Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Beniamin Chochulski
- Data odpowiedzi:
- 2010/05/06
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
Odpowiadając na Pani zapytanie dotyczące zasad dotyczących anulowania zawiadomienia o nieopłaconym postoju pojazdu w Strefie Płatnego Parkowania w Szczecinie wyjaśniam, co następuje.
Zasady poboru opłat za parkowanie pojazdów w Strefie Płatnego Parkowania określone zostały uchwałą nr XV/411/07 Rady Miasta Szczecin z dnia 19 listopada 2007 r.
w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych Miasta Szczecin oraz sposobu jej pobierania, uchwalonej na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 1, art. 13b oraz art. 13f ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007r. Nr 19, poz. 115 z późn. zm.).
Zgodnie z zapisem § 6 przywołanej uchwały opłatę za parkowanie uiszcza się przed rozpoczęciem parkowania poprzez wykupienie biletu w urządzeniu kasującym, wykupienie abonamentu lub też wniesienie opłaty zryczałtowanej. Bilet, abonament (nalepka) oraz dowód uiszczenia opłaty zryczałtowanej (nalepka) winna być umieszczona za przednią szybą pojazdu w miejscu widocznym.
Niejednokrotnie pomimo wniesienia opłaty za postój, dowód jej wniesienia nie jest umieszczany przez kierowców zgodnie z zapisami uchwały za szybą pojazdu lub też jest umieszczony niemniej jednak w sposób niewidoczny (bilet odwrócony, umieszczony w kokpicie pojazdu, bilet leżący na podłodze pojazdu). Pracownicy Strefy Płatnego Parkowania dokonujący kontroli prawidłowości wnoszenia opłat mają obowiązek odnotowania każdego takiego zdarzenia. Na zawiadomieniach umieszczane są adnotacje dotyczące powodu wystawienia zawiadomienia, stosownie do zaistniałego stanu faktycznego. Po wystawieniu zawiadomienia pracownicy dokonujący kontroli nie mają możliwości jego anulowania.
Nieodosobnione są przypadki wystawienia zawiadomienia z uwagi na brak wykupionego biletu, podczas gdy w momencie wypisywania zawiadomienia kierowca udał się do urządzenia kasującego w celu uiszczenia opłaty za postój.
W art. 13f ust. 1 ustawy o drogach publicznych, stanowiącej podstawę uchwalania przepisów prawa miejscowego dotyczących strefy płatnego parkowania ustawodawca wprost zdefiniował obowiązek uiszczenia opłaty dodatkowej, wiążąc go wyłącznie ze stanem faktycznym polegającym na nie uiszczeniu opłaty za parkowanie w strefie płatnego parkowania.
Z uwagi na fakt, iż wymagana przez przepisy przywołanej uchwały opłata za postój pojazdu w Strefie Płatnego Parkowania została uiszczona, zgłaszane przez użytkowników pojazdów opisane powyżej przypadki są uwzględniane. Stanowią podstawę uznania, iż opłata za postój pojazdu została uiszczona a wystawione zawiadomienie o nieopłaconym postoju jest niewymagalne i winno podlegać anulowaniu.
Jednocześnie informuję, iż przywołany przez zapytującą formularz „Skierowano do anulowania mandatu za nieopłacony postój w Strefie Płatnego Parkowania” nie funkcjonuje w obrocie. Podstawą anulowania zawiadomienia o nieopłaconym postoju jest oryginał zawiadomienia oraz oryginał biletu potwierdzającego fakt wniesienia opłaty za postój, bądź informacja o posiadanym abonamencie lub wniesionej opłacie ryczałtowej. Na dowód przyjęcia zawiadomienia do anulowania zainteresowanym wydawane jest potwierdzenie przyjęcia zawiadomienia do anulowania opatrzone datą, numerem zawiadomienia oraz podpisem osoby upoważnionej do przyjęcia zgłoszonej reklamacji. Szczegółowe dane dotyczące daty, godziny oraz miejsca postoju pojazdu, dla którego wystawione zostało zawiadomienie o nieopłaconym postoju znajdują się w systemie informatycznym Biura Strefy Płatnego Parkowania. W oparciu o numer zawiadomienia możliwym jest ustalenie wszelkich danych dotyczących przedmiotowego zdarzenia.
Interpelacja: Dot. formularza „Skierowano do anulowania mandatu za nieopłacony postój w Strefie Płatnego Parowania”