Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Spraw Społecznych
- Odpowiadający:
- Zastępca Prezydenta Elżbieta Masojć
- Data odpowiedzi:
- 2010/02/03
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pańską interpelację dot. kwalifikacji wymaganych od pracowników socjalnych uprzejmie informuję :
Zakres wymaganych kwalifikacji przy zatrudnieniu na stanowisko pracownika socjalnego określony jest w przepisach ustawy o pomocy społecznej z dnia 12marca 2004 r. ze zmianami. Zgodnie z art. 116 tejże ustawy, jednym z kierunków studiów , po ukończeniu którego można zostać zatrudnionym na stanowisku pracownika socjalnego jest pedagogika oraz pedagogika specjalna o ile w trakcie studiów zrealizowane zostały na nich określone przedmioty w określonym wymiarze godzin oraz zrealizowane odpowiednie praktyki.
Zakres ten i minimalny wymiar godzinowy określone są w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 25 marca 2008 r. w sprawie specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego realizowanej w szkołach wyższych. Ustawodawca dopuszczając możliwość wykonywania tego zawodu przez osoby, które studiowały na różnych kierunkach uznał za zasadne stworzenie katalogu przedmiotów i minimalnego wymiaru godzin jako warunku uznania tego wykształcenia za odpowiednie do wykonywania tej pracy.
Odnośnie natomiast kierunku resocjalizacja, informuję że w sektorze pomocy społecznej zgodnie z jej ustawowymi zadaniami nie są realizowane żadne działania o takim charakterze. Należą one bowiem bądź to do instytucji wymiaru sprawiedliwości bądź oświaty.
Uniwersytet Szczeciński prowadzący te kierunki studiów o ile absolwentom kończącym te kierunki zamierza umożliwić zatrudnianie w instytucjach pomocy społecznej winien wymagania zawarte w rozporządzeniu ministerialnym uwzględnić.
Ze względu na źródło tych regulacji – ustawa o pomocy społecznej i rozporządzenie ministra oraz suwerenna wobec Miasta uczelnia , oczekiwane przez Pana działania Prezydenta Miasta nie mogą mieć charakteru decyzyjnego zmieniającego ten stan uregulowań. Trwające natomiast prace nad zmianami ustawy o pomocy społecznej, w tym w kwestiach kwalifikacji i statusu pracowników socjalnych istniejące sprzeczności być może usuną.
Interpelacja: Dot. zatrudniania pracowników socjalnych