Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Kultury
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Tomasz Jarmoliński
- Data odpowiedzi:
- 2008/06/04
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
W miejscu dawnej synagogi przy ul. Dworcowej 9, w sąsiedztwie Książnicy Pomorskiej ustawiono w 1999 r. dwie tablice. Jedną z nich ufundował Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Szczecinie i Towarzystwo Genge Vergessen für Demokratie. Tekst w języku polskim, niemieckim i hebrajskim brzmiał: „W tym miejscu stała synagoga szczecińskiej gminy żydowskiej, która została zbezczeszczona i zniszczona przez hitlerowców 9 listopada 1938 r” .
Druga tablica powstała z inicjatywy Pani Jane Pejsa i towarzyszącej jej w podróży po Polsce grupy Polaków, Niemców i Amerykanów. Zawierała następujący tekst w języku polskim, niemieckim i angielskim: „Pamięci Gminy Żydowskiej mieszkającej w Szczecinie od 1812 do 1940. W tym miejscu stała wspaniała Synagoga, spalona przez nazistów 9-go listopada 1938 roku. Zimą 1940 roku ostatni żydzi szczecińscy zostali wysłani na marsz śmierci. Ci którzy przeżyli zostali zamordowani w obozie koncentracyjnym w Bełżyce. Travelers from Poland, Germany, and The U.S.A. October 1999”. Tablica zaginęła w 2005 roku. Treść obecnie istniejącej, odtworzonej tablicy została nieznacznie zmieniona stosunku do pierwotnej: „Pamięci Gminy Żydowskiej mieszkającej w Szczecinie od 1812 do 1940. W tym miejscu stała wspaniała Synagoga, spalona przez nazistów 9 listopada 1938 roku. Zimą 1940 roku ostatni żydzi szczecińscy zostali wysłani na marsz śmierci na wschód. Ci którzy przeżyli, zostali zamordowani w obozie koncentracyjnym w Bełżcu. Travelers from Poland, Germany and the U.S.A. Szczecin, October 1999”.
Zgodnie z art. 6.1 ustawy z dnia 21 stycznia 1988 r. o Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (Dz. U. z dnia 28 stycznia 1988 r. z późniejszymi zm.) sprawa zatwierdzania treści tablic pamiątkowych należy do kompetencji Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. We wszystkich przytoczonych wersjach jako sprawcy spalenia synagogi są wymienieni hitlerowcy lub naziści. Oba te określenia są bliskoznaczne. Niemiecki narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), zwany jest również nazizmem (niem. Nazi) i hitleryzmem (od nazwiska Adolfa Hitlera twórcy totalitarnej ideologii Niemieckiej Narodowo-Socjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Wobec powyższego nie ma podstaw do skorygowania obecnie istniejącej tablicy. Można jedynie odtworzyć pierwszą tablicę, która powstała z inicjatywy Konsulatu Niemiec w 1999 r.
Interpelacja: Dot. tablicy upamiętniającej spalenie synagogi żydowskiej w 1938r.
Załączniki:
- załącznik (.pdf, 845 KB)IInformacja o wytworzeniu załącznika - informacje wyświetlane są pod linkiemOpublikował(a): Marta Klimek, dnia: 2008/06/05 14:06:52