB)IInformacja o wytworzeniu załącznikaudostępnił: Biuro ds. Organizacji Pozarządowych,odpowiedzialny(a): Katarzyna Bukowska,wytworzono: 2013/08/30,opublikował(a): Katarzyna Bukowska,dnia: 2013/08/30 13:36:18.
- Formularz zgłoszeniowy (.doc, 233 KB)IInformacja o wytworzeniu załącznikaudostępnił: Biuro ds. Organizacji Pozarządowych,odpowiedzialny(a): Katarzyna Bukowska,wytworzono: 2013/08/30,opublikował(a): Katarzyna Bukowska,dnia: 2013/08/30 13:36:17.
Wprowadził | Data modyfikacji | Rodzaj modyfikacji |
---|---|---|
Katarzyna Bukowska | 2013/08/30 13:34:15 | nowa pozycja |