przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Oświaty
Odpowiadający:
Zastępca Prezydenta Elżbieta Masojć
Data odpowiedzi:
2009/05/12
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na Pana interpelację z dnia 27.04.2009r. (nr 0057/1160/09) w sprawie możliwości stworzenia programu pomocy studentom pochodzenia polskiego, mieszkającym za granicą (np. Białorusi), w studiowaniu na szczecińskich uczelniach, niniejszym informuję, jakie działania są podejmowane z uwagi na aktualne uwarunkowania prawne, a także jakie działania mogą zostać podjęte w przedmiotowej sprawie.

Biuro Obsługi Interesantów realizuje zadania z zakresu ustawy o repatriacji z dnia 9 listopada 2000 r. (Dz.U.04.53.532 z późniejszymi zmianami). Przedmiotowa ustawa została powołana w celu umożliwienia repatriacji Polakom, którzy pozostali na Wschodzie, a zwłaszcza w azjatyckiej części byłego Zawiązku Socjalistycznych Republik Radzieckich, i na skutek deportacji, zesłań i innych prześladowań narodowościowych lub politycznych nie mogli nigdy osiedlić się w Polsce. Na podstawie wyżej cytowanej ustawy Gmina Miasto Szczecin wystosowała 10 zaproszeń do osiedlenia się w Szczecinie dla rodzin repatriantów.
W roku bieżącym na przełomie maja/czerwca oczekujemy na przyjazd dwóch rodzin repatriantów. W związku z faktem, że Ustawa o repatriacji daje możliwość udzielenia pomocy jedynie osobie przybywającej do Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy krajowej w celu repatriacji BOI nie ma możliwości udzielenia pomocy, w ramach ww. ustawy studentom pochodzenia polskiego, mieszkającym zagranicą a studiującym na szczecińskich uczelniach. Studenci, o których mowa w przedmiotowej interpelacji, nie posiadają obywatelstwa polskiego nabytego w drodze repatriacji (posiadają tylko polskie pochodzenie).

Biuro ds. Organizacji Pozarządowych zgodnie z Ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z dnia 29 maja 2003) art. 3 ust.3. nie ma możliwości utworzenia programu pomocy finansowej, ponieważ przekazanie dotacji finansowej w formie wsparcia lub powierzenia innym podmiotom niż organizacje pozarządowe nie jest możliwe w świetle przepisów cyt. wyżej ustawy.

Gmina Miasto Szczecin jest jedynie organem prowadzącym szkół młodzieżowych, a uczelnie wyższe są odrębnymi jednostkami prowadzącymi edukację na poziomie wyższym, w związku z czym brak jest podstawy prawnej dla realizacji przedmiotowego programu przez Wydział Oświaty.

Ponadto Wydział Oświaty zbadał możliwości stworzenia przedmiotowego programu w oparciu o środki Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Przeprowadzona analiza wykazała, iż programy wsparcia stypendialnego dla studentów są możliwe do realizacji jedynie w ramach Poddziałania 4.1.2 Zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy – projekty systemowe, przy czym muszą one spełniać określone w dokumentacji konkursowej wymogi przygotowywane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W przypadku tego Poddziałania Wnioskodawcą może być jedynie uczelnia wyższa zainteresowana realizacją danego programu stypendialnego.

Ponadto pragnę podkreślić, iż szczecińskie uczelnie mają szerokie możliwości w realizacji innych projektów, chociażby w ramach innych poddziałań Priorytetu IV Szkolnictwo wyższe i nauka POKL, tj.:

  1. Poddziałanie 4.1.1 Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni – projekty konkursowe.
  2. Poddziałanie 4.1.3 Wzmocnienie systemowych narzędzi zarządzania szkolnictwem wyższym – projekty systemowe.
  3. Działanie 4.2 Rozwój kwalifikacji kadr systemu B+R i wzrost świadomości roli nauki w rozwoju gospodarczym.

W związku z powyższym oraz wobec aktualnych ograniczonych możliwości miasta, a także ograniczonych możliwości finansowych Miasta Szczecin nie widzę w chwili obecnej możliwości realizacji wnioskowanego programu wyłącznie ze środków budżetowych miasta z uwagi na duży zakres oraz wysokie koszty realizacji programu.

Ponadto uważam, że przedmiotową sprawą należałoby zainteresować same uczelnie wyższe i w przypadku podjęcia przez nie działań rozpatrzyć ewentualne możliwości ich wsparcia, np. w postaci partnerstwa. Zasady na jakich Gmina Miasto Szczecin mogłoby być zaangażowane w tego typu inicjatywę wymagałyby szczegółowego doprecyzowania, które następnie zostałyby przedstawione do akceptacji Rady Miasta Szczecin.


Interpelacja: Dot. programu pomocy studentom polskiego pochodzenia mieszkającym na Białorusi
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2009/05/13, odpowiedzialny/a: Marta Klimek, wprowadził/a: Marta Klimek, dnia: 2009/05/13 09:33:53
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Marta Klimek 2009/05/13 09:33:53 nowa pozycja